banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Somalili Korsanlara Büyük Şok

Aden Körfezi’ndenden geçen ticaret gemilerinin korkulu rüyası haline gelen Somalili korsanlar bu kez öyle bir tuzağa düştüler ki arkalarına bakmadan kaçtılar.

GÜNCEL 07.04.2012, 01:14
2473
Somalili Korsanlara Büyük Şok

Körfezden geçiş yapan Rus bandralı bir yük gemisi önlemini önceden alarak gemiye ağır silahlı özel güvenlik elemanları transfer etti.

Körfezden geçiş sırasında tüm hazırlıklarını tamamlayan güvenlik elemanları gizlendikleri yerlerde korsanları beklemeye koyuldu.

Kısa bir bekleyişin ardından açıkta bir sürat teknesi görüldü. Hızla gemiye yaklaşan tekne de korsanların bulunduğu anlaşıldıktan sonra güvenlik elamanları harekete geçti. Korsanlar gemiye yaklaştığında ise neye uğradıklarını şaşırdılar. Daha gemiye çıkamadan güvenlik elemanlarının geminin her yerinden başlattığı ateşle karşılaştılar.

Yaylım ateşine tutulan korsanlardan 2′si öldü. Teknede bulunan diğer 3 korsan ise yaralanmalarına rağmen kaçmayı başardı. tüm olanlar ise saniye saniye kameralara yansıdı.

http://www.turknorthamerica.com/2012/04/somalili-korsanlara-buyuk-sok-gemicilerin-tuzagina-dustuler-video/

 

Yorumlar (6)
onur köymen 10 yıl önce
Ben daha somalililerin denizcileri öldürdüğünü duymadım.Ortada ticari bir kaygı mutlaka var.Güvenlik elemanlarının gemide olması bence normal,fakat bu hayvanların sırf öldürmek için ateş açmaları kabul edilemez.Bu aptallar yüzünden somali korsanları başka gemi kaçırdıklarında ceremesini biz denizciler çekecek.Koskoca deniz kuvvetleri bile öldürmek için ateş açmıyor bu ne vicdansızlıktır.
Ahu 10 yıl önce
Dinsizin hakkından imanız gelir.Cok iyi yapmıslar .herkes aynısını yapsın bakalım bir daha gemilere saldırırlar mı.Bu güne kadar hiçbir şey yapılmadığı için saldırılar gerçekleşti.
10 yıl önce
Acaba bu güvenlik şirketlerinin korsanlarla bir bağıntısı var mı ? Bilemedim.
pro 10 yıl önce
haberde hata var.bu bir tuzak değil.artık bölgeden geçen her gemi silahlı veya silahsız security team alıyor.evet,somali korsanları kimseyi öldürmedi ama gemiye rasgele ateş açtıkları gerçek.roketatarla köprüüstünü hedef alırken ordakileri gözettiklerini sanmıyorum.amaç gemi kumandasını bir şekilde disable yapmak.bugüne kadar kimse ölmediyse bu bir şans veya gemi personelinin kendilerini sakınması.videodan anladığım kadarı ile ateş edenler güney afrikalı eski askerler.bence havaya uyarı atışı yapsalardı korsanlar yine kaçacaktı.korsanların kaçırdıkları denizcileri aylarca yarı aç yarı susuz bir kamarada hep birlikte tuttuklarını düşündüğünüzde onlara acımamak gerek.bu bölgede ayni durumda birçok ülke ve toplum var.somalililerden başka uyanık mı yok..bu kadar iyi denizcilerse balıkçılık yapsınlar.
UZAKYOL KAPTAN 10 yıl önce
PIRACY REPORTUPDATEXIANG HUA MEN Freed By Iranian Naval CommandosHigh Profile Pirate Leader Garaad Captured In The Operation04/06/2012

Marine TrafficXIANG HUA MEN, Panamana-Flagged Cargo Vessel Hijacked on April 06, 2012Just hours after Panama-flagged cargo ship XIANG HUA MEN was hijacked by pirates 14 nautical miles off the Iranian coast, Iranian commandos stormed the vessel, rescuing the 28 Chinese crewmembers and capturing the nine pirates on board.Two Iranian naval vessels approached the ship, following which the pirates threw their weapons overboard. Xinhua news agency reported that the Chinese embassy in Iran had requested that Iran intervene militarily to free the vessel."The Chinese embassy... immediately established contact with relevant Iranian authorities demanding (that) Iran adopt all necessary measures to fully rescue the ship and crew," Xinhua reported.Somalia Report can confirm that Garaad, a well-known pirate based out of Puntland was one of the nine pirates arrested. Somalia Report spoke with Garaad's cousin this morning, who stated that Garaad was one of the nine pirates arrested. Garaad was responsible for the Blida hijack, which was subsequently released for $3.5 million. His gang has come under pressure from Puntland security forces recently: in February, a number of his colleagues were arrested, and the authorities burned two of their speedboats.The sugar-laden vessel has resumed its voyage to Iran. The Xiang Huamen had departed from Shanghai, and was heading towards Imam Khomeini port in southwest Iran. The general cargo vessel is owned by Nanjin Ocean Shipping Company, out of Nanjing, China.Garaad and his pirate crew left Harardhere, in Somalia’s Mudug region, in late March in search of targets. Garaad, in his early 40s, was born in Harardhere, became a pirate in early 2001 and has routinely escaped arrest attempts by Puntland security forces, including a raid in November of last year. Trained in 1999 as a marine in fisheries protection by the British security company, Hart, and a former soldier, Garaad is a skilled mariner.If convicted, this marks a significant blow to Somalia piracy, particularly for younger pirates who viewed the highly skilled Garaad as invincible.This is the second such incident this week. On Tuesday, the Iranian navy freed hijacked vessel Eglantine, and arrested the thirteen pirates on board. Iranian news service Fars quoted Iran’s navy commander, Habibollah Sayyari as saying “A ship carrying thousands of tonnes of goods to Iran was attacked and hijacked on March 29. Pirates wanted to take the ship to Somalia, but our forces reached the hijacked ship in the shortest time possible, and after 48 hours of intensive fighting... they were able to arrest the 13 pirates and free the crew.”Due to favorable weather conditions, pirate attacks is expected to remain frequent during the month of April.
ali xxx 10 yıl önce
Bu anları video yu izlerken sanki bende yasadım. bu sitresi sadece yasayan bilir.Biz ekmegimizde oralara gitmek zorunda kalıyoruz fakat bir avuc capulcu nedeniyle tedirginlikten gunlerce kamaramızda yatamıyor,zaten streslı olan meslegımızde ıyıce stres yuklenıyoruz. Burada yapılan cok dogrudur, umarım bu goruntulerı ızleyerek bir ders cıkartırlar ve kımsenın hayatıyla oynamazlar.Insan olup gercek muslumanlıkta oldugu gıbı alın teri ile helal para kazanma yolunu secerler.
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü