banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

TSK, uçak gemisi satın alıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, limitli vuruş yeteneğine sahip, çok amaçlı iniş kalkışa uygun bir gemi ve dikine inip kalkan uçak satın alacak.

GÜNCEL 12.03.2012, 10:32
TSK, uçak gemisi satın alıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri “küresel güç” haline gelecek.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Türk donanmasının uçak gemisine sahip olma düşüncesini ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi’nin (USNI) yayın organı Proceedings Dergisi’ne verdiği röportajda açıkladı.

‘10 YILLIK PLANINIZ NEDİR?’
Proceedings, Oramiral Bilgel’e “Donanmanızın 5, 10 ve 20 yıllık stratejik öncelikleri nelerdir?” sorusunu yöneltti. Güvenlik ortamının karmaşık doğasının deniz kuvvetlerinin görev sahasını sürekli olarak genişlettiğine dikkat çeken Oramiral Bilgel, operasyonel maliyetleri kısacak teknolojik yatırımlara yatırım yapacaklarını vurguladı. Bilgel “Hedefimiz iyi eğitimli, iyi donanımlı, stratejik mesafelere çok kısa sürede intikal ve idame edebilen bir Deniz Kuvvetleri oluşturmaktır” dedi.

SAVAŞ DIŞI KULLANILACAK
Oramiral Bilgel, Türk Deniz Kuvvetleri’nin 10 yıllık planında uçak gemisinin de yer aldığını açıkladı. Bu projenin savaş dışı operasyonel ihtiyaçlara odaklanacağını vurgulayan Oramiral Bilgel, “Hava taşıma kapasitemizi artırmayı, savaş destek gemisi, çok rollü firkateyn, insansız helikopter ve uzun süre su altında görev yapabilen denizaltı edinmeyi amaçlıyoruz. Limitli vuruş yeteneğine sahip, çok amaçlı iniş kalkışa uygun bir gemi ve dikine inip kalkan uçak satın almayı, hava savunma firkateynleri ile insansız sualtı araçları edinmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

YENİ UÇAK ŞART
Şu anda Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde uçak gemisine iniş yapabilecek uçak bulunmuyor. Oramiral Bilgel 20 yıllık plan içerisinde uçak gemilerine dikey iniş ve kalkış yapabilecek (STOVL) uçakların tedarikine de yer verdi. Türk uçak gemisi öncelikli olarak, uluslararası operasyonlarda NATO savaş uçaklarına ve helikopterlere hizmet verecek. Türk Hava Kuvvetleri’ne ABD’nin öncülüğünde yürütülen Türkiye’nin ortağı olduğu JSF projesi kapsamında, 100 adet F-35 uçağı satın alınması önceden kararlaştırılmıştı.

Deniz Kuvvetleri’nin uçak gemisi projesine paralel olarak, bu uçaklardan bir bölümünün dikey iniş ve kalkış özelliğine sahip STOVL modelinden sipariş verilmesi ya da bu 100 uçağa ilave, STOVL özellikli uçak sipariş edilmesi gündeme gelecek. F-35’ler dışında STOVL özelliğine sadece İngiliz Harrier uçakları sahip bulunuyor.

MALİYETİ 1.5 MİLYAR DOLAR
Deniz Kuvvetleri’nin 140 metre uzunluğunda, 24 bin tonluk bir uçak gemisine sahip olması planlanıyor. Geminin maliyeti yaklaşık 1.5 milyar dolar olarak öngörülüyor. Geminin 5 yılda inşa edilebileceği ve testlerin ardından 6-7 yıl içerisinde hizmete alınabileceği belirtildi.

Yorumlar (1)
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 7 yıl önce
Çin, Sarı Deniz'de ihtiyaç duyabilir. Fransa, Atlantik'te ihtiyaç duyabilir. ABD, Rusya elbette ihtiyaç duyabilir. Ama merak ettim biz uçak gemisini ne yapacağız?

Bizim ülkemiz, Anadolu Akdeniz'e uzanan doğal havaalanı gibi ve bütün ulusal çıkarlarımız uçaklarımızın menzilinde. Merak ediyorum uçak gemisini acaba ne yapacağız?

Dünyada uçak gemisi sahibi olan 4 ülke var. Dünyanın en büyük petrol zengini Rusya'nın sadece 1 tane uçak gemisi var. Merak ettim uçak gemisini acaba ne yapacağız?

Ne işimize yarayacak? Tek bir uçak gemisiyle uzak denizlerde dünyaya kafa tutamayız. Oralara ulaşacak uzun menzilli füzelerimiz var mı? Sahi oralarda hangi çıkarımızın peşine düşebiliriz ki? Oraları sömürmüyoruz, sömürmeye de kalkmaya umarım niyetimiz yok. Dünyaya sırfı uçak gemisi aldı diye yeni bir sömürgeci duhul ettirilmez. Merak ettim acaba uçak gemisini ne yapacağız?

Bakıp bakıp "vay be!" diye gurur mu duyacağız? Merak ettim acaba biz uçak gemisini ne yapacağız?
24°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?