banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Temur: "Yıpranma Payımız İade Edilsin"

İMEAK DTO aylık toplantısında söz alan DEFAV Başkanı Bülend Temur denizcilerin yıpranma payını gündeme getirdi.

GÜNCEL 15.11.2013, 17:05
2550
Temur:

Yıllar önce alınan yıpranma payımız iade edilsin

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da hazır bulunduğu İMEAK DTO Kasım ayı Meclis toplantısında söz alan DEFAV Başkanı Bülend Temur denizcilerin yıpranma payını gündeme getirdi.

Denizcilik Federasyonu Başkanı Bülend Temur, denizciliğin meşakkatli bir meslek olduğunu söyleyerek, “Meclis başkanımızın söylediği gibi sorunlarımızı bakanlığımıza taşıyoruz ve çözüm buluyoruz. Denizcilik tehlikeli bir meslek, yaşamsal ve sosyal olarak çok zor. Denizcilik sektöründe çalışanların çalışma süresi kadar dinlenebilmesi büyük önem taşıyor. Bu durum önemli bir sorun teşkil ediyor. Denizcilikte yıpranma payı anlamında adımlar atılması gerekiyor." dedi.

Temur, şunları söyledi: "Bilindiği gibi Gemiadamlarının yıpranma hakkı 2008 yılındaki yapılan bir değişiklikle ellerinden alınmıştır. Halen 15 meslek dalı bu hakka sahip iken denizciliğin hepimizce malum zor koşullarına rağmen şu ana kadar yapılan çok sayıda ki girişimden bir sonuç alınamamıştır. Denizciliğin fiziki, sosyal, psikolojik zorluklarından başka, işin yapısı gereği denizcilerin 4 ile 6 ay çalıştıktan sonra gemilerinden ayrıldıkları bu arada izin yapıp yeni iş arayışında oldukları hepimizce malumdur. Dolayısıyla bir denizci yılda ortalama 8 aydan daha fazla gemi üzerinde hizmet verememektedir. Bu hesapla emeklilik için istenen sürenin 25 yıl olduğu göz önüne alındığında, bir denizcinin 38 yıldan önce emekliliğe hak kazanması mümkün değildir. Bu da bir çok denizcinin doğal olarak denizde uzun süre kalmasının önündeki en büyük engeller arasındadır. Denizcilik eğitiminin ne kadar maliyetli ve zorlu bir eğitim olduğu bugün mecliste detaylı olarak tartışılmıştı. Denizcilerin denizde kısa sürelerde çalışması aynı zamanda ülkemizin kaynaklarının da verimli olarak kullanılmamasına neden olmaktadır. Bu sorun özellikle de gemi mürettebatı açısından en büyük sıkıntıların başında gelmektedir. Hepinizin malumu üzerine özellikle mürettebatın 50 yaşından sonra gemide fiziki olarak çalışabilmesi bir yana iş bulması dahil çok zayıf bir olasılıktır. Bugüne kadar yapılan girişimleri biliyoruz ancak içinde deniz geçen her türlü konuyu olduğu gibi bu konuyu da sayın bakanımızın dikkatine sunuyor ve desteklerini bekliyoruz"

Bakan Yıldırım: "Denizciler bunu hakediyor"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım DTO meclisindeki konuşmasında Bülend Temur'un yıpranma payı ile ilgili sözlerine cevaben bunun Çaslışma ve Sosyal Güvenlik Bakanılığının konusu olduğunu belirterek; ”Bülend Temur bey yıpranma ile ilgili söylediklerinde haklı, ama bu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının konusu. Birçok meslek gurubu için bu kaldırıldı. Bunun tekrar gözden geçirilmesi için  değişik meslek guruplarının talepleri var. Bu 25 yılda 5 yıl bir avantaj getiriyor. Denizciler bunu hak ediyor. Bunda hiçbir tereddüt yok . Bunun bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Zaman zaman gündeme geldikçe biz de denizcileri öne sürüyoruz. Postacılarla denizcileri hemen masanın üstüne koyuyoruz” dedi.

Yorumlar (5)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Denizicilik Federasyonu Başkanı Sayın Bülent Temur'un denizcilerin çok zor ve tehlikeli şartlalar altında mesleklerini icra ettiklerini ve yıpranmayı haklarının geri verilmesi istemesini daha iyi anlatmak için, denizcilerin yıpranma payını kabul etmeyenleri denize göndermek lazım. Görsünler Hanyayı Kpnyayı. Sayın Bakan Binali Yıldırım Beyfendi de denizcilik mesleğinin yıpratıcı bir meslek olduğunu ve denizcilerin yıpranma hakkını hakettiğini söylemesine karşın Çalışma Bakanlığının bunu kabul etmemesi şaşılacak bir iş. Bu gerçeği çalışma bakanlığı yetkililerine anlatmak için hukuk yolları yok mu? Denizicilik Federasyonu Çalışma Bakanlığını mahkemeye vermelidir. İspatlayalım orada bu mesleğin hem yıpratıcı hem de tehlikelerle dolu bir meslek olduğunbu. Hak verilmez alınır düsturunu unutmamak lazım. Çalışma Bakanlığı memurları ona verirsem öbürü de ister diye düşündüğüğnden ve sorumluluktan kaçtıklarından hukuk yollarına başvurulmalıdır. Unutulmamalı ki Ankara'da hakimler vardır.Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.comHüsamettin Canbilen 9 yıl önce
Yıpranma payının kaldırılması büyük bir haksızlıktır.Dünyada ki en sert madenlerden biri olan demir ve çeliği eritip çürüten denizsuyu insan bünyesine ne yapmıyor??? Zaten yukarıda dediğim gibi deniz insana uygun bir ortam olsa kulak yerine solungaç çıkmazmıydı?????
ömer ali yayla 9 yıl önce
Yıllardır denizde çalışan bir insan olarak benim halimden sadece ve sadece benim gibi denizden ekmeğini çıkaran ve buradan hayatını kazanan insanlar anlar. Karada çalışan ve yaşayan insanlardan da benim sıkıntı ve dertlerimi yaşam şartlarımı anlamasını da beklemiyorum ve bundan sonrada beklemeyeceğim.Bizle r onların gözünde çok para kazanan her limanda sevgilisi olan gemide seyahat etmekten ülke ülke gezmekten başka bir işi olmayan hayat size güzel diyerek imrendikleri insanlarız. Denizci bir millet olmayı yıllardır başaramamış ve deniz yapılaşma geçmişi 1995-2005 arası bir atılım hamlesi dışında başka bir çabası bulunmayan bir milletiz. Bu kadar kısır döngünün olduğu bir devlette yıllardır denizcilik bakanlığı bile kurmayı başaramayan bir toplumun ve gelen hükümetlerinin neden hala denizdeki insanları anlamasını beklediğini emin olun ben anlayamıyorum. Öyleki 11 Yıldır iktidarda bulunan tek parti hükümetinin en büyük politikası para üzerine kurulu olması, kapitalist ekonomiyi benimsemesi herşeyde para odaklı yapmıştır. Eski kafalı insan olan bizler maalesef yeni düzene ayak uydurmakta zorluk çekmekteyiz.Beyler uyanın artık devlet baba bizler ise onun evladı olmaktan çıktık. Artık devlet patron hükümet tahsildar bizler ise onun işçisi ve kiracısıyız. Bu ülke topraklarında yaşamak istiyorsanız öncelikle ona para kazandırıp , kalmanız için de bir bedel ödemek zorundasınız. Hiçbir şekilde söz söyleme veya hak aramaya hakkınız yok. Mantık basit ya sev ya terket. Bir zamanlar bu söz başka şeyler için söylenirdi şimdi ise anlamı aynı olmakla beraber amacı farklılaşmıştır. Kıdem tazminatının kaldırılması zikredilen bir dönemde yıpranma payının kaldırılmış olması insanları neden bu kadar tedirgin ediyor anlayabilmiş değilim. Bu hükümeti ve idarecileri seçen bu millet onları pof poflayıp iktidarda tutanda onların yasa ve kanunlarını kurdukları düzeni benimseyende yine bu millet. İnsanlar hak edildikleri gibi yönetilip idare edilirler. Görüyorum ki milletimiz bu idareden memnun o zaman bu yapılanlar herkese müstehaktır. Kurunun yanında yaşta yanıyor ama onlarda haklarını gün gelir bu dünyada gün gelir ahirette bir gün mutlaka alacaklardır. Cenabı Mevlam bizlerin yar ve yardımcısı olsun.Alla h hepimize selamet versin.
K.K. Topaloglu 9 yıl önce
2 yasindaki oglumu cok ozluyorum esimi ailemi de ozluyorum, zor sartlarda as ve gelecekte iyi bir yasam surebilmek icin 8 ay 9 ay calisiyoruz hem biz hem ailelerimiz yipraniyoruz. Hakkimiz oglan yipranma payi icin herkezden destek istiyoruz.Tesekkurle r.
Kemal Murat Güler 9 yıl önce
BİR KERE HAK VERİLMEZ ALINIR. BEN DE YAZILARIMDA VERİLSİN FALAN DİYORUM..YANLIŞ. ALACAKSIN HAKKINI. BU KONUDA BAŞLATILMIŞ İMZA KAMPANYASI VAR.BURAYA GEREĞİNCE DESTEK OLUNDU MU? BU İMZALAR ALINIP BİNALİ AĞABEYİN DE SÖYLEDİĞİ ÜZERE ESAS MUHATAP OLAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA SUNULDU MU? GENE DE DEFAV BUNU GÜNDEME GETİRMİŞ SÖYLMİŞ. SAĞ OLSUNLAR. DENİZCİLER KENDİ HAKLARINA KENDİLERİ SAHİP ÇIKMIYOR..AÇIN İMZA KAMPANYALARINA BAKIN.. EN AZ İLGİNİN BİZİM KAMPANYAMIZ OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ.
27
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü