banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

TÜRDEF’ten kadın denizcilere destek

Türkiye Denizcilik Federasyonu da "cinsiyet eşitliği için ben de aynı gemideyim" dedi.

GÜNCEL 28.06.2019, 10:12 29.06.2019, 18:45 Nermin İstikbal
380
TÜRDEF’ten kadın denizcilere destek

TÜRDEF’ten kadın denizcilere destek

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) bu sene konusu teması “denizcilik sektöründe kadın istihdamı ve fırsat eşitliğini desteklemek” olarak belirlenen Dünya Denizciler Günü için bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesada şu ifadeler yer aldı :

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO); Çok zor koşullarda çalışarak, toplumların refahını yükselten, önemli kazanımlar sağlayan ve dünya ticaretinin çok büyük bir bölümünü gerçekleştiren deniz çalışanlarının, bu çok önemli katkısını hatırlamak ve dünya kamuoyuna sürekli hatırlatmak için, STCW sözleşmesinin 2010 yılında Filipinler/Manila kentinde yapılan diplomatik konferans gününü, (25 Haziran) “Dünya Denizciler Günü” olarak ilan etmiştir.

Her sene ayrı bir konunun gündeme getirildiği Denizciler Günü’nün bu seneki Teması “I Am On Board with gender equality” – Denizcilik Sektöründe Kadın istihdamı ve fırsat eşitliğini desteklemek için ben de Aynı Gemideyim”

Tüm dünya dış ticaretinin yüzde 90’dan fazla bir kısmı deniz yolu ile yapılıyor. Dünyada 70.000’i aşkın ticaret gemisinde çalışan 1,5 milyondan fazla kadın ve erkek denizci, dünya ekonomisine ve toplumların refahına eşsiz bir katkı sağlıyor. Ülkelerin ham maddelerini, mamul ürünlerini, yakıtlarını, gıdalarını ve birçok ihtiyacını emniyetli, etkili ve çevreye en az zarar verecek şekilde taşıyorlar. Ancak bu katkı, fazla göz önünde olmadığı için, maalesef zaman zaman kamuoyunun dikkatinden kaçıyor.

Türkiye Denizcilik Federasyonu olarak;

Tüm Dünya ve Türk Deniz Endüstrisinde; Gemilerde, tersanelerde, limanlarda ve tüm profesyonel denizcilik hizmeti veren işyerlerinde kadın istihdamının ve kadın yöneticilerinin artırılmasını destekler, özellikle kadın denizcilerimizin, sadece sektör ve kariyerleri için değil “I Am On Board with gender equality” Denizcilik Sektöründe Kadın istihdamı ve fırsat eşitliğini desteklemek için Aynı Gemide olduklarının bilinci ile, çok zor koşullarda dünya denizlerindeki tüm gemilerde sevdiklerinden uzakta, doğa ile mücadele ederek dünya ekonomisine ve toplumların refahına katkı sağlayarak ekmek parasını kazanan tüm Türk denizcilerimizin, onların vefakâr eş ve ailelerinin, her türlü zorluklara rağmen, Denizde Kariyer yapmaya çalışan tüm meslektaşlarımızın, “25 Haziran Dünya Denizciler Günü” nü kutlar, toplumumuzun refahı ve gelişmesindeki katkıları için kendilerine teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.

Türkiye Denizcilik Federasyonu; IMO’nun beyaz listesinde yer alan ülkemizde, “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çizdiği rotada Denizciliği, Türk’ün Büyük Milli Ülküsü” olarak görmekte olup, bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarda olduğu gibi, bundan sonra da uluslararası sözleşmeler doğrultusunda, ulusal mevzuatımızın eksiklerinin tamamlanması için çalışmalarını yürütecektir. Denizcilerimizin daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve Türk denizcisinin, Türk denizci eş ve ailelerinin yaşantılarının, hayatlarının görünmeyen yüzlerinin, toplum tarafından daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için, çalışmalarına hiç ara vermeksizin devam edecektir.

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Karikatürü Tümü