banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk bayraklı gemilere ‘Ege Adaları’ müjdesi

Ege adalarına sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemilerinin uluslararası klas kuruluşlarından alması gereken belgeleri artık Ulaştırma Bakanlığı verecek. Kararla belge maliyeti ciddi oranda azalacak.

GÜNCEL 26.11.2018, 00:54 Nermin İstikbal
Türk bayraklı gemilere ‘Ege Adaları’ müjdesi

Türk bayraklı gemilere ‘Ege Adaları’ müjdesi

Ege adalarına sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemilerinin uluslararası klas kuruluşlarından alması gereken belgeleri artık Ulaştırma Bakanlığı verecek. Kararla belge maliyeti ciddi oranda azalacak

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimlere neden olan Ege Adaları için Türkiye tarafından önemli bir adım atıldı. Buna göre, daha önce bu adalara sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemilerinin uluslararası klas kuruluşlarından alması gereken belgelerin artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca verilmesi kararlaştırıldı. Kararla Ege adalarındaki Türk Bayraklı yolcu gemilerinin payı ve Türkiye’nin menfaatleri korunurken, yolcu taşımacılığının yabancı bayrak ülke gemileriyle yapılmasının da önüne geçildi. 

ÖNEMLİ BİR HAMLE 

Düzenlemeyle belgelendirme maliyetleri de azaldı. Ulaştırma Bakanlığı, ‘Gemiler İçin Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle Türkiye’nin Ege adalarındaki nüfuzunu artıracak önemli bir hamleye imza atıldı. Buna göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yönetmelikte yaptığı düzenlemeye göre, sefer kapsamında Ege Denizi’ndeki adalara gidiş için 18 Ocak 2018’den önce ‘Denize Elverişlilik Belgesi’ düzenlenen Türk Bayraklı yolcu gemilerinde, yetkilendirilmiş kuruluş tarafından düzenlenen Klas Sertifikası’na sahip olma şartı aranmayacak. 

Gemi başına maliyet 1 milyon lira azalacak

Kararla Türk bayraklı yolcu gemileri için maliyet azaltılırken, bu hatlardaki payda Türkiye’nin menfaatleri de korunacak. Bu şekilde yolcu taşımacılığının yabancı bayraklı gemilerle yapılması da engellenecek. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre düzenlemeyle Ege Adaları’na sefer yapacak yolcu gemilerinin belge maliyeti ise gemi başı 500 bin ila 1 milyon lira arasında azalacak.

Uzak sefer gibiydi

Daha önce Ege Denizi’nde adalara sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemileri, Ege adalarının Türkiye’ye çok yakın olmasına rağmen uzak sefer yapan gemiler gibi belgelendirilmek zorundaydı. Değişiklikle gemiler için sertifikalandırma yine uluslararası standartlarda olacak.

AKŞAM

Yorumlar (0)
-5
açık
banner102