banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Soğuk Hava Deniz Dondurdu

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'yi de kapsayan bölgede kışın en soğuk günlerinin çarşamba günü yaşanacağını ve Türkiye sahillerinin eksi 15'i göreceğini duyurdu.

GÜNCEL 25.01.2010, 10:58
84
Soğuk Hava Deniz Dondurdu

Soğuk Hava Deniz Dondurdu, Asıl Kış Yolda

Soğuk hava Gelibolu'da denizi dondurdu. Türkiye'de kışın en soğuk gününün çarşamba yaşanacağı bildirildi.

Marmara'yı etkisi altına alan karın çok daha şiddetlisi geliyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'yi de kapsayan bölgede kışın en soğuk günlerinin çarşamba günü yaşanacağını ve Türkiye sahillerinin eksi 15'i göreceğini duyurdu.

Rusya Meteoroloji Dairesi ile Acil Durumlar Bakanlığı bir uyarı bildirisi yayınladı ve çarşamba günü Türkiye'nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleriyle, Ege'nin kuzey kesiminin eksi 15 derece olacağını bildirdi.

Rusya Meteoroloji Dairesi ve Acil Durumlar Bakanlığı dün Türkiye'yi ilgilendiren iki uyarı bildirisi yayımladı. Bakanlık, önce Türkiye'yi de kapsayan bölgede kışın en soğuk günlerinin önümüzdeki hafta yaşanacağını, hafta başında Rusya'nın Karadeniz kıyısında sıcaklığın eksi 20'yi, perşembe günü de Türkiye sahillerinin eksi 15'i göreceğini duyurdu. Akşam saatlerindeyse, ikinci açıklama geldi ve Rus Acil Durumlar Bakanlığı, soğuk havanın hızlı ilerlediğini, beklenenden bir gün önce, çarşamba günü Türkiye sahillerine ulaşacağını duyurdu.

Bugünden başlayarak ilk önce Rusya'nın Avrupa kesimini etkisi altına alacak Sibirya kökenli yüksek basınç, yarından itibaren kıtalararası azor akımını yenerek Karadeniz'e inmeye başlayacak. Rusya'nın Karadeniz'e yakın Voronej, Lipetsk ve Belgorod illerinde sıcaklık eksi 36 dereceye kadar düşecek. Salı günü Karadeniz'de çarpışacak olan iki hava akımı, fırtınayla birlikte soğuk havayı Türkiye'ye taşıyacak.

Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde yağış, iç ve doğu bölgelerde buzlama ve don beklenirken hava sıcaklıkları 4 ila 6 derece azalacak.

Devlet Meteoroloji İşler i Genel Müdürlüğü'den yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş), Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz (Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Hopa) ile Sakarya, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın, Ordu, Tokat, Sivas ve Kayseri çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı, kuzey ve iç bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Marmara'nın güneybatısı (Çanakkale, Balıkesir, Bozcaada, Gökceada) ile Kuzey Ege kıyılarında kuzeydoğu (Poyraz), ülkemizin güneydoğu bölgelerinde güney ve güneydoğu (Keşişleme) yönlerden orta, Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerinde kuvvetli, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında yer yer kısa süreli fırtına (40-60 km/saat) şeklinde esecek.

Marmara ile Türkiye'nin iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması istendi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü