banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Teknelerde Türk Bayrağına Teşvik

DTO Meclis Üyesi ve Deniz Turizmi Sorumlusu Faruk Okuyucu, özel teknelerin vergisinin yüksek olduğunu, bu nedenle tekne sahiplerinin yabancı bayrak taşımayı tercih ettiklerini dedi

GÜNCEL 03.02.2009, 18:33
1868
Teknelerde Türk Bayrağına Teşvik


Teknelerde Türk bayrağına teşvik
 

Türklere veya ortaklığın çoğu Türk olan şirketlere ait yabancı bayraklı özel teknelerin Türk bayrağı taşımasını özendirecek yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeyi bekliyor.

Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Üyesi ve Deniz Turizmi Sorumlusu Faruk Okuyucu, özel teknelerin vergisinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle tekne sahiplerinin yabancı bayrak taşımayı tercih ettiklerine söyledi.

Tekne sahiplerinin uluslararası alanda çok ucuza bayrak alıp Türkiye'deki mevzuattan da yararlanarak teknelerini Türkiye'de kullanabildiğini belirten Okuyucu, DTO'nun katkısı ile hazırlanan yasa teklifine göre, yabancı bayrak taşıyan teknelerin, bir defaya mahsus olmak üzere KDV ve ÖTV ödemeden Türk bayrağına geçebileceğini kaydetti.

Faruk Okuyucu, şöyle konuştu:

“Yasa teklifi ile yabancı bayraklı diye tabir edilen, Türk kişilerin ya da ortaklığın büyük çoğunluğu Türk olan şirketlere ait yabancı bayraklı özel teknelerin, Türk bayrağına geçirilmesi amaçlanıyor. Buna göre yasa teklifinde belirlenen bir tarihten önce alınmış, Türkiye'ye getirilmiş, sahipleri Türk özel kişi ya da şirket hisselerinin çoğunluğuna Türklerin sahip olduğu şirketlere ait tekneler, isterlerse KDV ve ÖTV ödemeden herhangi bir gümrük ve damga vergisi ödemeden, Türk bayrağına geçecekler. Yani bir bakıma ikinci el tekneler, bedelsiz ithal edilecekler. Tekne sahipleri Türk bayrağını uluslararası sularda dalgalandırmak için bu uygulamayı seveceklerdir ve tercih edeceklerdir.”

“RUHSAT HARCI UYGULAMASI GELECEK”

DTO Meclis Üyesi Okuyucu, Türkiye'de özel teknelerden alınan “motorlu taşıtlar vergisi”nin çok yüksek olduğunu savundu. Teknelerin deniz şartlarında yüksek beygir gücü kullanmaları gerektiğini ifade eden Okuyucu, “Teknelerin 'motorlu taşıt vergileri' kara araçlarına göre ayarlandığı için, özel tekneler yüksek vergi ödüyor. Bu nedenle bazen eski bir teknenin ikinci el satış fiyatının yarısına kadar varan yıllık vergiler çıkıyor” dedi.

Okuyucu, yasa teklifi hakkında şu bilgileri verdi:

“AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç tarafından hazırlanan yasa teklifi, komisyon görüşmeleri sırasında CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün verdiği teklif ile birleştirilerek görüşüldü. Birleştirilen yasa teklifi, TBMM Genel Kurul gündeminde bulunuyor.

Yasa teklifine göre, özel teknelerden alınan 'motorlu taşıtlar vergisi' kalkacak. Bu konuda sayın Maliye Bakanımız, bakanlık yetkilileri ve DTO yıllardan beri çalışıyordu. Sonunda bir noktaya gelindi. Sayın bakanımızın talimatıyla ve denizci milletvekillerimizin katkıları ile bir yasa teklifi hazırlandı. Bu yasa teklifi ile kaldırılacak olan 'motorlu taşıt vergisi'nin yerine yeni bir sistem getiriliyor. Buna göre tekne sahiplerine verilecek bir ruhsatname ile 'ruhsat harcı' adı altında oldukça makul bir yıllık ödeme sistemi geliyor.”

AMATÖR DENİZCİLİĞE TEŞVİK

Yasa teklifinin amatör denizciliği teşvik edici şekilde hazırlandığını bildiren Okuyucu, şöyle devam etti:

“Yeni yasa teklifine göre özel teknelerden 5 ile 9 metre arasında olanlardan yılda 200 TL, 9 ile 12 metre arasında olanlardan 400 TL alınacak. Bu değerler artarak devam edecek. 30 metrenin üzerindeki bir özel teknenin yıllık harcı 3 bin 200 TL olarak sabitlendi. 30 metrenin üzerindeki teknelerden yine 3 bin 200 TL alınacak. Ancak bu rakamlar meclisteki teklifte olan rakamlardır. Her an genel kurulda değişiklik olabilir.” 

Yorumlar (1)
ali kaşıkçı 12 yıl önce
yasaya baktım özel teknlerden alınana MTV nin adı değiştirilmiş ve şimdiye kadar 18 grosun altında olup ticari faaliyet gösteren tekneleri ruhsata bağlayarak toplam elde edilecek vergi geliri onlarında sırtlarına vurulmak suretiyle paylaştırılmış. bu kadra övgüye değer bir yasa olmadığı gibi gerçekten bu teknelerin bayrağa geçmesi ile sağlacak maddi ve manevi kazancın ne olduğunu anlamıyorum. lütfen bakın bu duruma bu teknelerden alınan verginin toplam vergiye oranını maliye bilmiyor ayrıca bu tekneler yabancı bayrakta olduğunda ne yaptırım uygulayabiliriz yasak bir durum mu var neden geçsin adam bayrağımıza. bir cevap veren olursa çok sevineceğim saygılarımla
14
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü