banner191

banner148

banner179

banner176

TCG Karaburun Denize İndi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için özel sektöre yaptırılan ilk muharip karakol gemisi TCG Tuzla’dan sonra TCG Karaburun da tamamlanarak dün törenle teslim edildi.

GÜNCEL 20.04.2011, 09:48
TCG Karaburun Denize İndi

2014’te kadar 16 adet üretilecek olan ve daha önce Almanya’dan her biri 100 milyon euroya ithal edilen gemiler Tuzla’da 24 milyon euroya imal ediliyor. “Hızlı, Atak, Güçlü” olarak nitelendirilen “Kartal” amblemli TCG Karaburun, Foça’da görev yapacak.

Tuzla’daki Dearsan Tersanesi’nde düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’nin denizlerdeki menfaatinin milli gemi üretimiyle karşılanacağını söyledi. Gönül, “Üretimde ulaşılan yüzde 70 oranındaki yerli üretim takdire şayandır. Tuzla’daki 5 tersanede 2 milyarlık gemi üretimiyle içinde bulunulan kriz ortamında da gemicilerimize destek olduk” dedi. Törende, Deniz Kuvvetleri Eğitim Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu gemi kaptanı Yüzbaşı Gültekin Selçuk Yıldıran’a komutanlık flandrası ve hizmete alış belgesini verdi. Gönül ve beraberindekiler daha sonra TCG Karaburun’la kısa bir seyir yaptı.

TCG Karaburun karakol gemisi 55.75 metre boyunda ve 8.85 metre eninde. 25 deniz mili hız yapan gemide 34 personel görev alıyor. Gemide, 40 milimetre çift namlu top, gece görüş özelliğine sahip 2 adet 12.7 milimetre ağır makineli tüfek bulunuyor.

Yorumlar (3)
hakan köse 9 yıl önce
böyle bir haberi okuyunca bir denizci olarak guru duyuyorum geç bile kalmışiz millet ucak gemisi yapar ama milli savunmamızı desteklemeliyiz gerek gemi olsun tank top füze sistemleri olsun yapancıdan bize hayır hiçbir zaman gelmemiştir bunu gecmiş tarihimizde canlı örnekleri cok böylece yapancıya gitmez paramız yurt içinde kalır arkasıda gelir yeri gelir ihracat ederiz istihsam da saglanır yinede bu gemiyi emegi gecenleri kutlarken daima barişcıl amaçla kullanırız
Hakan Celayir 9 yıl önce
Allah ın izniyle 02.07.2011 tarihinde bende orda vatani görevimi yapmaya gidecem.acemi birliğinde izmir foça topçu dediler.ayrıntılı baktım yerime TCG KARABURUN yazıyodu izine geldiğimde ilk işim yerime bakmak oldu internetten.Hakkımızda hayırlısı...
İbrâhim gülmez 5 ay önce
Abi bu gemide bende görev yapacam size sorusora bilirmiyim
16°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?