banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Tekirdağ Belediyesi Yat Limanı Projesi’nin iptali davasını kazandı!

Çevreye duyarlı ve insan odaklı bir anlayışla hizmet veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Süleymanpaşa ilçesinde halkın sahille bağlantısını kesecek Yat Limanı Projesinin iptaliyle ilgili davayı kazandı

GÜNCEL 15.01.2021, 12:15 15.01.2021, 13:07 Halit Emre İbrahimoğlu
677
Tekirdağ Belediyesi Yat Limanı Projesi’nin iptali davasını kazandı!

Çevreye duyarlı ve insan odaklı bir anlayışla hizmet veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Süleymanpaşa ilçesinde halkın sahille bağlantısını kesecek Yat Limanı Projesi’nin iptaliyle ilgili davayı kazandı.

Vatandaşların vakit geçirdikleri ve sosyalleştikleri, yılın farklı dönemlerinde festivaller ile kültür, sanat ve spor etkinliklerinin düzenlendiği Tekirdağ'ın en güzel yerlerinden biri olan Süleymanpaşa sahilinde yat limanı yapılmasının gündeme gelmesi üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halkın menfaatlerini korumak adına uzun soluklu bir hukuk mücadelesi verdi.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul, Turgut ve Hürriyet mahalleleri sınırları içerisinde kalan dolgu alanının 76.088 metrekarelik kısmının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne 2 yıl süre ile ön tahsisinin yapılmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işleminin iptali için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 08.07.2019 tarihinde açılan idari yargı davasının sonucunda söz konusu tahsis işlemi iptal edildi ve ilgili bakanlık tarafından yapılan istinaf başvurusu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından 31.12.2020 tarihinde kesin olarak reddedildi.

Bu rant projesine en başından beri karşı çıktık

İptal davasının kazanılmasının tüm Tekirdağ halkının menfaatine olduğunu ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Yat Limanı Projesi gündeme geldiği tarihten itibaren, Süleymanpaşa ilçemizde halkın sahille ve dolayısıyla denizle bağlantısını kesecek bu rant projesine karşı çıktık.

Yat limanına karşı değiliz, halkın denizle bağlantısının kesilmesine karşıyız

İki denize kıyısı olan altı vilayetten biri olan Tekirdağ, deniz kenti olma özelliğiyle öne çıkmaktadır. Denizlerimiz, önemli birer değerimizdir. Belli bir kesime menfaat sağlamak uğruna, halkımız bu değerden mahrum bırakılamaz. Biz Tekirdağ'da yat limanı yapımına karşı değiliz, Süleymanpaşa sahilinin büyük bir bölümünü işgal edecek ve halkımızın denizle bağlantısını kesecek böyle bir projeye karşıyız.

Halkımızın denizlerimizin güzellikleriyle buluşacağı, rahat nefes alacağı ve sosyalleşeceği alanları kentimize kazandırırken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan `turizm' vizyonu kapsamında peyzaj mimarisinin güzel örneklerini ortaya koymayı hedefliyoruz.

Geri hizmet alanı olarak kullanma hedefindeyiz

İptal edilen Yat Limanı Projesinde `geri hizmet alanı' olarak kullanılması planlanan Sahil Dolgu Alanına yakışan modern ve estetik bir düzenleme yapmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Tüm halkımızın yararlanabileceği böyle bir projeyi hayata geçirdiğimizde, korunmakta olan kamu yararı daha üst seviyeye çıkartılmış olacaktır. Elde edilen hukuk zaferinin ve hayata geçireceğimiz projenin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
25
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:32
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36
Günün Karikatürü Tümü