banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Türk Boğazlarında Transit Personel Değişim İşlemleri Hakkında Duyuru

Türk Boğazları'ndan geçen gemilerin transit personel değişimi işlemleri artık Zeyport Limanı'nda Deniz Limanı Şube Müdürlüğü, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ve Zeytinburnu Gümrük Müdürlüğü Gemi Kontrol Kısım Amirliği kurumlarında yapılacak.

GÜNCEL 06.09.2018, 07:56 Nermin İstikbal
Türk Boğazlarında Transit Personel Değişim İşlemleri Hakkında Duyuru

Türk Boğazlarında Transit Personel Değişim İşlemleri Hakkında Duyuru

Türk Boğazlarından transit geçen gemilerin Montrö Sözleşmesi gereği sağlık kontrol işlemlerini yaptırarak transit pratika alma zorunluluğunun bulunduğu ve bu bağlamda "Gemi Sağlık Resmi Kanunu Uygulama Yönetmeliği"nin ilgili hükümleri gereği, Türk Boğazlarından geçen gemilerin transit personel değişim işlemlerinin liman başkanlığına uğranılmadan/herhangi bir evrak verilmeden yaptırılırken, zaman içinde birçok evrakın talep edilir hale gelindiği, bu durumun da ciddi zaman kaybına sebep olması nedeniyle zaman zaman transit personel değişim hizmeti almaktan vazgeçilmesine ve denizcilik sektörümüzün maddi kayıp yaşamasına neden olunduğuna değinilerek, liman başkanlıklarınca yürütülen işlemlerin azaltılması hususu talep edilmişti.    

T.C.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün 07.08.2018 tarih ve E.60293 sayılı yazısı ile  03.09.2018 tarihi itibariyle Türk Boğazları'ndan geçen gemilerin "transit personel değişimi" işlemlerinde  Liman Başkanlıkları onayı kaldırılmış olup, işlemler 03.09.2018 tarihi itibariyle  tamamen Zeyport Limanı'nda Deniz Limanı Şube Müdürlüğü (Polis), Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü (Sağlık) ve Zeytinburnu Gümrük Müdürlüğü Gemi Kontrol Kısım Amirliği kurumlarına uğranılarak anında yapılacaktır.

Transit personel değişiminde istenen evraklar aşağıdaki gibidir ;

1.   Gemiye katılacak ve ayrılacak personelin/lerin bilgileri, Pasaport ve Limanı Cüzdanının resimli ve geçerliliğini gösterir sayfa fotokopisi,

2.   Gemiye katılan personelin Orjinal Medical Sertifikaları mutlaka yanlarında olmak şartıyla fotokopileri,

3.   Gemi Kaptanı'nın Pasaport ve Liman Cüzdanı Fotokopisi,

4.   CSR Belgesinin Fotokopisi, (9.maddede Güney Kıbrıs ibaresi var ise BIMCO sözleşmesi fotokopisi),

5.   Minimum Safe Manning fotokopisi (kontrol açısından)

6.   Deniz Limanı Şube Müdürlüğü tarafından talep edilen ekteki taahhütname doldurularak ve ekine gemiye katılan/ayrılan listesi eklenerek gemi kaptanından kaşe imza alınacaktır.

Yorumlar (1)
Hüseyin kaptan 12 ay önce
personel değişimi sırasında beklenilen salon son derece kötü durumda. tuvaletler rezalet, erkekler bayan tuvaletine giriyor, Tavan kaplamaları sökülmüş yer yer akıyor, çatı aralarında kedi dolaşıryor. miyav miyav miyav... İstanbula yakışmıyor. (doğru dürüst oturacak yer yok, gecenin bir yarısında polisi bekle, sağlıkçıyı bekle, agentayı bekle sonra dışarı çık araç bekle, birde karnın aç ise vay haline,
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?