Türkiye AB Proje Yürütücü Başkanı

TRACECA kapsamında devam eden Denizcilikte Emniyet ve Güvenlik ve Deniz Kirliğinin Önlemesi (SASEPOL) isimli proje önümüzdeki aylarda tamamlanacak.

Türkiye AB Proje Yürütücü Başkanı

TRACECA kapsamında devam eden Denizcilikte Emniyet ve Güvenlik ve Deniz Kirliğinin Önlemesi (SASEPOL) isimli proje önümüzdeki aylarda tamamlanacak. Ancak projenin faaliyetlerini devam ettirmek, TRACECA Denizcilikte Emniyet ve Güvenlik Eylem Planını hazırlamak, diğer TRACECA ülkelerinde konu hakkındaki gelişmeleri takip etmek amacıyla “Proje Yürütücü Başkanlığı” Avrupa Komisyonu’nun önerisi üzerine TRACECA Türkiye Ulusal Sekreterliğine verildi.

Sözkonusu başkanlık Haziran ayında Milan’da yapılan Ulusal Sekreterler toplantısında Toplantı Sonuç Raporunda yer almış olup, Eylül ayında Antalya’da yapılacak olan SASEPOL toplantısında resmen Türkiye TRACECA Ulusal Sekreterliğine devredilecek.

2002 yılından bu yana TRACECA Ulusal Sekreterliğini görevini yürüten Dr. Barış TOZAR konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Şahsım, Ulusal Sekreter Yardımcısı İzzet IŞIK ve TRACECA Uzmanı Seçil ÖZYANIK’ın özverili çalışmaları sonucunda üzerimize düşenden daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz. SASEPOL projesi kapsamında da özellikle Denizcilik Müsteşarlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalıştık. Projenin önümüzdeki aylarda tamamlanacağını biliyorduk. Ancak proje merkezinden AB’nin de desteği ile projenin faaliyetlerini yani başkanlığını TRACECA Türkiye Ulusal Sekreterliğinin devralmasını uygun gördüklerini ifade eden bir yazı aldık. Biz de memnuniyetle kabul ettik. Böylece AB önerisi ve desteği ile Proje Başkanlığı Sekreterliğimizce yürütülecek.”

TRACECA Türkiye Ulusal Sekreteri Dr. TOZAR, bu başkanlığın Türkiye ve özellikle TRACECA içerisindeki rolümüz açısından büyük prestij ve önem taşıdığını da ifade etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
avni tozar
avni tozar - 8 yıl Önce

TARİHİ İPEK YOLU ÜLKEMİZİN TİCARET YÖNÜNÜ ETKİLEYEN AB ÜLKELERİN İŞ TİCARET EKONİMYE KATKI SAGLAR

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176