banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Suat Hayri Aka, yeni görevine başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın son müsteşarı olarak görev yapan Suat Hayri Aka, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi olarak atandı.

GÜNCEL 07.12.2019, 13:33
490
Suat Hayri Aka, yeni görevine başlıyor

Suat Hayri Aka, yeni görevine başlıyor

Geçtiğimiz Eylül ayında Dışişleri Bakanlığı Büyükelçi ve Daimi Temsilci atamalarını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar Resmi Gazetede yayımlandı.

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi olarak eski müsteşar Suat Hayri Aka'nın atandığı duyurulmuştu.

7 Aralık tarihli Resmi Gazete'de

"3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2,3 ve 4 üncü maddeleri gereğince Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Ali Rıza Çolak merkeze alınmış ve bu suretle boşalan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğine Suat Hayri Aka atanmıştır."
 
ifadeleri yer aldı.

Suat Hayri Aka kimdir?

1960 yılında Tatvan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (Denizcilik Yüksek Okulu) Güverte Bölümünden 1982’de mezun oldu.

1989 ve 1990 yılları arasında Birleşmiş Milletler Bursuyla İsveç’te bulunan “World Maritime University” de Liman ve Denizcilik İdaresi alanında Master yaptı.

Kamudaki görevinden 1991 yılında ayrılarak, 2006 yılına kadar denizcilik sektöründe armatörlük, brokerlik, uluslararası deniz taşımacılığı, deniz ticareti, gemi alım-satımı, deniz sigortaları, danışmanlık hizmetleri, gemi inşaatı ile gemi kurtarma, çeki ve sualtı mühendislik hizmetleri başta olmak üzere denizcilik alanında farklı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerde kurucu ortak ve yönetici olarak görev yaptı.

1994-2006 yılları arasında kesintisiz olarak 12 yıl boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak “Gemi İşletmeciliği ve Deniz Ekonomisi” derslerini verdi. 2003-2007 yıllarında T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nı temsilen KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevinde bulundu. 2007-2011 yıllar arasında AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş. de kamu hisselerini temsilen Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2006 yılında T.C. Ulaştırma Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı oldu. Barış Tozar'ın Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü'nden ayrılması ile birlikte bu görevide vekaleten üslenen Suat Hayri Aka, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Suat Hayri Aka, 6 Haziran 2014 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan'ın imzasıyla vekaleten üslendiği Müsteşar Yardımcılığı ve Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü görevlerinden alınarak, Bakanlık Müşavirliği kadrosuna atanmıştı.

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO)

1944 yılında imzalanan Şikago Sözleşmesi uyarınca 1947 yılında Kanada-Montreal’de kurulan ICAO, Birleşmiş Milletler’in başarılı bir ihtisas kuruluşu.Örgütün görevleri arasında; uluslararası sivil havacılığın güvenli ve düzenli bir şekilde büyümesini sağlamak, barışçıl amaçlara yönelik uçak tasarımı ve işletmesini teşvik etmek, sivil havacılık için havayolları, havaalanları ve hava seyir tesislerinin gelişimini desteklemek, uluslararası kamuoyunun güvenli, düzenli, verimli ve ekonomik hava taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılamak yer alıyor.

193 üyesi olan ICAO, klasik BM sistemine göre çalışıyor. Genel Kurul ve Konsey, örgütün karar alıcı organları. Genel Kurul üye ülkelerin katılımı ile üç yılda bir toplanıyor. Konsey ise yasama ve yürütme işlevini yerine getiren ve Genel Kurul’a karşı sorumlu olan örgütün daimi organı. Konsey’de Genel Kurul tarafından üç yıllığına seçilen 36 ülke temsil ediliyor. Bunlarda biri de Türkiye.

1947 yılında ICAO’nun kurucu üyesi olan Türkiye, Geçici Konsey (1946-47) ve birinci Konsey’de (1947-50) yer aldı. Son olarak 27 Eylül-7 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan 39. ICAO Genel Kurulu’nda 172 ülkenin oy kullandığı seçimlerde 156 oy alarak 66 yıl aradan sonra tekrar ICAO Konsey Üyesi oldu.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü