banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Tuna deltasında karaya oturan Turgut S kurtarılıyor

Tuna nehrinin Karadeniz’e döküldüğü bölgede yaklaşık 50 gün önce çamura saplanan Gürcistan bayraklı ‘Turgut S.’ gemisi için kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

GÜNCEL 09.02.2010, 16:27
2320
Tuna deltasında karaya oturan Turgut S kurtarılıyor

Tuna deltasında karaya oturan Turgut S kurtarılıyor 

Tuna nehrinin Karadeniz’e döküldüğü bölgede yaklaşık 50 gün önce çamura saplanan Gürcistan bayraklı ‘Turgut S.’ gemisi için kurtarma çalışmaları yeniden başladı. Gürcistan’dan gelen mürettebat, gemi personeliyle değiştirildi. Kurtarma çalışmalarının önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor. 

Tuna deltasındaki Sulina limanı açıklarında 17 Aralık’ta çamura saplanan Gürcistan bandıralı Turgut S gemisinde mutlu sona yaklaşıldı. Havaların düzelmesiyle Sulina kanalında bekleyen kurtarma römorku gemiye ulaştı. Köstence başkonsolosluğu yetkililerinden alınan bilgilere göre, gemideki 11 personelden ikinci kaptan Mustafa Ünal ile mürettebattan Nevzat Aksu yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle Sulina şehrinde otele yerleştirilerek muayene edildi. Birinci kaptan Nihat Murat başlanlığıındaki 12 kişilik mürettebattan Mehmet Ali Atay önceki cuma gemiden ayrılarak İstanbul’a dönmüştü. Geçtiğimiz hafta sonunda Gürcistan’dan Sulina’ya ulaşan mürettebat görevi devraldı. Gemi kaptanı ile bir teknik eleman dışındaki mürettebat İstanbul’a gönderildi.
Bu arada geçtiğimiz günlerde Turgut S mürettebatının aç susuz kaldığı yönünde basında yer alan iddialar yalanlandı. Köstence konsolosluğu yetkilileri, olayın kendilerine yansıdığı andan itibaren gerekli bütün girişimlerin yapıldığını ifade etti. Tulcea’da faaliyet gösteren Livamex şirketi yetkilisi İvan Augustin de, geminin çamura saplandığı günden itibaren düzenli yiyecek ve su yardımı yaptıklarını kaydetti.

Zaman’a konuşan Tulcea limanı işletmesinden bir yetkili ise, mürettebatın gemiden ayrılmasının uzun bir prosedüre bağlı olduğunu hatırlatarak, boş olan geminin yük almak üzere Ukrayna yönüne devam etmek isterken Sulina’nın sığ olan bölgesinde çamura saplandığı bilgisini verdi. 16 ve 17 Aralık günlerinde ard arda iki geminin karaya oturduğunu kaydeden yetkili, şiddetli fırtına ve aşırı yağışlar nedeniyle kurtarma çalışmalarının aksadığını ifade etti.
 

 

Yorumlar (0)
21
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü