banner191

banner148

banner179

banner176

Türk Armatörler Birliği DTO Meclis Salonunda Toplandı

Türk Armatörler Birliği İMEAK DTO Meclis Salonunda bir toplantı gerçekleştirdi

GÜNCEL 27.01.2015, 22:16
Türk Armatörler Birliği DTO Meclis Salonunda Toplandı

Türk Armatörler Birliği İMEAK DTO Meclis Salonunda bir toplantı gerçekleştirdi. Katılım yoğundu, KOSDER Başkanı Salih Zeki Çakır, Meclis başkanı Cengiz Kaptanoğlu, İnce Denizcilik Bedri İnce, ER Denizcilik Cihan Ergenç, Nevzat Kalkavan, Bahri Turan,ARKAS’tan Ali İbrahim Kontaytekin, Marvel’den S.Levent Karaçelik, katılımcılar arasındaydı. Toplantı Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Yücel Başkanlığında yapıldı. Toplantı gündeminde olan konular haricinde ağırlıklı konu ise Koster Filosunun yenilenmesine ilişkin Ankara’da yapılan çalışmalar, verilecek “Hurda Teşvik Uygulaması” oldu.

Erol Yücel: ”Armatör can çekişiyor”

Açılışta konuşan ve önce armatörler birliğinde yapılan anlatan Erol Yücel “Armatör can çekişiyor” dedi. Deniz Ticaret Odasının sınırları bellidir, biz armatörler birliği olarak sivil toplum örgütüyüz, üyelerimizin çıkarlarını korumalıyız diye sözlerine devam eden Yücel, “biz bu doğrultuda her şeyi söyleriz” dedi. Esnafa, çiftçiye müjdeler verildiğini söyleyen Yücel “ama benim üyem arıyor 80 yaşındaki babam sokağa çıkamıyor, borçlarımı ödeyemedim diyor, belki Başbakanın bunca işinin arasında bizim dertlerimizden haberi yoktur ama ona bunu anlatmalıyız ama önce sizi dinleyip öğrenip ona göre anlatmalıyız” dedi.

“Bilgiler armatörler birliği sayfasında paylaşılmalı”

“Türk Armatörü 32 dedveyt tonlu filosunu 32 ayrı bayrakta çalıştırmaktadır. Bizim topladığımız verilere göre gemi adedi bakımından baktığımız zaman Türk Armatörünün birinci tercihi Türk Bayraklı gemiler, 2. Tercihi ise Malta bayrağı” diye söze devam etti. Yücel, dünyada 2014 yılının rekor düzeyde yük taşınan bir yıl olduğunu ancak yeni gemi siparişlerinin, gemi arzının her şeyi alıp götürdüğünü, 2015 yılı için daha iyi çalışılması gerektiğinden söz etti. Bir başka sorunun ise bilgi paylaşımı olduğunu anlatan Yücel başımıza gelenler mutlaka paylaşmalı ve bu tecrübeden diğer kişilerin faydalanması sağlanmalıdır şeklinde konuştu. Petrol fiyatlarını düşüşüne de değinen Yücel, ham petrol geliri olan 23 ülkeye biz ülke olarak 60 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerin gelirinin düşmesi nedeniyle olumsuz etkilendiklerini, sonuçta bizimde ihracatımız olumsuz etkileniyor. Turizm etkileniyor dengeler bozuluyor dedi. UDH bakanı Lütfi Elvan’ın denizciliğe çok önem verdiğine değinerek sözlerine devam eden Yücel şimdi bir koster filosunun yenilenme projesi var herkes çalışıyor. Metin Bey çalışıyor, Salih Kaptan çalışıyor, biz çalışıyoruz. Yaşlı koster filosunu yenilenmesi konusunda, nasıl olacağı konusunda son rötuşlar yapıldığını anlattı.

Türk Koster Filosunu nasıl yenileriz?

