banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki 4 denizaltı modernize edilecek!

Preveze Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 4 adet denizaltı, yerli imkanlarla modernize edilecek.

GÜNCEL 29.01.2021, 09:58 29.01.2021, 10:04 Halit Emre İbrahimoğlu
90
Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki 4 denizaltı modernize edilecek!

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dört adet Preveze Sınıfı Denizaltı’nın yarı ömür modernizasyonunun (YÖM) gerçekleştirilmesi amacıyla başlatıldı.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsamaktadır. Yerli imkanlarla gerçekleştirilecek projeden; STM – ASELSAN – HAVELSAN – ASFAT İş Ortaklığı sorumlu iken, bu proje ile, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayıtlı 4 adet PREVEZE sınıfı denizaltının mevcutta bulunan savaş sistemleri kaldırılarak, yerine STM, ASELSAN ve HAVELSAN firmalarının çağın gereklerine uygun biçimde büyük çoğunluğu yerli ve milli olarak geliştirdiği sistemler donatılması hedefleniyor.

Preveze Sınıfı Denizaltı Gemisi

Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez geliştirilen silah ve sensör sistemlerinin de kullanılması planlanırken, bu çerçevede savaş sistemleri anlamında yurt dışı bağımlılık asgari seviyeye çekilebilecek. Preveze sınıfı denizaltılar, bu modernizasyon ile Roketsan AKYA Ağır Sınıf Torpido kullanma kabiliyetine erişecekler.

Preveze sınıfı denizaltılar için TÜBİTAK-BİLGEM ana yükleniciliğinde, ‘MÜREN-PREVEZE Projesi’ kapsamında MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) geliştiriliyor. 2017 yılının Ağustos ayında başlatılan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında, 4 adet Preveze Sınıfı denizaltının tüm savaş yönetim sistemi yerli ve milli olarak geliştirilen MÜREN-SYS ile modernize edilecek. Bu kapsamda MÜREN-SYS’li ilk geminin 2021 yılı Haziran ayında filoya katılması hedefleniyor.

İlk geminin modernizasyonunun 2023 yılında tamamlanması ve geminin hizmete alınması tahmin ediliyor.

Kaynak: savunmasanayist.com

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü