Türk gemisi alacak yüzünden esir kaldı

Türk gemisi Servet KA ve 14 mürettebat İtalya'nın Ravenna limanında 41 gündür tutsak. Sebep ise geminin sahibi olan Garanti Leasing'e, başka bir gemisi yüzünden açılan dava.

Türk gemisi alacak yüzünden esir kaldı

Türk gemisi alacak yüzünden esir kaldı

Türk gemisi Servet KA ve 14 mürettebat İtalya'nın Ravenna limanında 41 gündür tutsak. Sebep ise geminin sahibi olan Garanti Leasing'e, başka bir gemisi yüzünden açılan dava.

DEDEKTİFLER BULDU

KARAYA ÇIKAMIYORLAR

14 kişilik Türk mürettebatı ise olayın gerçek mağdurları... 81'e 13 metrelik bir alanda, bazen -7'ye kadar düşen soğukta yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Basına bilgi vermemeleri kaydıyla son iki aylık alacakları olan toplam 58 bin 700 doların 22 Aralık'a kadar ödeneceği de vaat edilmiş. Gemicilerin karaya çıkmaları da ayrı bir sorun. Parasını alamayan, kirasını ödeyemeyen, aileleri maddi zorluklar içinde olan 14 gemici, Türk Denizcilik Müsteşarlığı'nın müdahalesini bekliyor. Gemiyi işleten Anka Denizcilik A.Ş.'nin sahibi Nihat Kalkavan da gemiye el konulduğunu doğrularken, şirketinin "mağdur" olduğunu vurguladı. Kalkavan, "Bu Garanti Leasing'in 3. şahıslarla problemlerinden kaynaklanan bir olay" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
osman  demir
osman demir - 10 yıl Önce

garanti leasing e ait bircok gemi baska baska dunya limanlarında bocrları sebebi ile tutuklu durumdadır.bir tanesi mv cemrem port louis te tutuklu.6 aydır orada bekliyor.bir digeri ise mv sema ana suriyenin lattakia kentinde 2 aydır bekliyor.ne kadar kalacagı belli degil.onumuzdeki gunlerde baska baska tutuklamaların gelecegini ongormek cok zor degil.

- 10 yıl Öncebunca zaman gectı hıcbır yardım gormuyo sırketler, bankalar faız ustune faız eklıyolar dıger alacaklılar gemılerı ıcralık edıyolar artık yenıyılı atlatmak bıle mesele denızcılere kım yardımcı olcak bu kaos dan kım kurtaracak...

- 10 yıl Önce

yuh yazıklar olsun bu sırketlere ve yonetıcılelerıne ....bu yasantının bır sonu var beyler

personel yurtdısında cıle ve ezıyet cektırmenın anlamı yok ...bu ısı yapamıyorsanız pıyasadan cekılın yapanlar kalsın ....ulkenın adını kırletıyonuzzzz...

Erdinç Baytın
Erdinç Baytın - 10 yıl Önce

Bu problemler şirketler arasında olan hukuki ve yasal problemler,burda mürettabatın ne suçu var...?Tek suçları ''TÜRK'' olmak mı? Orda ki mürettebat türk yada 3. dünya ülkesi dışında bir ingiliz.american,alman,vs.vs. olsaydı onlarada karaya çıkma yasağı koyabilecekmiydi bu italyanlar...?

Milletimizi bu durumda bırakan gelmiş geçmiş bütün yöneticilerimize saygılarımı sunarım.............

- 10 yıl Önce

Yapılmış bazı yorumlarin acımasızca ve anlasılmadan yapıldıgı gorulmektedir. gecen 44 gunluk sure icerisinde servet-ka gemisi personeline imkanlar dahilinde gerekli tum yardımlar saglanmıstır. gelismeleri sırası ile acıklamak gerekirse; simdiye kadar gemi personeline tum istek ve ihtiyaclari her gun sorulmus ve derhal de karsilanmistir. suyumuz azaldı denildi ertesi gun 30 ton su verildi, 2 defa kumanyamız azaldı denildi eksiksiz derhal gonderildi (cukulata, muz, soft drink vs. dahil), sigaramiz bitti denildi her defasında gumruk aracılıgı ile derhal bonded store actırıldı.7 agır hastamız var denildi derhal acenta aracılıgı ile hastaneye goturulmek itendi ancak gemiye gidildiğinde herkes gitmekten nedense vazgeçti, cunku amaç farklıydı, psikolojik baskı yapmaktı. sadece kaptan yalancı çıkmamak için hastaneye gitti. tüm gemi personeli hem ssk dan hem de p&i club ten özel sigortalı, uçak biletleri, özel hastane masrafları dahil tüm sağlık masrafları özel sigortadan %100 karşılanmaktadır.hastaneye korktukları için gitmediklerini bildirdiler, gemiye doktor ve istedikleri tum ilaçlar derhal gönderildi.gemi kaptanının hiçbir maaş alacağı yoktur, tüm ödenmiştir. diğer tüm personelin sadece 1 aylık alacakları kalmıştır. bu alacaklarıda en kısa surede ödenecektir. bilindiği üzere bircok firma kriz nedeni ile maaşlarını 2/3 ay geriden ödeyebilmektedir. bu durumunda göz önün alınması.bugun, 25.12.2009 itibari ile izin verilen 3 gemi personeli Turkiye'ye aldirilmistir. Ravenna liman yetkilileri asgari bulunması gereken personel sertifikasına göre tüm personeli tahliyeye izin vermemektedir. tüm resmi kuruluşlar konu hakkında bilgi sahibi ve takip içerisindedirler(müsteşarlık, konsolosluk vs.).

Garanti leasing'in gemiyi gelecek hafta kurtaracaklarını bildirmesi nedeni ile personel için beklenmesi tavsiye edilmiştir.Anlasılamayan neden ile Personel, itf ve diger bazı kurumlara şikayetlerde bulunmuşlardır, ancak bu kuruluşlar gerekli incelemeleri yaparak personin bu isteklerini haksız görerek işlem yapmamışlardır.Personelin liman dışarısına çıkarılmaması nedeni tamamen gemi personeli hatası olmustur. Gemi içindeki 2 personelin bir tartışmasını kaptanın polise bildirmesi sonucunda o gunden sonra polis tüm personelin izinlerini iptal etmiştir. kaptanın daha sonra sorumluluk almaması üzerine izin olayı tamamen askıda kalmıştır.görüleceği üzere personelin tüm talepleri karşılanmakta olup her nedense farklı şekilde lanse edilmektedir. personelin gecen uzun süredeki psiklojilerine bağlanabilir. denizcilerin bu tür konularda daha dayanıklı ve daha duyarlı olması gerekmektedir. Türk bayrağını en iyi şekilde temsil etmek yerine bu tür davranışlarda bulunmak Türk denizcilik camiasına zarar vermektedir.Geminin Ravenna da tutulma sebebi haberde zaten yazılıdır. Durumun çözülmesi için tüm resmi makamlar, türk, italyan ve ingiliz avukatlar devrededir.bilgilerinize arz olunur.