Erol Yücel konuşmasına devamla; “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde kurulmuş bulunan bir tane Döner Sermaye İşletmesi var. Bu Döner Sermaye İşletmesinde de çok ciddi bir kaynak toplanıyor. Bu işletme üzerinden kullanılmak suretiyle hurda teşviki verilecek. Gemisini hurdaya vermek isteyen, gemisini hurdaya satacak, hurda bedelini de alacak. Gemisini hurdaya satan, bunun yerine bir gemi siparişi vermeyi düşünürse, hurda desteği devreye girecek. Bunun için hurdadan siz ne alıyorsanız alın, hurda parası ile hurda teşvikini lütfen ayırın. ”dedi. Meclis salonunda teşvikin hangi gemilere verileceği, gemisi olmayanın ne yapacağı, faizin oranı, öz kaynağın oranı şeklinde sorular soruldu.

Kalkavan: “Tavan tonajı kaldırılmalı”

Bu sırada söz alan Nevzat Kalkavan, aramızda nice armatör arkadaşlarımız var, gemisi kalmadı, gemin kalmadı yapamayacaksın demek daha iyi bir sistem değil dedi. Kalkavan, bu sistemi yeniden canlandırabilmek için eski armatörlerin gemi yapabilmesi açısından da yeni bir sistem kuruluyor. İkincisi ise bunun ucu açık olmalıdır, 50 tane ile kısıtlı diye bir şey olmaz. Türk tersanelerinde yapılacağı için, tersanelere de teşvik anlamına geliyor. Burada söylenmeyen bir madde daha var, hurdaya verdiğiniz geminin tonajından aşağıya miktarda gemi yapamıyorsunuz. Yukarı çıkabiliyorsunuz. Bu olmazsa olmazlardan olmalı. Tavan tonajı da kaldırılmalı. Dedi.

Tavan tonajı ile ilgili bilgi veren Erol Yücel ise bunun 18 bin ton olduğunu ama 20 bin tonların da olabileceğini belirtti.

Salih Zeki Çakır:” Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok”

Salih Zeki Çakır söz alarak şunları söyledi: “ Armatörler birliğine bu çalışmalar için teşekkür ederim. Şu an oluşan iradeyle Türk denizciliğinin kazanımları geleceğe taşınacaktır. Bunu fırsat bilmeli ve hakkıyla değerlendirmek için herkesin sorumlu hareket etmesi gerekir. Bu alanda yapılmış çalışmalar var. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ciddi olarak elimizde veri var. Koster diyorsak hangi tonajda, hangi bayrakta, hangi yaş, hangi yaş gurubu hepsi elimizde mevcut. Hepimizin tecrübesidir. Ülkemizin bir gerçeğidir. Doğru giden bir işi yanlışa döndürmek çok kolaydır. Bir kanun düzenlemesi yapılırsa, sonrasında yönetmelik çıkar orada belki uygulama geliştirilir, ama kanun hilafına hiçbir şey olmaz. Kanun çıkmadan doğru ve ihtiyaca cevap verecek şekilde hazırlanmalıdır. Konu koster filosunun yenilenmesi, nasıl olacağı ile ilgili hâkim görüş hurda teşviki, bunu iyi hazırlamazsak maksat hâsıl olmaz. Türk bayrağı şartı var. Şu anda hurdaya gitme yaşında olan tonaj sınırlı. Çünkü zor durumda olan armatör kolay bayrak kolay klası seçti. Muhakkak bunu yabancı bayraklı Türk sahipli kanuna girmezse 20-30’u geçmez bu sayı. Bu anlamda buradaki toplantının ana gayesi de zannederim bir ortak akıl oluşturmak. ” dedi.

Toplantıda söz alan Hüseyin kocabaş ise teşvik verilecek tonajın 18 ve 20 binlere çıkması halinde maksadını aşacağını belirtti.

