banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türk şirketlere Karadeniz ile Baltık arasında yeni bir rota!

Gdansk Liman Başkanı Lukasz Greinke, "Ro-Ro gibi kargoları Orta ve Batı Avrupa’ya ve Gdansk üzerinden İskandinavya’ya taşımak isteyen Ukraynalı ve Türk şirketlere yeni bir rota sunmak istiyoruz" dedi.

GÜNCEL 21.12.2020, 09:48 21.12.2020, 09:50 Halit Emre İbrahimoğlu
152
Türk şirketlere Karadeniz ile Baltık arasında yeni bir rota!

Polonya’nın en büyük limanı olan Gdansk Limanı, Karadeniz ile Baltık arasında yeni bir alternatif ulaşım koridoru açmak için Ukrayna Deniz Limanları İdaresi ile bir niyet mektubu imzaladı.

İmzalanan mektup ile ilgili Gdansk Limanı Başkanı Lukasz Greinke, şunları söyledi:

 “Türk armatör ve nakliye şirketleriyle yeni koridorun faydaları hakkında konuşuyoruz”

Greinke, Gdansk ile Ukrayna’nın en büyük limanı olan Odessa arasında konteyner yüklerini demiryolu ile taşımaya odaklanarak yeni “Karadeniz’den Baltık’a” rotasını tanıtmak için bir çalışma grubu kurulduğunu söyledi. Planlanan tren rotasının: Port Gdansk – Varşova  – Dorohusk veya Medyka – Kiev – Ukrayna limanları olduğunu ifade etti.  “Karadeniz’den Baltık’a” intermodal koridor ile iki ana hedefimiz var” diyen Greinke, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk olarak, Xian gibi büyük iç Çin şehirlerinden İpek Yolu boyunca Kazakistan’dan Azerbaycan’a, Gürcistan’a ve Karadeniz üzerinden Ukrayna’ya gelen ticaret için Batı Avrupa’ya alternatif bir rota sağlamak istiyoruz. İkinci olarak, ro-ro gibi kargoları Orta ve Batı Avrupa’ya ve Gdansk üzerinden İskandinavya’ya taşımak isteyen Ukraynalı ve Türk şirketlere yeni bir rota sunmak istiyoruz. Halihazırda Türk armatör ve nakliye şirketleriyle yeni koridorun hız ve verimlilik açısından faydaları hakkında konuşuyoruz. Bu yeni rotayı, limandan geçen tonajı 2021’de 50 milyon tona çıkarmayı beş yılda 60 milyon tona çıkarma planlarımızın heyecan verici bir unsuru olarak görüyoruz.”

“Trenlerin sınır noktalarında sorunsuz hareket etmesi sağlanacak”

Greinke, konuşmasını şöyle tamamladı: “Gdansk Limanı ve Ukrayna Deniz Limanları İdaresi’nin yeni güzergahın lojistik zinciri için koordinatör olarak hareket edecek. Sadece Ukrayna limanlarının veya Gdansk Limanı’nın idari sınırları içinde yer alan terminallerden değil, aynı zamanda limanların hemen hinterlandında ve Karadeniz- Gdansk ulaşım koridoru güzergahı boyunca yer alan kara terminallerinden de söz ediyoruz. Güzergah, nakliye şirketlerinin yanı sıra Ukrayna ve Polonya gümrük hizmetleri tarafından desteklenecek. Bu, trenlerin sınır noktalarında sorunsuz hareket etmesini sağlayacak.”

gdansk-rota.jpg

KAYNAK: Kardelen Yılmaz – DENİZCİLİK DERGİSİ

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
15
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü