banner191

banner148

banner179

banner176

Türk Yıldızı Projesinin İlk Kosteri Suya İndi

İÇDAŞ, Türk deniz ticaret koster filosunun yenilenmesi doğrultusunda geliştirilen "Türk Yıldızı" projesine ilk kosteri kazandırarak suya indirdi.

GÜNCEL 24.07.2013, 11:54
Türk Yıldızı Projesinin İlk Kosteri Suya İndi

Türk Yıldızı projesinin ilk kosteri suya indi

İÇDAŞ, Türk deniz ticaret koster filosunun yenilenmesi doğrultusunda geliştirilen "Türk Yıldızı" projesine ilk kosteri kazandırarak suya indirdi.


Tamamen Türk mühendis ve işçilerinin eseri olan "Türk Yıldızı-12 adlı koster, proje çizimi dahil 250 günde, Biga ilçesindeki İÇDAŞ Tersanesi'nde inşa edildi. Proje başlangıcında 7,5 milyon dolara mal olması beklenen koster, titiz çalışmalarla 5,5 milyon dolara bitirildi. İÇDAŞ, projesi için dört koster daha yapacak. İkinci koster kızağa alındı.

İÇDAŞ, özellikle Akdeniz çanağında ve Karadeniz'de Türk deniz ticaret filosunun belkemiği olan koster filosunun yenilenmesini öngören 100 kosterlik Türk Yıldızı projesini 2012 yılında başlattı. Projeye beş kosterle katkı sağlayacak olan İÇDAŞ, ilk kosterini Biga'daki tersanesinde suya indirdi. Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında dokuzuncu olan ve çelik üretiminde önemli bir kapasitesi bulunan şirket, Türk Yıldızı-1'i kendi taşımacılık faaliyetlerinde kullanacak.

Türk koster filolarının 35-40 yaşlarında olduğunu belirten İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, yakın sahil yük taşımacılığında kullanılan kosterlerin gençleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Engin, "Biz İÇDAŞ olarak Türk Yıldızı projesine ilk kosteri kazandıracağımız için gururluyuz. Geçmişte Türk armatörleri, koster inşasıyla gemicilik alanında önemli kazanımlar elde etmişlerdi. Özal'lı yıllarda Türkiye'nin dünyaya açılmasıyla bu armatörler, daha kârlı taşımacılık yapılan büyük gemilere yöneldi.

Daha küçük taşıma kapasiteli ve işletme maliyeti yüksek olan kosterlerden çıktılar, imalat yapmadılar. Dolayısıyla Türk koster filosu yaşlandı. 2013 yılının ortasında dünyada deniz ticaretinin canlanacağı öngörülüyor. Koster taşımacılığında Karadeniz ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerle rekabet edebilmek için filomuzun yenilenmesi şart." şeklinde konuştu.

 

Türk Yıldızı-1, tamamen geleceğe yönelik ihtiyaçlar ve kurallar gözönünde tutularak tasarlandı. Nehir taşımacılığına da uygun olan koster kuru yük, özel yük ve konteyner taşıyabilme özelliğiyle de ayrıcalıklı durumda bulunuyor.(cihan)

Yorumlar (5)
SEKTORUN ICINDEN BIRI 7 yıl önce
Gemi nasıl oluyor da suya indirildiğinde tamamlanmış sayılıyor ve daha donatımı bitmeden maliyeti kesinleşmiş oluyor. Ki biz Tersanelerin gider ve maliyet analizlerini ne kadar düzgün (!) yaptığını kriz sonrası görmüştük.
hakan bakarsan 7 yıl önce
tamamıyle yanlış 1977 model kosterın 2013 versıyonu.Birileri işkembei-kübradan çizmiş birileride mum ısıgında yapmış.
ali 7 yıl önce
birde geminin tüm özelliklerini yazsanız ne olduğu daha iyi anlaşılır .
UZAKYOL KAPTAN 7 yıl önce
ARKADAŞ YORUM YAPANLARDAN HİÇBİRİDE HAYIRLI OLSUN DEMEMİŞ HEPSİ AHKAM KESİYOR, GÜNÜMÜZ ŞARLARINDA BU İŞLER CESARET İSTER VE YAPANLARI TEBRİK ETMEK LAZIM, ALLAH ONLARA SELAMET VERSİN.
emre şahin 7 yıl önce
çamur at izi kalsın şeklinde hareket eden arkadaşlar bu yapılanın %de 1 i kadar düzgün projeyi harekete geçirebilmişler mi acaba..... herkesi tebrik ederi inşaallah türk denizciliği tekrar bu proje ile akdenize hakim olur.... uzakyol kaptan emre şahin 532 2851581
banner225
10°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?