Yine toplantıya katılan İnce denizcilik ’in sahibi Bedri İnce’de söz alarak teşvik konusunda katılacak öz sermaye şartının yüzde 15 değil yüzde 10’larda olması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (8)
kamil 5 yıl önce
Devletin ilgili kurumlarının bu konuda paragözlerin oynuna ve yönlendirmesine gelmemesi gerekiyor.Adı üzerinde hurda teşviği.Bundan yararlanması gerekenler batarak gemisini kaybetmiş armatör ve yabancı bayrağa kaçan kurnaz armatör olmamalıdır.Bu hak kesinlikle yıllardır Türk bayrağında çalışan, mücadele veren ve gemisini hurdaya çıkarıp yenilemek isteyen armatörlere verilmelidir.Yoksa bu zamana kadar Türk denizciliği için çivi çakmamış,gemilerini yabancı bayrakta çalıştıran ve keyfi uygulamalarla sıfırı tüketen ama yeri geldiğinde toplantılarda ahkam kesen kişilere bu teşvik verilmemeli .Ayrıca devletin açıklama tarihinden sonra Türk bayrağına geçiş yapmaya kalkan hiçbir gemiyi de bu hurda teşvik kapsamına almamak gerekir.
mesut kaptan 5 yıl önce
iyide bu projenin peşinden koşan kişinin zaten gemisi yabancı bayraklı :)) ne fark eder yabancı veya Türk bayraklı. hurdaya çıkacak gemimi bıraktılar, sağolsun müsteşarlık vs vs..
MAKİNA ÜRETİCELERİ 5 yıl önce
Koster yapımları için veriecek teşvik ve desdek yerli gemi makinası üretiminede verilerek, yerli üretime başlangıç yapılmalıdır.

Tü lomşaş ve benzeri yerli üretimciler desteklenmeli, Pendik Motor projesi tekrar başlatılmalıdır.

Gemi yapımında % 70 makinadır.
mesut kaptan 5 yıl önce
inaılır gibi değil. hangi teknoloji ile bu işi yapacaksınız ? dünya yakıt tasarufu için gas motorları yaparken siz ne yapacaksınız ? komik olmayın.
yasar kpt 5 yıl önce
kamil bey"in fikrine aynen katılıyorum doğru bir değerlendirme yapmış.Olması gerekende budur.
MESUT KAPTANA CEVAPTIR 5 yıl önce
Sn. Mesut Kpt. rumuzlu arkadaşım;

zaten bu türlü dışa bağımlı fikirler ve engellemeler ile DEVRİM

arabası yolda kaldı, Pendik Motor kapatıldı.Koca tersane ve motor atölyesi ne duruma geldi.

Biz bu konularda 1970 li yıllarda Güney Kore'den önde idik.

Şimdi biz neredeyiz Güney Kore nerede bir bakın lütfen....
ADINIZI YAZIN 5 yıl önce
rekabet olan bir piyasada, bu şekilde nasıl yorum yapıyorsunuz hayret ?
mesut kaptan 5 yıl önce
En az tonaj 5 bin. yahu beyler sizler armatör değilsiniz sanırım. Hiç birinizde birfiil gemi çalıştırmadığınızı anlıyorum. en ufak tonajdan bahsedelim, 5 binlik bir gemi 7 milyon usd en az. hurdası olan adam gemisini 2 milyona satacak veya parasını 2 milyona denkleyecek ve gerisinede kredi sağlanacak.

1- 5 milyon kredi için teminat sadece gemi alınacak mı ?

2- karada teminat talep edilecek mi ? ( başka birşey sormuyorum çünki bu ufak gemi için adam 2 milyon koyup ayrıca kalmayan malını mülkünü ipotek mi edecek ) 2 milyon usd parası olan h....r bu riske girer mi ?

3- diyelim böyle bir h...r çıktı. krediyi geri nasıl ödeyecek ? hangi işlerle, hangi gemi adamlarıyla, hangi otoriteyle ? ilk ikisini çözseniz bile otorite sizi batırır.son ikisini çözseniz bile birincisi sizi batırır. Neden mi ? işte cevabı;bu kriz başladığında 2007 sonu gibi ayyuka çıkmaya başladı. sözde büyük armatörler, brokerler veya kendine süs vermiş denizci geçinenler, ekonomistler vs vs 2011 de kriz biteceği ve herşeyin çok güzel olacağını söylediler. Yanıldılar. Peki ne olacak ; daha çoook armatör batacak. halen kabuk değişimini göremedi bizim sözde denizciler. sen yap gemiyi, 7 milyon usd ye sonra öde. :)) peki neden alsın ki, birçok gemi var satılık hemde yarı fiyatına :))haa mesele tersaneleri kurtarmaksa, direk tersanelere geri dönüşsüz para versin devlet, bu saatten sonra kimseyi sıkıntıya sokmasın.& #40;sor tersaneye kg/usd ne istersin; 3 usd :))) )

açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?