banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Somali’nin Deniz Kapısı

Cihan Haber Ajansı, iç savaş ve maruz kaldığı kuraklıkla son yıların en zorlu sürecinden geçen Somali’nin denizden dünyaya açılan kapısı konumundaki Mogadişu Limanı'nı görüntüledi.

GÜNCEL 24.04.2012, 15:16
Somali’nin Deniz Kapısı

Başkent Mogadişu’da görev yapan Afrika Barış Gücü’ne (ABG) mensup Afrikalı askerlerce korunan liman, harabe halindeki kentin en hareketli ve gelir getiren alanı konumunda. Limana giriş ve çıkışlar ABG mensubu askerlerce kontrol ediliyor. Limana, yapılan sıkı kontroller sonrasında ancak girilebiliyor.

Türk Kızılayı ve Uluslararası Yardım Teşkilatı Kimse Yok Mu’nun depolarının da yer aldığı limanda hummalı bir hareketlilik göze çarpıyor. Yük getiren gemiler, limana yanaşarak yüklerini indiriyor. Gemilerdeki yüklerin boşaltılması ise adeta Mogadişulular için ekmek kapısı oluyor. Sefaletin diz boyu olduğu şehirde yüzlerce insan günlük kazancını gemi yüklerini indirerek sağlıyor. Normal ağırlıktaki yüklerin indirilmesi ve yüklenmesinde vinç türü vasıtaların kullanılmadığı limanda bu iş daha çok amele usulü çalışan işçiler tarafından yapılıyor. Bu da limanda daha çok insanın çalışmasının önünü açıyor. Günlük kazanç peşinde koşturan işçiler, kişisel güçlerini kullanarak araçları yüklüyor. İşçilerin günlük kazanları ise 10-15 dolar arasında değişiyor.

İnsan gücü ile yapılan kamyonun yüklenme işi ise saatleri alıyor. Onlarca işçinin yardımıyla yüklerini alan kamyonlar bu sefer limandan çıkma sırasına giriyor. Kamyonlar uzun bir bekleyişin ardında yapılan kontroller altında limandan ayrılarak yük götüreceği adrese doğru yola çıkıyor.

Yorumlar (0)
1
az bulutlu
banner102