banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türk mühendislerinden gemi ve trene ilk doğalgazlı motor

Tren ve gemilerde kullanılan dizel motorların yanına, Türk mühendislerin geliştirdiği doğalgaz ile çalışan motorlar da dahil edilecek

GÜNCEL 25.07.2015, 21:09
4158
Türk mühendislerinden gemi ve trene ilk doğalgazlı motor

Türk mühendislerinden gemi ve trene ilk doğalgazlı motor

Tren ve gemilerde kullanılan dizel motorların yanına, Türk mühendislerin geliştirdiği doğalgaz ile çalışan motorlar da dahil edilecek.

Dünyada ilk olma özelliği taşıyan yerli üretim motorlarla maliyetler düşürülecek. Trenler ve gemiler artık doğalgaz ile çalışacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın başlattığı çalışma kapsamında tren ve gemilerdeki dizel motorların yanına sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yakıtını kullanan motorlar da dahil edilecek.

Türk mühendislerin geliştireceği ve tamamen yerli olacak olan motor, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyacak. Motorun kullanımıyla birlikte hem maliyet önemli ölçüde düşürülmüş olacak hem de çevre kirliliği en aza indirgenmiş olacak.

Dünyada bir ilk olacak

Türkiye, dünyada bir ilk olacak yerli motorun çalışmasını başlattı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) mühendisleri tarafından tasarlanan ve devrim niteliği taşıyacak olan motor, tamamlandığında tren ve gemilerin doğalgazlı motor ile çalışmasına olanak sağlanacak.

Klasik Lokomotif, Gemi ve Jeneratör motorları Çift Yakıt (Dual Fuel) Sistemi adlandırılan yöntemle kısmen Sıkıştırılmış Doğalgaz (CNG) ve Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) tipli Doğal Gaz yakıtlarına dönüşümü yapılıyor. Ancak 'Çift Yakıt Sistemi' yapısı içinde doğal gazın kullanım miktarının ana yakıtla orantısının yüzde 30-35'i aşamadığından dolayı doğalgazdan yeterli oranda ekonomik getiri sağlanamıyor.

Yolcu gemilerine entegre edilecek

İki aşamalı olarak yapılan çalışmada, yeni nesil yanma mekanizmasının direkt enjeksiyon yöntemi kullanılarak, hem dizel motorun performansı, yaklaşık yüzde 5 oranında iyileştirilecek, hem de yüzde 100 doğalgaz yakıtına dönüşüm sağlanabilecek.

Öte yandan doğalgazlı motor kullanıldığında çevre kirliliği dizel motorun kirliliğine göre yüzde 70 oranında azaltılacak. Ayrıca denizcilik alanıyla koordineli, kabotaj denizyolu taşımacılığında faaliyet gösteren yolcu ve araç taşımacılığı yapan gemilerde bulunan mevcut dizel makinelerin çevreci, ekonomik ve güvenli yakıt olan sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) veya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) kullanan makinelere dönüşümünün incelenmesi ve uygulamalara yönelik gerekli çalışmalarda başlatılacak.

SABAH

Yorumlar (2)
PENDİK MOTOR EMEKLİLERİ 6 yıl önce
1990 lı yıllarda yüze yakın gemi makinası yapılan vede 1999 da sudan sebeblerle kapatılan Pendik Motor tekrar üretime başlamalıdır.

17 0.000 DWT gemileri havuzlayabilen tesisler ekonomiye kazandırılmalıdır.
< br>Armatörler birliği tarafından yetkilendirilen teknik komiteye her türlü yardım ve desteğe hazırız.
MÜHENDİSLER 6 yıl önce
Sevindirici bir haber.İnşallah sözde kalmaz bir an önce üretime geçilir.

Hazır bu proje ile birlikte yerli gemi makinasi üretimide ivedilikle başlamalıdır.
20
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü