banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Türkiye, Artık EMSA’nın Resmi Üyesi

Altı aylık deneme döneminin ardından 2011 yılı başında Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı’na (EMSA) üye olan Türkiye, Avrupa Birliği (AB) aday ülkesi olmasına rağmen, Ajans’ın belirli

GÜNCEL 10.03.2011, 09:10
Türkiye, Artık EMSA’nın Resmi Üyesi

Türkiye, artık EMSA’nın resmi üyesi
 
Altı aylık deneme döneminin ardından 2011 yılı başında Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı’na (EMSA) üye olan Türkiye, Avrupa Birliği (AB) aday ülkesi olmasına rağmen, Ajans’ın belirli hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmaya başladı.

Son gelişmeler ile Türkiye, Uluslararası Güvenli Yönetim Sistemi çerçevesinde, artık Ankara’dan da takip edilebilen uydular vasıtası ile denizlerde kirliliğe neden olan gemilerin izlenmesini gerçekleştiriyor.

Merkezi Lizbon’da bulunan EMSA ise söz konusu izleme sonuçlarını kısa bir süre içerisinde rapor halinde Türkiye’ye sunuyor. Alınan veriler uyarınca, denizi kirleten Türkiye bayraklı gemilere giriş yapılan limanda denetim ve ilgili yaptırımlar uygulanırken, Türk limanlarından üçüncü bir ülkeye giden yabancı bayraklı gemiler için geminin gittiği ve bayrağını taşıdığı ülkeye Türkiye tarafından bildirimde bulunuluyor.

Türkiye’nin denizlerde can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, aynı zamanda hazırlanan yeni bir Yönetmelik ile kabotaj hattında, belirli hatlarda veya liman içinde yolcu taşıyan motorlara ve gemilere de çeşitli standartlar getirileceğini açıkladı.

Geliştirilen bir yazılım aracılığı ile yolcu gemilerine iskele ve limanlarda kaç kişinin bindiğinin artık tespit edilebileceğini ifade eden Naiboğlu, tüm yolcuların sigortalı olmasının zorunlu olacağını duyurdu.

Kaynak: LUMBUZ Dergisi

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?