banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Suriye'yi By-Pass Eden TIR'lar Mısır'da

Mersin'den yola çıkan Anna Marine gemisi 23 TIR'lık yüküyle dün Mısır'ın Port Said Limanı'na ulaştı.

GÜNCEL 28.04.2012, 20:45
Suriye'yi By-Pass Eden TIR'lar Mısır'da

Ortadoğu'ya ihracat için Irak ve Suriye'ye alternatif hat olarak oluşturulan Mısır'a ilk Ro-Ro seferleri başladı. Mersin'den yola çıkan Anna Marine gemisi 23 TIR'lık yüküyle dün Mısır'ın Port Said Limanı'na ulaştı. Suudi Arabistan'a gıda maddeleri taşıyan TIR'lar Mersin'den yola çıktıktan 26 saat sonra Mısır'a vardı.

TIR'lar Mısır'a vardıktan sonra Safaga Limanı'ndan Suudi Arabistan'a geçecek. Türk TIR'ları Safaga Limanı'ndan Körfez ülkeleri ve Ürdün'e mal taşıyacak. Mersin Limanı'ndan yola çıkan TIR'ların ortala 3,5 günde teslim noktasına ulaşması hedefleniyor.

Uzun yıllardır gündemde olan iki ülke arasındaki Ro-Ro taşımacılığı hafta içi iki ülke bakanlarının imzaladığı anlaşma ile yürürlüğe girmişti.


Varılan anlaşmaya göre Mersin Limanı'ndan Port Said'e haftada iki Ro-Ro seferi düzenlenecek ve her seferinde 85 TIR taşınacak. Anlaşmaya göre her iki ülke TIR'ları da herhangi bir geçiş vergisi ödemeyecek.

Türkiye Mısır güzergahını kullanarak hem Körfez ülkelerine ve hem de Doğu Afrika ülkelerine ulaşacak. Mısır TIR'ları da Türkiye üzerinden Rusya ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerine mal taşıyacak.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
banner102