banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Tekneler Dolmabahçe Sarayını Çökertebilir

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’na gönderilen yazıyla gezi teknelerinin ve yayınladıkları yüksek sesli müziğin Dolmabahçe Sarayı’nı titreşimleriyle tehdit ettiğini açıklandı.

GÜNCEL 25.10.2010, 08:42
2128
Tekneler Dolmabahçe Sarayını Çökertebilir

Gezi teknelerinin ve yayınladıkları yüksek sesli müziğin Dolmabahçe Sarayı’nı titreşimleriyle tehdit ediyor 

Dolmabahçe Sarayı Muhafız Bölük Komutanlığı, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’na gönderdiği yazıyla gezi teknelerinin ve yayınladıkları yüksek sesli müziğin Dolmabahçe Sarayı’nı titreşimleriyle tehdit ettiğini açıkladı.

4 Ekim’de gönderilen yazıya göre birçok özel tekne ve gezi teknesi akıntı yönü kolaylığı veya misafirlerine sarayı daha yakından göstermek maksadıyla şamandıra ile saray arasındaki ‘yasaklı’ sahadan tehlikeli geçiş yapıyor.

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı sultanlarının İstanbul’daki üçüncü büyük sarayı. Atatürk’ün hayatının son günlerini geçirdiği 154 yıllık sarayda 4.5 tonluk kristal bir avize de bulunuyor. Diğer salonlarda da benzeri avizeler ve kıymetli vazolar sergileniyor.


 
 
 

Yorumlar (2)
Ayhan AKYILDIZ 11 yıl önce
İstanbul Boğazını dolaşmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin en yakından görmek istedikleri yer Dolmabahçe sarayıdır. Haberde belirtilen titreşim tenezzur teknelerinden yapılan müzik yayınlarından ses kırlılığı yapmadıkları sürece sarayın dibinden geçseler dahi oluşma imkanı yoktur.

Bu demek değildir ki tenezzur tekneleri ve diğer deniz araçları bu bölgede seyir yaparken Dolmabahçe Sarayına zarar vermez.

Asıl neden ise bölgeden seyreden deniz araçlarının süratlerinden dolayı suyu yarma esnasında suda oluşturdakları basıncın saray rıhtımına bir itme gücü oluşturması ve bununda sarayı etkilemesinden dolayı zarar görmesidir. Dolmabahçe önünde bulunan şamandıra deniz araçlarının geçişine yasak olan bölgeyi gösteren şamandıra olmayıp, bu şamandıra 10 metre sığlığını gösteren ve üzerindeki kardinal işaretiylede şamandıra ile sahil arasının 10 metreden sığ bir bölge olduğunu gösteren şamandıradır. Saray Muhafız Komutanının bu şamandıranın maksat ve amacını bilmemesi gayet doğal olup tespit yaparken araştırma yapmaması kendisine göre gerekçe yaratması anormaldır. Nedenleri keşke araştırıp bölgeyi ve denizi bilenlere danışarak yazısını kaleme alsaydı daha faydalı olurdu. Bölgeye yakın seyir yapan deniz araçları bu gibi hashas bölgelerden 5 milin altında seyir yaparsa, ses kirliliği yapmassa Dolmabahçe Sarayı gibi milli değerlerimiz zarar görmez. Saygılarımla.
Hasan kaptan 11 yıl önce
29 Ekim kutlamalarında sarayın dibinde Kenan Doğulu'ya konser verdililirken müzik Anadolu yakasından duyulabiliyordu.
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü