banner191

banner148

banner179

banner176

Tersanedeki gemi yan yattı

TUZLA'da GEMAK Tersanesinde bir gemi bakım çalışmaları esnasında henüz bilinmeyen bir sebeple yan yattı.

GÜNCEL 26.02.2014, 18:04
Tersanedeki gemi yan yattı

TUZLA'da mevcut bulunan tersanede bir gemi bakım çalışmaları esnasında henüz bilinmeyen bir sebeple yan yattı. Hafif şekilde yan yatan gemi içerisinde yaklaşık olarak 50 işçi panik yaşadı.

Olayın peşinden işçiler hemen gemiden salıverildi.

Tersane çalışanlarından bir kişi "Çalışma esnasında kuru yük gemisi yan yattı. Ciddi bir yaralanma olmadı" diye belirtti.

Tuzla tersaneler bölgesinde bulunan Gemak Tersanesi'nde bir gemi yan yattı.

MSC gemisi

Alınan bilgiye göre, tamir için gelen MSC isimli kuru yük gemisi, boya ve raspası yapıldıktan sonra havuza bırakıldı. Gemi, dalış esnasında yanlış balans alındığı için yan yatarken, işlem esnasında geminin üzerinde 200'den fazla işçi bulunduğu öğrenildi.

Önlemler alınmaması nedeniyle 6 işçi yüksekten düşme ve çarpma sonucu yaralandı. Bir işçinin ayağı kırıldı. Yaralı işçilerin hayati tehlikesi bulunmuyor. Geminin üzerindeki işçiler tahliye edilirken, yan yatan gemi hala düzeltilemedi.

Gemak Tersanesi'nde yaşanan iş kazasına ilişkin  bilgi veren Limter-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Demiral, geminin havuza bırakılması esnasında büyük bir ihmal söz konusu olduğunu kaydettti. Demiral, "6 işçi arkadaşımız iş güvenliği önlemleri alınmadığı için yaralandı. Kural olarak, havuz operasyonu öncesinde geminin boşaltılması ve kendi personeli dışındaki tüm işçilerin tahliye edilmesi gerekir. Ancak buna uyulmadı. Yüksekten düşen ve çarpma sonucu yaralananan işçi arkadaşlarımız var" diye konuştu.

Yorumlar (9)
Vebasu 6 yıl önce
6 işçi değil 3 kişi ve birisine sadece sakinşleştirici verilerek taburcu edildi, diğerinde doku zedelenmesi var! Doğru ve eksiksiz haber yaptığınızd adişimi kıracağım!
ss 6 yıl önce
MSC isimli kuru yük gemisi!
Mithat Yılmaz 6 yıl önce
Bu haberi yazan arkadaşın denizcilik ile en ufak bir ilgisi var mı? Havuza salınma, MSC isimli kuru yük gemisi -konteyner olmalıydı- balans alınması..
Serdar Ç. 6 yıl önce
Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Gemak Türkiyenin ilk 500 sanayi şirketi arasında Tuzlanın kaderine yön veren bir tersanedir. Bu firmanın imajının korunması Tuzla'nın çıkarına olacaktır. Diğer tersaneler de Gemak kadar olabilirse hem Tuzla hem Türkiye gemi inşa ve tamirde gelişebilir, Avrupa standartlarına gelebilir kanaatindeyim.
ahmet uyuyan 6 yıl önce
Site yetkilileri keşke daha yetkin insanlar olsa...Bazen 3 gün önce gerçekleşmiş bir kazayı veya olayı son dakika olarak verirler bazen de kulaktan dolma bilgilerle haber yaparlar.
anchor bay 6 yıl önce
limter iş sendikası genel sekreteri herzamanki gibi yalnış tespitleri yapmakta üstüne yok

gemide kimseye bişey olmadı

gemak tersanesinde alınan önlemler ve uygulanan İSG kuralları sayesinde tuzla tersaneler bölgesi nasıl güvenlik önlemleri alınacağını ve İSG kurallarını öğrenmiştir

kadir süzen 6 yıl önce
Geçmiş olsun...
HOPE SEA 6 yıl önce
GEMAK TERSANESİNDE ALINAN EMNIYET ONLEMLERI HICBIR TERSANEDE ALINMAMAKTADIR. GEMAK TA 2 SAATLIK IS YAPMAK ICIN 2 GUN EMNIYET ICIN HARCANIR BUNU BIREBIR YASAMIS BIRI OLARAK TERSANENIN SUCU OLDUGUNA INANMIYORUM
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?