banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk Gemileri Tuna Nehri Üzerinden Yük Taşıyacak

Türk gemilerinin Tuna Nehri’nden geçişi için de görüşülüyor.

GÜNCEL 12.03.2014, 03:59
2557
Türk Gemileri Tuna Nehri Üzerinden Yük Taşıyacak

Türk gemileri Tuna Nehri üzerinden yük taşıyacak

Yurtdışındaki lojistik merkezler için yeni stratejiler devreye giriyor. Rusya’da Tuapse ve Kavkaz gibi merkezlerin kullanılması planlanırken Türk gemilerinin Tuna Nehri’nden geçişi için de görüşülüyor.

Dünyanın yeni süper güçleri Rusya ve Çin başta olmak üzere stratejik ülkelerde lojistik üsler kurmak için düğmeye basıldı. Türk gemileri ise yakında Tuna’ya açılacak. Tuna’yı kullanarak Avrupa’ya malların ulaştırılması hedefleniyor. Türk armatörler için üçte bir daha düşük olacağı belirtilen nakliye masrafı nedeniyle bazı ürünlerde rekabet gücünün artacağı kaydediliyor. Türkiye’nin sadece Almanya’ya yılda 700 bin tonluk seramik ihtiyacının bile bu yolla sağlanmasının önemli katkı sağlayacağı belirtiliyor. Bulgaristan’dan Romanya ve Macaristan’a kadar da ulaşım bu yolla mümkün olacak.

EKONOMİ BAKANLIĞI KOORDİNASYONUNDA

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda sürdürülen çalışmalarda; Gümrük ve Ticaret, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme, Kalkınma Bakanlıkları rol üstlendi. TCDD, TOBB, TİM, TÜSİAD, YASED, UND, Deniz Ticaret Odaları ve diğer sektör kuruluşları proje içinde yer alıyor.

PEKİN’LE İSTİŞARE SÜRÜYOR

Türkiye, Rusya’nın yanı sıra Çin’de de lojistik merkezler açmayı planlıyor. Pekin yönetimi ile konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Halen Türkiye’nin Pekin, Hong Kong, Shangay ve Guangzhou’da ticaret ataşelikleri bulunuyor. Bu bölgelerden hangilerinde lojistik merkez kurulacağı da netleşecek. 

Yorumlar (1)
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
Tuna nehrinde seyir yapacak gemi hangi Türk armatöründe var.Su çekimi sebebiyle hiç bir gemimiz oraya giremez.Sadece haberden ibaret
14
açık
Günün Karikatürü Tümü