banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

TCG Anadolu İHA gemisine dönüştürülerek dünyada bir ilke imza atacak!

Türk Loydu Askeri Gemi Klaslama Kurallarına göre inşa edilen ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildiğinde Türk Donanması’nın amiral gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, insansız hava araçları SİHA’larla donatılacak.

GÜNCEL 31.03.2021, 13:21 Halit Emre İbrahimoğlu
130
TCG Anadolu İHA gemisine dönüştürülerek dünyada bir ilke imza atacak!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, katıldığı bir televizyon programında TCG Anadolu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. İsmail Demir; “Gemilere iniş yapabilecek İHA konusunda çalışma var. TCG Anadolu gemisini bir İHA gemisine çevirmek istiyoruz. Bunun için TB2’yi geliştiriyoruz. Böylece denizlerde bir SİHA vurucu gücümüz olacak. TCG Anadolu ilk tasarım formatı ile bir Havuzlu Çıkarma Gemisi idi. Üzerinde helikopterler de taşıyabilen, içinde çıkarma gemileri olan ve Zırhlı Personel Taşıyıcılar da koyabileceğiniz bir platformdu. Şimdi biz buna oyun değiştirici bir unsur olarak S/İHA’ları katıyoruz. İnşallah gemi hizmete girdikten çok kısa bir süre sonra helikopterlerden başka bir hava gücünü de buraya konuşlandırmış olacağız. Bu kabiliyet geminizin herhangi bir harekat ortamında çıkarma yapabilmesini, helikopterlerle operasyon yapabilmesini, hava savunma sistemi kullanabilmesini ve havada vurucu güç oluşturmasını sağlar ki bu da bir platformdan arzulayacağınız bütün unsurları üzerinde taşımış demektir. Böyle bir platforma S/İHA konuşlandırma dünyada bir ilk olacak.” ifadelerini kullandı.

Türk Loydu gözetiminde inşa edilen TCG Anadolu SİHA’larla donatılacak dünyadaki ilk gemi olacak. Bunun yanı sıra Yunan basınında yer alan haberlerde İHA’larla donatılan bir savaş gemisinin göz ardı edilemeyeceği vurgulanarak, “SİHA’larla donatılmış Türk amiral gemisinin Doğu Akdeniz’deki kabiliyetleri göz ardı edilemez. Geniş deniz alanlarını izleyebilir veya amfibi operasyonları destekleyebilir” denildi.

Kaynak: denizcilikdergisi.com

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Karikatürü Tümü