banner191

banner148

banner179

banner176

Tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşı

Çanakkale’de bundan 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu, Britanya, Kanada, Fransa ve Anzak (Avustralya ve Yeni Zelanda orduları) güçlerine karşı savaştı.

GÜNCEL 18.03.2015, 08:31
Tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşı

100 yıl önce tarih değişti

 Çanakkale’de bundan 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu, Britanya, Kanada, Fransa ve Anzak (Avustralya ve Yeni Zelanda orduları) güçlerine karşı savaştı.

Tarihin akışını değiştiren, ülkelerin kaderini belirleyen Çanakkale Savaşı, yıkık bir imparatorluktan çıkacak genç Cumhuriyet’in ilk izlerini taşıyordu. HEMEN hemen tüm dünya liderleri ve askeri kişiliklerinin tarihi önemi konusunda hemfikir olduğu bu zafer, sonuçları açısından büyük kırılmalara neden oldu.

Akademik tarihçilik bu sonuçları, üç başlık altında anlatıyor. İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Rus Çarlığı çöktü, Bolşevik İhtilali yapıldı. Böylece 1919’daki Sevr ve Versailles gibi paylaşım anlaşmalarına Rusya katılmadı. Bu, Türkiye’nin lehine oldu.

Milli Mücadelenin doğuş noktasının Çanakkale siperleri olduğu tarihçiler tarafından da kabul edilen bir gerçek. Milli Mücadeleyi yürüten komutanların hemen hepsi Çanakkale’de çeşitli cephelerde savaştı. ‘Yenilmez’ olarak görülen İngiltere, bütün tarihinde sadece Türkler karşısında iki mağlubiyete uğradı.

Biri Çanakkale diğeri, Irak’ta Kutül Amare Savaşı. İngiltere’nin yenilebilir olduğunun görülmesi, başta Hindistan olmak üzere sömürge ülkelerde Milli Kurtuluş hareketlerini tetikledi.

Yorumlar (3)
Mehmet T.TUFANOĞLU 5 yıl önce
TARİHİN AKIŞININ DEĞİŞTİĞİ,

KAHRA MANLIK DESTANIMIZIN YAZILDIĞI,

A S İ L T Ü R K M İ L L E T İ N

Ç A N A K K A L E ZAFERİMİZİN

100. YILDÖNÜMÜN DE BAŞTA

BAŞ KOMUTAN, BAŞ ÖĞRETMEN

DEVRİMLERİMİZİN ÖNDERİ ;

“SİZLERE ÖLMEYİ EMREDİYORUM” EMRİ VEREBİLEN

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE,

KEFENLİ KEFENSİZ YATAN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN,

VEFAT EDEN GAZİLERİMİZİN,

SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ.

MEKANLARINIZ CENNET, RUHLARINIZ ŞAD OLSUN.”AMİN 221;

Saygılarımla.

Mehmet T.TUFANOĞLU.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
Düşman savaş gemileri Çanakkale Boğazından greçmek için saldırırken Osmanlı Donanması nerede? Yalnız bir tek Nusret mayın gemisi ortalıkta dolaşırken Osmanlı Donanması Gölcükte lengerendaz yatmasının nedeni neydi? Breslav ve Goben savaş gemieri de Osmanlı donamasına katıldığı halde neden ölümüne düşman savaş gemilerini Çanakkele Kumkapı arasında karşılamadı? Bilen varsa açıklama bekliyorum. Düşman savaş gemileri saldırıyor ve Osmanşlı Donanması Gölcükte yetıyor. Şaşılacak bir olay. Açıklama bekliyorum. Allah selamet versin.www.refikakdo gan.com
ADINIZI YAZIN 5 yıl önce
ECDADINA ATASINA SAHİP ÇIKMAYANLARIN KANLARIN DA HARAM YEDİKLERİNDEN DOLAYIDIR. TARİHE DE BÖYLE GÖMÜLECEKLER.
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?