banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Tsunamide hasar gören Teos Marina’da yenilenme süreci başladı 

GÜNCEL 11.11.2020, 12:11 11.11.2020, 12:23 Nermin İstikbal
318
Tsunamide hasar gören Teos Marina’da yenilenme süreci başladı 

İzmir Depremi’nin ardından yaşanan tsunamide hasar gören Teos Marina’da yenilenme süreci başladı 

30 Ekim tarihinde meydana gelen İzmir depreminin ardından yaşanan tsunami felaketinin yaralarını sarmaya başlayan Teos Marina’da yenilenme süreci başladı. Teos Marina, üretim süresi 4-6 hafta sürecek yeni iskeleler hariç olmak üzere Kasım sonuna kadar tüm hizmetleriyle eski günlerine dönmeyi hedefliyor.  

Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hasar oluşmazken, tsunami nedeniyle teknelerde büyük hasarlar oluştuğunu belirten Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, 

“30 Ekim 2020 tarihinde merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olan 6.6 şiddetinde depremin ardından, Akdeniz çanağında görülmemiş bir tsunami felaketi yaşandı. Teos Marina’da deprem nedeniyle binalarda hiçbir hasar oluşmazken, dakikalar içinde medyana gelen önce deniz seviyesinin çekilmesi, ardından yükselip yaklaşık 4 metrelik gel gitlerin etkisiyle oluşan şiddetli akıntıyla denizin taşması sırasında iskeleler ve teknelerde hasarlar oluştu. Afetin boyutları göz önüne alındığında, Teos Marina personeli, tekne sahipleri ve misafirlerinde can kaybı ya da en ufak bir yaralanma olmaması en büyük tesellimizdir. Sığacık ve İzmir’de hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, en kısa sürede yaralarımızı sarmayı umuyoruz” dedi.   

Üretim süresi 4-6 hafta sürecek yeni iskeleler hariç olmak üzere Kasım sonuna kadar tüm hizmetleriyle eski günlerine dönmeyi hedeflediklerini belirten Günlü, “Akdeniz çanağında emsali görülmemiş felaketin yaralarını; ortak akılla alınan hızlı kararlarla krizi yöneterek sarmaya çalışıyoruz. Teos Marina’da yenilenme süreci hızla başladı. Gelişmeleri sık sık sosyal medya hesaplarından yaptığımız canlı yayınlarla tüm şeffaflığı ile paylaşıyoruz. Yeni iskelelerin imalatı ve teknik donanımların yenilenmesi ile tekne bağlama alanları kıyı yapıları mühendislerin, bilim insanlarının önerileri ve Ulaştırma Bakanlığı’nın standartlarına göre yenilenerek hizmet vermeye devam edecek.” dedi.   

Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık 

Teos Marina’nın Sığacık’ın kalbi ve ilçenin en büyük deniz turizm işletmesi olma özelliğiyle bölge turizminin dinamosu olmaya devam edeceğini ifade eden Günlü, “Deprem sonrası bir haftada sektördeki paydaşlarımızın desteği ve ekibimle çok hızlı yol aldık. Marina içerisinde denizde ve karada konaklama alanları oluşturduk. Tüm ekip gece gündüz çalışarak iyileşme ve yeniden yapılanma süreci içindeyiz. Teos Marina’yı evi olarak gören tüm denizcilere kapımız açık. Yuvanıza geri dönebilirsiniz” çağrısı yaptı. 

Tüm marinalar teknelere kucak açtı 

Deprem sonrası enkazın kaldırılmasında sadece denizciler arasında görülebilecek mükemmel bir dayanışma örneği sergilendiğine dikkat çeken Günlü “İlk şoku atlattıktan sonra muazzam bir dayanışma ve iş birliği ile afetin yaraları sarılmaya başlandı. Birçok marinadan, bölgedeki denizcilerden yardıma gelenlerle bir kurtarma ekibi oluşturuldu. Enkaz kaldırma ve yeniden yapılanma sürecinde tüm marinalar teknelere kucak açtı. Bu kötü günümüzde bizimle birlikte olan, desteğini esirgemeyen herkese müteşekkiriz. Denizci olmak işte bu” dedi. 

TEOS Marina Hakkında 

Teos Marina ismini 3.000 yıl önce 12 İon kentinden biri olan Teos’tan almıştır.  İon döneminde Güney ve Kuzey olmak üzere Sığacık’ta 2 ticari liman bulunmaktaydı. İon dönemindeki kentin ismi Teos’tan ismini alan Teos Marina kuzey limanı üzerinde kurulmuştur. Bu liman Osmanlı donanması gemilerine de ev sahipliği yapmıştır. Dört tarafı dağlarla çevrili olan liman rüzgar ve dalgaya karşı korunaklı olmasıyla doğal liman olma özelliği ile çok sayıda denizciye ev sahipliği yapmaktadır.  

2003 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projelendirilip altyapısı devlet tarafından tamamlan Sığacık Yat Limanı, 2008 yılında yap işlet devret modeliyle ihale edildikten sonra üst yapıları üstlenici şirket tarafından yapılıp, altyapısındaki bazı eskimeler de tamir edilerek; Seferihisar’ın turistik bölgesi Sığacık’ta 21 Haziran 2010 tarihinde Teos Marina ismiyle faaliyetlerine başlamıştır. O tarihten bu yana yerli ve yabancı misafirlerine hizmet veren Sığacık Yat Limanı, “Teos Marina” tescilli markasıyla denizcilerin huzur ve güvenli limanı olarak hizmet vermektedir.  

Teos Marina Deniz Turizmi Yönetmeliği içerisinde tanımlanan kriterlere göre ülkemizdeki birkaç 5 çıpalı yat limanından biridir. Teos Marina kurulduğu ilk günden bu yana 3 yılda bir yapılan denetimler sonucu İngiltere Denizcilik Federasyonuna bağlı Yat Limanları Birliği tarafından yüksek standartlardaki tesisleri ve kaliteli hizmetleri ile 5 altın çıpa belgesi ile ödüllendirilmektedir. Çevreye duyarlı hizmetleri ile kurulduğu günden bu yana mavi bayrakla ödüllendirilmiştir. Turizm Bakanlığı’ndan Turizm İşletme belgeli Teos Marina, Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı kıyı tesisi işletme belgesi çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından da tesisin alt ve üst yapısı her 6 ayda bir denetlenmektedir. 

Yorumlar (0)
24
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü