banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk Hukuk Bürosunun uluslararası başarısı

Dünyada ilk kez düzenlenen online canlı gemi ihalesinde en yüksek teklifi Esenyel & Partners'in temsil ettiği şirket verdi.

GÜNCEL 10.06.2020, 22:54 10.06.2020, 22:59 Nermin İstikbal
548
Türk Hukuk Bürosunun uluslararası başarısı

Türk Hukuk Bürosunun uluslararası başarısı

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen online gemi ihalesine katılan Esenyel&Partners Hukuk Şirketi, müvekkili adına en yüksek peyi sürerek ihaleyi kazandı. Zoom uygulaması üzerinden yapılan ihale hem ABD hem de sektör için bir ilk oldu.
Covid-19 epidemisinin yarattığı yeni düzen tüm dünyada etkilerini göstermeye devam ediyor. Bu salgın sonrası insanlar hayat tarzlarını, şirketler ise çalışma biçimlerini değiştirdi. Bu değişiklik rüzgarı hukuk dünyasını da etkilemiş görünüyor. Salgın öncesi mahkeme salonlarında yapılan gemi ihaleleri artık online mecraya taşındı. Güney Carolina’daki bir Amerikan mahkemesi, borcu nedeniyle tutuklanmış bir geminin satışına karar verdi ve bu satışın dünyada ilk defa olmak üzere online video konferans platformu Zoom üzerinden yapılmasına onay verdi.

Liberya bayraklı Evolution gemisi Yunan bir armatörün işletmesindeyken borçlarından dolayı Amerika'nın South Carolina eyaletindeki Charleston’da tutuklandı. Charleston Mahkemesi geminin ihale yoluyla satılmasına karar verdi ve satışı gerçekleştirmek üzere uluslararası bir üne sahip olan gemi satış brokeri CW Kellock & Co'u yetkilendirdi. Amerikan Liman Başkanı gözetiminde satış prosedürlerini hazırlayan CW Kellock, Covid-19 nedeniyle ihalenin Zoom üzerinden yapılmasını teklif etti ve bu teklif mahkeme tarafından kabul gördü.
Zoom uygulaması üzerinden yapılan ihale hem ABD hem de sektör için bir ilk oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen online gemi ihalesine müvekkili adına katılan Esenyel&Partners Hukuk Bürosu, müvekkili adına en yüksek peyi sürerek ihaleyi kazandı. Belirlenen günde Zoom uygulaması üzerinden buluşan katılımcılara belirli bir numara verildi. Online ihale yöntemine göre, A4 kâğıdına basılmış bu numara ekrana gösterildiğinde ihalenin yöneticisi ilgili tarafa söz verdi ve bu şekilde katılımcılar tekliflerini sundu.
Sektör açısından bir ilk olan bu ihale, uluslararası deniz ticaret basınında da büyük ilgi gördü.

Yorumlar (1)
Capt Mahmut Durmaz 11 ay önce
tebrikler????
11
orta şiddetli yağmur
Günün Karikatürü Tümü