banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Transit Geçiş Belgesi Sorununda Türkiye Haklı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bulgaristan’la yaşanan “transit geçiş belgesi” sorununda Türkiye’nin haklı olduğunu söyledi.

GÜNCEL 11.02.2014, 00:49
1920
Transit Geçiş Belgesi Sorununda Türkiye Haklı

“Transit geçiş belgesi sorununda Türkiye haklı”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bulgaristan’la yaşanan “transit geçiş belgesi” sorununda Türkiye’nin haklı olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki “transit geçiş belgesi” sorununa ilişkin, “Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuz Bulgaristan taahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama Bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek” dedi. Yazıcı, Çorlu ilçesindeki bir otelde gazetecilerin Bulgaristan’a açılan gümrük kapılarındaki geçiş sorununu ilişkin sorusuna karşılık, problemin tamamen Bulgaristan’dan kaynaklandığını belirtti. Bulgaristan’ın Türkiye’ye taahhüt ettiği 125 bin geçiş belgesinden sadece 5 bin tanesini verdiğini anlatan Yazıcı, “Sorun tamamen Bulgaristan’ın uygulamasından kaynaklanıyor.

Biliyorsunuz uluslar arası taşımacılık kurallarına göre, Bulgaristan’ın 6 ayrık süreçler itibariyle vermesi gereken 125 bin geçiş belgesinin 5 bin tanesini vermiştir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız da ULAŞ-NET üzerinden geçiş belgelerinin kapatılma işlemlerini durdurmuştur. Durunca da tabi gümrükte işlem yapılamıyor” dedi. Bakan Yazıcı, Kapıkule Sınır Kapısında işlemlerin durması nedeniyle, Bulgaristan tarafında Türkiye’ye giriş yapmak için 55 tırın, Türkiye’den Bulgaristan’a çıkış yapmak için de 70 tırın beklediğini ifade etti. Tırların Kapıkule’den çıkış yapamaması nedeniyle alternatif güzergahlar belirlediklerini aktaran Bakan Yazıcı, ” Kara yoluyla gitmek isteyenler İpsala Sınır Kapısı’ndan, deniz yoluyla gitmek isteyenler ise limanlarımızdan gemiler vasıtasıyla Avrupa’ya çıkış yapıyor. Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuz Bulgaristan taahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek. Bulgaristan bunu dikkate alarak süreci fazla uzatmadan sözleşmedeki hükümlülüğünü yerine getirecektir” şeklinde konuştu.

Bakan Yazıcı, İpsala Sınır Kapısı’nda 700 civarında tırın geçiş yapmak için sırada beklediğini, hafta sonları oluşan yoğunluğun, şoförlerin mallarını hafta başından itibaren gidecekleri ülkeye teslim etmeye çalışmasından kaynaklandığını söyledi.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü