banner191

banner148

banner179

banner176

TÜRDEF Dünya Denizciler Günü ile ilgili Kutlama mesajı yayınladı

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) 25 Haziran Dünya Denizciler Günü ile ilgili Kutlama mesajı yayınladı.

GÜNCEL 24.06.2017, 16:18 24.06.2017, 18:20 Nermin İstikbal
TÜRDEF Dünya Denizciler Günü ile ilgili Kutlama mesajı yayınladı

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) 25 Haziran Dünya Denizciler Günü ile ilgili Kutlama mesajı yayınladı.

"SEAFARERS MATTER – DENİZCİLER ÖNEMLİDİR 

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO); Çok zor koşullarda çalışarak, toplumların refahını yükselten, önemli kazanımlar sağlayan ve dünya ticaretinin çok büyük bir bölümünü gerçekleştiren deniz insanlarının, bu çok önemli katkısını hatırlamak ve dünya kamuoyuna sürekli hatırlatmak için, STCW sözleşmesinin 2010 yılında Filipinler/Manila kentinde yapılan diplomatik konferans gününü, (25 Haziran) “Dünya Denizciler Günü” olarak ilan etmiştir.

Her sene ayrı bir konunun gündeme getirildiği Denizciler Günü’nün bu seneki Teması "Seafarers Matter" “Denizciler Önemlidir”. Dünya için vazgeçilmez olan denizciliğin sürdürülebilmesi için sessizce ve hiçbir dikkat çekmeden denizciliği ve dünyayı hareket halinde tutan bu vefakâr denizcilerin öneminin herkes tarafından takdir edilmesi gerekmektedir.

IMO bu sene yeni bir Denizciler Günü logosu kullanıyor. Yeni Logo Dünyada ve ülkemizdeki genel kanının aksine, kadınlarında erkekler gibi denizlerde çalışabileceğini ve bunun önüne herhangi bir engel ve kısıtlama getirilemeyeceğini vurgulayacak şekilde tasarlandı. Tüm dünya dış ticaretinin %90’dan fazla bir kısmı deniz yolu ile yapılıyor. Dünyada 70.000’i aşkın ticaret gemisinde çalışan 1,5 milyondan fazla denizci, dünya ekonomisine ve toplumların refahına eşsiz bir katkı sağlıyor. Ülkelerin ham maddelerini, mamul ürünlerini, yakıtlarını, gıdalarını ve birçok ihtiyacını emniyetli, etkili ve çevreye en az zarar verecek şekilde taşıyorlar.

Ancak bu katkı, fazla göz önünde olmadığı için, maalesef zaman zaman kamuoyunun dikkatinden kaçıyor. Türkiye Denizcilik Federasyonu olarak; Ülkemiz Bayrağını çok zor koşullarda tüm dünya denizlerinde dalgalandıran, sevdiklerinden uzakta, doğa ile mücadele ederek dünya ekonomisine ve toplumların refahına katkı sağlayarak ekmek parasını kazanan Türk denizcilerinin, onların vefakâr eş ve ailelerinin, her türlü zorluklara rağmen, Denizde Kariyer yapmaya çalışan tüm meslektaşlarımızın, “25 Haziran Dünya Denizciler Günü” nü kutlar, toplumumuzun refahı ve gelişmesindeki katkıları için kendilerine teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız. Onlar, sadece sektör ve kariyerleri için değil ‘’Seafarers Matter’’ “Önemli ve gerekli oldukları için Denizdeler’’.

Türkiye Denizcilik Federasyonu; IMO’nun beyaz listesinde yer alan ülkemizde, “Denizciliği, Türk’ün Büyük Milli Ülküsü” olarak görmekte olup, bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarda olduğu gibi, bundan sonra da uluslararası sözleşmeler doğrultusunda, ulusal mevzuatımızın eksiklerinin tamamlanması için çalışmalarını yürütecektir. Denizcilerimizin daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve Türk denizcisinin, Türk denizci eş ve ailelerinin yaşantılarının, hayatlarının görünmeyen yüzlerinin, toplum tarafından daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için, çalışmalarına hiç ara vermeksizin devam edecektir."

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?