banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Süvari Bey'den Aysun Kaptan'a Suçlama

Korsanlarca el konulup, fidye ile serbest kalan “Horizon-1” gemisinin kaptanı Mustafa Ulusoy, korsanlara esir düşmelerinden dolayı vardiyadaki Aysun kaptanı suçladı.

GÜNCEL 31.12.2009, 00:55
3276
Süvari Bey'den  Aysun Kaptan'a Suçlama

Süvari Bey'den  Aysun Kaptan'a Suçlama

Korsanlarca el konulup, fidye ile serbest kalan “Horizon-1” gemisinin kaptanı Mustafa Ulusoy, korsanlara esir düşmelerinden dolayı vardiyadaki Aysun kaptanı suçladı.

24 Aralık Perşembe günü Doğuş Üniversitesi’nde “Uluslararası Toplumun Yeni Problemi: Deniz Haydutluğu” konulu panele konuşmacı olarak katılan,  “Horizon 1” gemisinin 1. kaptanı Kapt. Mustafa Ulusoy ilginç bir açıklamada bulundu. Ulusoy, ”Aysun Kaptan bana tehlikeyi geç bildirmeseydi kurtulabilirdik” dedi.

 “Beş saniyemiz daha olsa kurtulacaktık”

Panelde, “Deniz Haydutlarının Elinde 89 Gün” başlıklı  bir sunum yaparak, geminin 8 Temmuz’da Aden körfezinde rehin tutulmasından, 5 Ekim’de serbest bırakılmasına kadar geçen süreyi bütün ayrıntılarıyla anlatan Ulusoy, yakalanma süreçlerini şu sözlerle dile getirdi: “8 Temmuz sabahı 08:10’da 4. kaptanın vardiyası sırasında kamarama bir telefon geldi ve köprü üstüne davet edildim. Köprü üstüne çıkarken olayın ne olduğunu anlamıştım. Mesleki deneyimlerimden kaynaklanan, bir his, duyular dışı algılama diyebiliriz buna. Başımıza bir belanın geldiğini anladım.  2. kaptan da oradaydı.  Sancak taraftan bir skipin geldiğini söyledi. Dışarı baktım dışarıda pus var.  Biz ona kısıtlı görüş diyoruz.  1.5 milde bir skipin yanaştığını gördüm ve hemen ikinci kaptana,  Gaziantep gemisine korsan saldırısına uğradığımızı bildirmesini söyledim. Vakit kaybı olmasını istemedim.  Gaziantep gemisinin 40 mil, Gediz’in de 16 mil açıkta olduğunu öğrendim. Fakat o anda Gediz gemisinin helikopteri havada bulunuyormuş. Derhal helikopteri bize yönlendirdiler.  Daha sonra haydutlar kancalı merdiveni gemiye atmaya çalıştılar. Almış olduğumuz tüm önlemlere rağmen,  sonunda teslim olmak zorunda kaldık.  Kancalı merdiveni takmayı başardılar. Daha sonra helikopter geldi. Maalesef 5 saniyelik bir farkla haydutlara yakalanmaktan kurtulamadık. Beş saniyemiz daha olsaydı, biz de gemisini kurtaran kaptanlar kervanına katılacaktık. Haydutlar güverteye çıkınca yapacak bir şey yok zaten.  Korsanlar güverteye çıktıktan sonra, helikopter ateşi kesmek durumunda kaldı.”

“Aysun Kaptan tehlikeyi geç bildirdi”

Ulusoy, kendisine yöneltilen “Bu beş saniyelik bir gecikme nereden kaynaklanıyor?” sorusuna ise,  şu çarpıcı yanıtı verdi: “Bu son derece stratejik bir soru. Ben bunu açıklamaktan uzak duruyordum. Fakat bu soru çok değerli bir büyüğümden geldiği için açıklamak durumundayım. Değerli öğrenci arkadaşlarım,  8.5-9 sene İTÜ’de hocalık yaptım. Meslektaş kardeşlerime derslerimin haricinde mümkün olduğu kadar bu mesleğin tehlikeli yönlerini de anlatmaya çalıştım. Bunu TV’de de söylemedim.  Ama burada beni izlemeye gelmiş değerli kardeşlerimin hatırı için söylüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi, 8:10’da köprü üstüne davet edildim. Davet ediliyorum ama davetin nedeni bile söylenmiyor. Ne oldu? diyorum, gelir misiniz diyorlar. Bunu 4.kaptan söylüyor. Oysaki bana o anda bir skipin yaklaştığını söylese, kamaramda hemen o anda Gaziantep gemisini arayabilirdim. Ve olaya daha önce müdahale edebilirlerdi.  O zaman rahatsızdım. Bunların hepsini anlatamadım. Ateş rahatsızlığı geçirdim. Köprü üstüne çıkmam önceden 5 saniye sürerdi.  Hemen zıplar giderdim.  Fakat hasta olduğum için, köprüye çıkmam 15-16 saniyemi aldı.  Zamanında haber vermiş olsaydık,  Gaziantep Gediz’e bir rapor ulaştıracaktı ve o helikopter saniyeler öncesinde gelecekti.  Haydutlar daha tırmanmadan,  helikopterin korkusuyla bu iş bitecekti.”

 “Haydutluğunun yıllık maliyeti 16 milyar dolar”

 “Stratejik Sularda Deniz haydutluğu” konulu sunumuyla panele katılan Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Jale Nur Ece, deniz haydutluğunun sektör açısından büyük bir tehlike arz ettiğini ifade etti. Ece, konuşmasını özetle şöyle sürdürdü: ”1961’den günümüze kadar büyük bir artış gösteren deniz haydutluğu, küresel ekonomiye her geçen gün daha da zarar vermektedir. 1984 yılından 30 Temmuz tarihine kadar 5096 deniz haydutluğu saldırısı olmuştur. 2003-2009 yılları arasında meydana gelen 2151 saldırıda, gemi mürettebatı ve yolcularına yönelik 2977 rehin alma, 90 ölü, 2176 yaralı ve 148 kayıp gerçekleşti. Şimdiye kadar 100 milyon dolardan fazla fidye alınmıştır. Ayrıca her yıl 4-5 Türk gemisi de saldırıya uğramaktadır. Deniz haydutlarının şu anda elindeki gemi sayısı 12 ve rehin alınan denizci sayısı 250’den fazladır. Deniz haydutluğunun denizcilik sektörüne ortalama yıllık maliyeti yaklaşık 16 milyar ABD doları civarındadır. Somali deniz haydutlarının saldırıları yüzünden büyük gemi şirketleri Mısır-Süveyş Kanalı yerine Güney Afrika’da bulunan Ümit Burnu’ndan geçmeyi tercih etmekte, bu da maliyeti yüzde 30 artırmaktadır. Deniz haydutları aynı zamanda deniz terörizmi için de büyük bir tehlike oluşturuyor. Deniz haydutları ile teröristlerin benzer taktikler uyguladığını görüyoruz.” Konuşmasında Aden Körfezi’ndeki ve Somali’deki deniz haydutluğunun nedenlerine de değinen Ece, konuyla ilgili de şunları kaydetti: “1991 yılından bu yana bu ülkelerde etkin bir merkezi hükümetin bulunmamasından kaynaklanan otorite boşluğu, siyasi askeri ve toplumsal kargaşalara neden olduğundan deniz haydutluğu en çok bu bölgelerde yaşanmaktadır.  Bu nedenle yasal olmayan faaliyetlerin cazibesinin buralarda sürekli bir iş kolu haline geldiğini görüyoruz.  Bu bölgelerde yaşanan sorunlar çözülmedikçe deniz haydutlarının faaliyetleri de devam edecektir.”

Panelin katılan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Turan, “Uluslararası Hukuk Açısından Deniz Haydutluğu” konusunu içeren bir sunumunda deniz haydutluğunu hukuki açıdan değerlendirdi. Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Naim Demirel ise panele“Deniz Haydutluğu ve Hukuki Sorunlar” başlıklı sunumuyla katılarak,  deniz haydutluğu ve insan hakları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Geminizi kaçırdığımız için özür dileriz, ama…

Horizon gemisinin kaptanı Mustafa Ulusoy, gemisi serbest bırakıldıktan sonra, korsanların kendi gemisi ve bıraktıkları diğer gemiler için verdikleri mesajı da şöyle özetledi: “Geminizi kaçırdığımız için özür dileriz. Bir devletimizin olmayışı ve 1991'deki sivil savaşın bizi içine düşürdüğü fakirlik, bizleri korsanlık yapmaya mecbur bırakıyor. Somali halkının içinde bulunduğu işsizlik, eğitimsizlik ve yardım alamayışı yüzünden lütfen bizi affetmeye çalışın."

Yorumlar (46)
h.sami celebi 12 yıl önce
Oncelikle belirteyim.Sadece bu gemi kacırılmadı.Yeni yıldan bu yana gemi azıya aldı.7 gemi kacırıldı.Hem de uluslaarası gucun kontrolu altında olan bolgelerden.Sayın suvari beye yakısan,birdaha boyle bir olayın gerceklesmemesini temenni ederek,mesleginin basındaki bir zabit ve personele sahip cıkması idi.Tehlikeli sularda da kaptanın kopruyu terk etmemesi kuralını goz ardı etmeden.Tum gemi bu tip sulardan gecmeden bazı onlemler alır.Matematigi boyle kuvvetli kaptanın bu onlemleri alıp almadıgı hic sorulmuyor.Bunda basının hatasıda cok tabii.O gemide sadece bayan zabit yoktu,birsuru calısan vardı.Sırf gundem icin bir kisiye bu olayın indirgenmesi ve hedef haline getirilmesi hala basının sucu.Editorlerin daha sorumluluk sahibi olması gerekir.

Saygılarımla,
Hamdi Temiz 12 yıl önce
ilk once ismini yazma medeni cesaretin olsun yeter.Ne mutlu sana gemi yonetmeyi algilamisin.Benim bunu ogrenmeye daha zamanim var.Insallah bende birgun gemi yonetmeyi algilarim. Gemilerin carpismasina toslama derim vs.selametle
necati arıcı 12 yıl önce
bi kere birine süvari diyebilmemiz için onun personelini hatalı dahi olsa koruması gerekir ki personel hatalı da değil anladığım kadarıyla

sonra köprü üstünde 2.kaptan da varmış

sonra madem ki sen süvarisin ve tehlikeli sulardan geçiosun senin yatakta ne işin var hemde aysun un vardiyası aynı zamanda senin de vardiyanken

ve de en komiği bu nası bi hesaplama 5 saniyede müdahale edilirdi 16 saniyede yukarı çıktım:)lütfen dikkat 16 saniye...

umarım bu süvari beyy ? bi daha gemiye çıkmaz:)olur ha 5 saniye geç haber veririz allah muhafaza:)

sonuçta aysun hatasız diyemeyiz ama onun hatası birse 2.kaptanın hatası 2 süvarinin hatası da 10 dur

bütün suçu aysun a yüklemek vicdansızlıktan öte bişey kendini bilmezlik hatta
musa kadı 12 yıl önce
Sevgili Mustafa Ulusoy'un bu açıklamalarını son derece talihsiz buldum....Öncelikle korsanların gemiye çıkmasını engellemek için alınan önlemleri açıklamalıdır...Ayrıca bu kadar kritik bir bölgeden geçerken neden kaptan köprüüstünde değildir ayrı bir soru...Bahsi geçen bölgeye girilmeden evvel tüm personelle toplantı yapılıp durumun ciddiyetinin altı çizilmişmidir...Bahsi geçen saldırı olduğu vakit vardiyada kaç gözcü vardır...Durumun kaptana bildirildiği saat 08.10 ve ikinci kaptan hala köprüüstünde....İkinci kaptan bu vaziyeti farkedememişmidir....Önce bunlara cevap verin sayın Mustafa ulusoy....Daha sonrasında Aysun kaptanın beş saniyelik gecikmesini tartışalım...
12 yıl önce
gencecik zabitimize atilan iftiradan dolayi beyaba sizi kiniyorum.Denizlerde gecirdiginiz bunca zamana yazik.aynen katiliyorum 4.kaptan vardiyasi 8.00 da baslar 8.10 adamalar gemideymisyaaaa huuu 2.kaptan kankan herhalde.
12 yıl önce
cok konusan suwarı bey tamamen sucludur ve 2. kaptanda sucludur .aysun kaptan once lıkle bayan oldugu ve basında cok goz onune geldıgı ıcın sucu ona maal etmeye calısıyolar.konferansa katıldım .suwarı bey kendınden cok emın konusuyodu.herseyın suclusu 4.kaptanmıs gıbı konusuyo herkez.4.kaptan tek basına vardya kesmıyo heralde.ayrıca suwarının acıklamalar sanıyelerden bahsedıyo yapma gozunu sewım bes sanıye gec haber gelmıs bes sanıyede ne olbılırdı sankı.hasta ooan ınsan vardıyasında bıle kopruustunde dınlenebılır
yüce yücetürün yücetürün 12 yıl önce
denizcilik yapan ülkeler arasında bulunduğu konumda olmaması gerektiğni düşündüğümüz bi piyasada denizcilik yapan insanlar olarak sayın süvari beye yazıklar olsun diyorum.söylediği sözlerin amacının ne olduğu bimemize rağmen yakıştıramadımızı bilmesi lazım.aysun kaptan da diğer güverte zabiti arkadaşlarımızın yapması gerektiği seyleri zamanında ve eksisşz yaptığından şüphem yoktur.Allah tüm Türk denizcilerini korusun kimse böyle seylerle karsılasmasın.süvari beye sözüm lütfen aynı gemide çalişmayalım.yüce yücetürün
ferhat culha 12 yıl önce
Bu olay gercek anlamda kabak tadi vermeye,magazinlesmeye basladi...Gemi Kaptanligi derecesine kadar ulasmis bir kisinin,bu denli aciklamalari yaparken,daha dusunceli olmasi gerektigini dusunuyorum...Sayin Kpt.Mustafa Ulusoy'un mesleki yonden tartisilacak bir kisi olmadigini fakat etik yonden pek cok eksiginin oldugunu dusunuyorum.Hemen hemen her gun gemilerin kacirildigi yahut saldiriya maruz kaldigi,uluslararasi hukukun dahi bu olaylar karsisinda zaman zaman aciz kaldigi bir bolgeden bahsediyoruz...Buradaki olay bir yada birden cok kisinin(gemi personeli olarak) hatasindan daha ust duzeyde bir sorundur,oncelik ile bu noktanin atlanmamasi gerekmektedir.Sayin Kpt.Mustafa Ulusoy,her halde bir GEMI KAPTANI'nin her ne kosulda ve ne sekilde olur ise olsun,sorumlu insan oldugunu unutmaktadir...Yukarida etik yonden bahsetmistim,bir Kaptan,ne olur ise olsun emri altindaki calisanlarini korumalidir,hem de her platformda...Eger ki Kaptan tarafindan analiz edilen/edilmis bir yanlis var ise bu boyle ulu orta bir yerde,tellal havasinda degil,Kaptan'a yarasir bir sekilde,ogretici,ogutleyici ve yol gosterici olarak,olay ile iliskisi oldugunu dusundugu kisi ile direkt olarak bire bir goruslerini paylasmalidir.Hayatin her alaninda oldugu gibi,denizcilik camiasinda da kisi harcamak cok kolaydir,Kpt.Mustafa Ulusoy gibi tecrubesi olan bir kaptandan beklenen,kisiyi harcamak degil,kazanmaktir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü