banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

“TÜM SEKTÖRÜMÜZ DERİN ACI VE ÜZÜNTÜDE”

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği geçtiğimiz gün gerçekleşen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği 7 işiçinin yaralandığı iş kazasıyla ilgili olarak basın açıklamasında bulundu.

GÜNCEL 14.08.2013, 00:08
2377
“TÜM SEKTÖRÜMÜZ DERİN ACI VE ÜZÜNTÜDE”

Gemisander'den Kaza Açıklaması

“TÜM SEKTÖRÜMÜZ DERİN ACI VE ÜZÜNTÜDE”

21 lisanslı firma faaliyet gösterdiği Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği geçtiğimiz gün gerçekleşen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği 7 işiçinin yaralandığı iş kazasıyla ilgili olarak basın açıklamasında bulundu.

GEMİSANDER’in yaptığı açıklamada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine, yakınlarına ve tüm camiaya başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediklerini ve olayın tüm sektöre mal edilmemesi gerektiği belirtildi.

Dernek yetkilileri, olayla ilgili olarak,

“Acif isimli gemi Cenova/İtalya’dan romorkör yedeğinde 5 ağustos 2013 günü sabaha karşı Aliağa Çandarlı körfezine intikal etmiştir. Geminin intikalinde yakalandığı fırtına nedeniyle, makine dairesi double bottom tank bölümünden su almış, gemi sancak tarafına yatmıştır.

Acil durum üzerine gemi Liman Başkanlığı izniyle Cemsan tesislerine Ditaş’a it romorkörler eşliğinde yüzer halde baştankara edilmiştir.

İlgili firma yetkililerinden aldığımız bilgilere göre; Acif isimli geminin İzmir gemi söküm firmasına ait olduğu, geminin su almaya devam etmesi üzerine 10 ağustos 2013 günü firma yetkilisince su tahliyesi operasyonuna başlanma kararı alındığı, bu operasyon için makine dairesinde 2 adet pompa çalıştırıldığı, pompalara ait egzoz gazının birikmesi ihtimaline binaen elektrikli pompa kullanılma kararı alındığı, elektrikli pompa kurulumu sırasında ortamda biriken egzoz gazı nedeniyle operasyona katılan 9 işçiden, 2 işçinin hayatını kaybettiği 7 işçinin tedavi edilerek taburcu edildiği hususları derneğimize bildirilmiştir” dedi.

“GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

Dernek yetkilileri, meydana gelen iş kazasıyla ilgili olarak Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldığını ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Fakat geminin su almış sonucu yatar halde bulunmasının bilirkişinin inceleme yapmasını engelleyeceği için gemideki suyun tahliye edileceğini söyleyen yetkililer, “Devam eden soruşturma kapsamında tayin edilecek bilirkişinin geminin yatar haldeki hâlihazır durumu nedeniyle, inceleme yapmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir. Bu nedenle, İzmir gemi söküm firması tarafından, gemide su alan mahallinin kapatılması ve suyun tahliye edilerek, geminin normal pozisyona getirilmesi sağlanacaktır” dedi.

“TÜM SEKTÖRÜMÜZ DERİN ACI VE ÜZÜNTÜYE SEVK OLDU”

Yetkililer, “Bayram sevinci yaşanır iken tüm sektörümüzü derin acı ve üzüntüye sevk eden bu olayda, hayatın kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına ve tüm camiamıza başsağlığı dileriz.

Sektörümüzde 21 lisanslı firma faaliyet göstermekte olup, 1 firmamızda meydana gelen istenmeyen iş kazasının bu olayın aynı zamanda derin üzüntüsünü yaşayan tüm sektöre mal edilmesi vicdanen ve hukuken mümkün olmadığı kamuoyunun takdirlerindedir” diyerek, gelişen olaylara göre kamuoyu bilgilendirilmelerinin devam edeceği belirtildi.

Yorumlar (5)
MÜHENDİS 8 yıl önce
Söküme başlamadan önce söküme izin verecek heyette BAŞ MÜHENDİS'lik yapan bir denizci muhakkak olmalı.
DTO İzmir Şubesi ise alakasız kişileri tayin ediyor.
GEMİMO bu durumu SAVCILIĞA bildirmeli.
eski sökümçü 8 yıl önce
ben kesinlikle gemiye müdahale yapılmaması öncelikle incelenmesi taraftarıyım burada gizlenen bir şeyler var bu su alan kısımdaki zehirli madde nedir gemide ne tür bir atık mevcut egsoz gazı kesinlikle olamaz bu gemide bir iş var bunlar suyu tahliye ederek delilleri yok edecekler ayrıca gemideki zehirli atık suyuda denize boşaltacaklar dernek zaten tamanen yalan yanlış beyanlarla olayı kapatmaya calışıyor ben bunların bütün yaptıkalrını gözümle gördügümiçin inanmıyorum bu beyenlara saygılarımla
hımmsss ok 8 yıl önce
Basel Sözleşmesi tehlikeli atıkların uluslararası sularda taşınımını içerir, asbestin nasıl söküleceği konusunda belirleyeci değildir.
diger eski sokumcu 8 yıl önce
Eski sökümcü diyen arkadası bayağı kötü niyetli gördüm. Yaklasık Dört bin ailenin direk ekmek yediği dolaylı yoldan devlete bir milyar dolar katkısı olan bir setkörün en büyük firmaları böyle karalanamaz. O zaman tehlikeli diye hiç bir işi yapmayalım. Herşeye komplo teorileri ile YAKLAŞMAK DA NE OLUYOR?
Makine dairesine ne için su basılır, ne varmış. Asbestli yerler kapatılacakmış güya. Tam saçmalık, asbestli yerler genelde hayat mahallinde olur gem sökümcüler bilir. Herhalde bu arkadaş makine dairesindeki asbest kaplı olma olasılığı olan üç beş boruyu kast etmedi. Onun yüzünden mi gemiye su basıldı. Bu kadar saçmalık olmaz. Gemi sökume çekilerek gelen gemiler kaç defa su alarak battı.? Herkes hatırlar. birçok kez. Herşey de kötü niyet aranmaz. Gemi sökümcüler asbestli gemiyi bozamaz diye bir kural mı var? Gemi sökümcüler ve dernek lisanslı ve her türlü ekipmana sahip asbest sökme işlemini zaten yapıyorlar. Bir zahmet dernek direktörü Ersin Kaptan' ı arayın asbest nasıl sökülür oğrenin ve ve kaç yıldır basel kriterlerine uygun asbest temizliği yapıldığını öğrenin. Tabii amaç dedikodu kazanını çalştırıp bazı firmalara zarar vermek değilse.
Gelelim kazaya. Allahtan ölenlere rahmet yakınlarına uzun ömür ve ailelerine tez baş sağlığı, yaralı arkadaşlara acil şifa diliyoruz. Kaza belli ki makine dairesinden suyu dışarı basarken oldu. Ama giren personel ve onlara şeflik yapanlar gerekli tedbirleri almadan girmeleri mümkün değil. Önemli acaba ne oldu veniçin önlemler işe yaramadı, hava tahliyesinde ve girişinde nasıl sorun yaşandı, bunlar araştırılmalı varsa sorumlular cezalandırılmalı. Ailelere destek olunmalı. Kazadan ders alınarak sonuçları diğer sökümcüler ile paylaşılmalıdır. Sevgi ve saygılarımla.
LENİN 8 yıl önce
DEVLET NSIL DOLAYLI YOLDAN 1MİLYAR DOLAR KAZANIYOR AÇIKLARMISINIZ ÖDEDİĞİNİZ VERGİ BELLİ ÇOK ENTERASAN KESİNLİKLE ARAŞTIRILMASI GEREKEN BİR SEKTÖR GEMİ SÖKÜM MESELESİ .....
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü