banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Taşıma Sigortaları Paneli Yapıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi, 6 Mart 2013 Çarşamba günü “Taşıma Sigortaları: Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Uygulamalar” başlıklı panele ev sahipliği yaptı.

GÜNCEL 07.03.2013, 17:12
Taşıma Sigortaları Paneli Yapıldı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NDE TAŞIMA SİGORTALARI PANELİ YAPILDI

Dokuz Eylül Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu 6 Mart 2013 Çarşamba günü “Taşıma Sigortaları: Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Uygulamalar” başlıklı panele ev sahipliği yaptı. Panel saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı. Açılış Konuşmaları kapsamında İlk konuşmacı Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güldem CERİT oldu. Prof. Dr. CERİT konuşmasında, Denizcilik Fakültesi’nin kurulduğu günden bu güne Deniz Sigortacılığı’na verdiği öneme değindi ve bu alana Nejat İNCEDİKEN, Ferit BİREN, Prof. Dr. Necmettin AKTEN, Refik AKDOĞAN ve Celal SAÇAKLIOĞLU tarafından yapılan çok değerli katkılara vurguda bulundu. Prof. Dr. CERİT, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde Doç. Dr. Ender ASYALI ve Doç. Dr. D. Ali DEVECİ danışmanlıkları ile doktora tezlerini bu alanda tamamlayan Yrd. Doç. Dr. Emrah ERGİNER ve Yrd. Doç. Dr. Nil KULA DEĞİRMENCİ ile panele katkıda bulunan tüm diğer konuşmacılara teşekkürlerini sunarak, konuşmasını panelin iyi geçmesi dilekleri ile sonlandırdı.

Törene katılamayıp mesaj gönderen, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis DENİZ’in mesajlarının okunmasının ardından söz alan Milli Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin YUNAK, Türk iktisadi hayatının gelişim sürecinden bahsederek Türk Ticaret Kanunu’nun sigorta hükümleri çerçevesinde genel değerlendirmelerde bulundu. YUNAK bu kapsamda, eski Türk Ticaret Kanunu’nun denizcilik rizikolarına karşı sigortaya ilişkin hükümlerinin yeni Türk Ticaret Kanunu ile kaldırılmış olmasının sorunlar doğurabileceği endişesini dile getirdi.

Daha sonra söz alan, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer YILMAZ, Türk Loydu hakkında tarihsel bilgiler vererek başladığı konuşmasına, sigortacılık tarihine atıflar yaparak devam etti. Prof. Dr. YILMAZ, konuşmasında ayrıca Türk Loydu Vakfı’nın IACS (International Association of Classification Societies) üyelik sürecinde önemli bir aşamaya gelindiğini vurgulayarak panel katılımcılarına önemli bir müjde verdi. Bu noktadan hareketle günümüz sigortacılığının ele alınacağı bu panelin tüm katılımcılar açısından yararlı geçmesi dileklerini ileten Prof. Dr. YILMAZ, Türk Loydu’nun ve Türk sigortacılığının gelişim serüveninde emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Katılımcılara ve panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür belgelerinin denizciliğin duayenlerinden Kaptan Altay ALTUĞ tarafından verilmesinin ardından, panelin birinci oturumuna geçildi.

Panel soru ve cevapların ardından, duayen denizci kaptan Altay ALTUĞ’un mızıka dinletisi ile neşeli bir şekilde sonlandırıldı.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?