- 10 yıl ÖnceUMARIM SIRKET ACIKLAMASI KIMI KENDINI BILMEZ BEDAVA MILLIYETCILIK YAPAN ART NIYETLI SIRKET YORUMLARI YAPANLARA DERSLIK OLUR,GEMININ BASINA EN UFAK BI OLAY GELSE BASTA ARMATOR HATASIDIR VEDE GEMISINI EMANET ETTIGI KISILER (COGUNLUK PERSONEL HARIC) KESINLIKLE EKSIKSIZ VE HATASIZDIR IŞDE MAL SAHIP LERINI CANINDAN BEZDIREN GEREKCELERI SIRALANDIRIYORUM,1- PERSONEL, BIR COK CATISMA KAZA KISISEL DIKKATSIZLIKTEN(BUNUN BASINDADA ARMATOR BULUNAMAZ HERALDE)2-MAASLAR, KRIZ OLDU %70 DEGER KAYBI OLUSTU GEMILERDE + NAVLUNLAR DEEP E VURDU, BU GUNE KADAR MAASINI ZAMANNDA ALRKEN IYIYDI SIMDI GEC ALINIYO DIYE FERYAT EDIYOLAR O ZMN DENIZE CIKMAYIIN ARMATOR DE GEMISINI HAYBIYE MASRAF CIKARMAK ICIN CABALAMASIN,3-TEDARIKCILER, KRIZ OLDUGU GUN AVUKATLARINI ARATMAYA BASLADILAR GECMISTEKI ODEMELERE BAK DEYINCE GECMIS GECMISTE KALDI DENILIYO HAKLILARDA BU CAMIADA KIMSE KIMSEDEN PARA KAZANMADI HER KEZ KENDI KIVRAK ZEKASIYLA SANKI BISEYLER YAPTI4-DENIZCILIGIN SON HALI HAYVANLAR ALEMINE BENZIYO, DUSENIN USTUNE CULLANIP KEMIKLERINE KADAR PARCALIYOLAR,5-DENIZCILERIN SAHIBI YOK NE DEVLETI NEDE DTO SU,SIMDI HERKEZ ARMATORLUGUN NE KADAR... TAN BI MESLEK HALINE DONUSTUGUNU VEDE SIKINTILARDA BIRBIRIMIZI IDARE ETMEKTENSE GEMI BAGLATIP CESITLI MAZERETLERLE HERKEZ HAKLI OLDUGUNU IDDA EDIP ARMATOR U BITIRMEYE GAYRET ETSINKI ILERDE CALISMAYA, IKMAL YAPMAYA TURK SIRKETLERINI ARARLAR,,,

Denizci Deniz
Denizci Deniz - 9 yıl Önce

ARKADAŞLAR BURDA LAF KALABALIĞI YAPMAYALIM.ŞUAN GEMİDE HİÇ SUÇU OLMADIĞI HALDE SANKİ BİR MAHKUMMUŞ GİBİ AÇIK CEZA EVİ ŞARTLARINDA OLAN PERSONEL VAR VE BUNLARIN AİLELERİ VE EKMEK BEKLEYEN ÇOLUĞU ÇOCUĞU VAR.BIRAKIN BU BOŞ KONUŞMALARI.SADEDE GELELİM.İLGİLİLER BİRAN ÖNCE BU KONUYA EL ATSIN BU İNSANLARDA AİLELERİDE ZOR DURUMDAN KURTULSUNLAR YAZIK.ŞİRKETİN EĞER MALİ SORUNLARI VARSA OZAMAN ELEMAN ALMAYACAK KARDEŞİM.ALIYORSADA ALNININ TERİNİ VERİCEK.KUL HAKKI YENMEYECEK OLAY BU KADAR BASİTTİR.BIRAKIN GEVELEMEYİ BOŞ BOŞ YAZILARI SONUÇA GELİN.HERKES KONUŞUR BOŞVERİN BUNLARI.OLAY ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILSIN.BURDA ARMATÖRLERDEN YADA ŞİRKETLERDEN BAHSEDİLMEYE GEREK YOK.ZORLUK ÇEKEN ŞUAN GEMİDEKİ PERSONEL.ALLAH GEMİDEKİLERİN YARDIMCISI OLSUN.

Hakan Uslu
Hakan Uslu - 9 yıl Önce

denizci dosta katılıyorum.uzun zamandır bu haberi takip ediyorum.netlere gazetelere kadar çıktı.fakat personel hala orada sanırım.kimse birşey yapamamış wayy memleketin haline diyorum.başka denecek birşey yok.allah yardımcıları olsun


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176