banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Türk Koster Denizcilik AŞ adında şirket kurulacak"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, KOSDER 2. Olağan Seçimli Genel Kurulunda açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL 11.05.2018, 19:51 11.05.2018, 20:00 Nermin İstikbal
675
"Türk Koster Denizcilik AŞ adında şirket kurulacak"

IMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı ve KOSDER Kurucu Başkanı Salih Zeki Çakır'ın açıklamaları şu şekilde: 

"2014 yılında Denizciliğimizin genel yapısını yakından bilen biri olarak, sorunlarını birebir yaşayıp faturalarını ödemiş biri olarak böyle bir derneğin kurulma ihtiyacına vurgu yaparak arkadaşlarla biraraya geldik ve bir yola çıktık. Bugün geldiğimiz noktada aldığımız mesafe sektörde oldukça hüsnü kabul gören, sadece kendi camiasında değil kamuda da, idare tarafta da hatta siyasi tarafta da oldukça bilinirliği yüksek düzeyde olan bir derneğin çatısını ortaya çıkarttık. Önümüzde ciddi bir süreç var. Her zaman iyinin daha iyisi var. Biz daha iyisnin yapılacağını, yeni yönetimin ortaya daha iyi çalışmalar koyacağını düşünüyoruz.

"DERNEĞİN EN ÖNEMLİ MİSYONU: KOSTER FİLOSU'NUN YENİLENMESİ..."

Bu derneğin önemli bir misyonu da Türk Koster Filosu'nun çağdaş ihtiyaçlara göre yeniden yenilenmesi, Türk Denizciliğine güçlü bir şirket kazandırması, ortalama şirket başına bir buçuk gemi düşen yapıdan güçlü bir yapıyı denizciliğimize kazandırmak amacıyla idaremizle yaptığımız çalışmalardan geldiğimiz aşama ortada... "

"AHMET ARSLAN'IN VERDİĞİ MÜJDE ÇOK ÖNEMLİYDİ"

"Sayın Bakanımızın Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısında verdiği müjde çok çok önemliydi. Meclis tarihinde, en azından benim şahit olduğum süreçte bu aşamada bir duyuruya ben rastlamadım. Bakanımızın da söylediği gibi bu proje zaten Bakanlar Kurulu'nun kararı ile çıkmış bir çalışma var. Şuanda 25 Bakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bir çalışma... Türk Koster Denizcilik Anonim Şirketi adında şirket kurulacak. Yüzde 49'u kamunun, yüzde 51'i denizcilerin... Katılmak isteyen, hiçbir sınırlama olmadan katılınması beklenen bir yapı... Bunun lansmanını Sayın Cumhurbaşkanımız muhtemelen bu ay sonuna doğru ilgili Bakanlarımızın katılımı ile sektörümüze duyuracaklar. Bu bugüne kadar olabilecek ve bundan sonra da az olabilecek bir gelişme... İnşallah ülkemiz için de hayırlı olur. Hepinize bize verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum."

Yorumlar (2)
burro benton 4 yıl önce
Katılmak isteyen her armatör katılabilecek yani ? adam doğru düzgün maaş ödemeyecek ve bu ortaklığa katılabilecek öyle mi ?
Gemi Makineleri Üretimi_Kümelenmesi 4 yıl önce
İlk 20 geminin Koster AŞ bünyesinde tek elden projelendirilmesi, ana makine dahil tüm gemi makinelerinin yerli imalatı fizibilitesini ortaya çıkartıyor. Kosder AŞ yeni kapasite kurmak için yatırım yapmamalı, sektördeki atıl kapasiteyi ve uzman yerli firmaları mobilize etmeli. Verilecek kamu desteği, yerli tasarım/ üretim ana ve yardımcı makine satın alma şartı içermeli ve üreticilerin ithal ürünle rekabet edebilir sertifikalı ürün seviyesine taşımak üzere kullanılmalı. Seçilecek motorlar (lisans ile olsa dahi) İstanbul Tersanesi Pendik Motor Fabrikası hazır altyapısı kullanılmalı. Yerli katma değer % 25 den başlayıp % 80 e artmalı. Yerli katma değere endeksli artan teşvik sistemi uygulanmalı. Filo işletmesi Koster AŞ de mülkiyet teşviklerin tamamı gemi işletmesi tarafından geri ödendikten sonra hurdasını veren armatör e devredilmeli.
24
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü