banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Sky Wonder Deşarj Hattına Demirlemiş...

Sky Wonder'ın çevreye vereceği muhtemel zararlar nedeniyle belediyenin aldığı 1,2 milyon USD’lik teminat mektubu tartışmalara yol açtı. Belediye yazılı açıklama yaptı.

GÜNCEL 02.04.2008, 10:43
Sky Wonder Deşarj Hattına Demirlemiş...

Sky Wonder Deşarj Hattına Demirlemiş...

Aydın'ın Kuşadası İlçesinde geçtiğimiz hafta yanaşma manevrası esnasında olumsuz hava koşulları nedeniyle sürüklenerek karaya oturan  kruvaziyer gemi Sky Wonder'ın  çevreye vereceği  muhtemel zararları nedeniyle belediyenin aldığı 1,2 milyon USD’lik teminat mektubu tartışmalara yol açtı. Kuşadası Belediye Başkanlığı bu konuda yazılı bir açıklama yaptı.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan imzasıyla yapılan açıklamada, şöyle deniliyor:

"Panama bandıralı Sky Wonder isimli yolcu gemisi, 25 Mart 2008 tarihinde Kuşadası Limanı'nda karaya oturmuştur. Gemi karaya oturmaktan kurtulmak için demir atmıştır. Demirin Kuşadası Belediyesi'nce yapılan Derin Deniz Deşarj Hattı üzerine geldiği, gemi demir alırken dikkatli olunması ve boru hattının korunmasının gerektiği, resmi yazı ile ilgili taraflara bildirilmiştir. 29 Mart 2008 tarihinde gemi kurtarma çalışmaları başlatılmış ve saat 07.00'de gemi yüzdürülmüştür. Kurtarma sırasında gemi demir almak zorunda kalmış, tonoz deşarj hattına takılarak su yüzüne çekilmiş ve gemi üzerinden geçtiğinde koparak devre dışı kalmıştır. Bu durum, gemi kaptanı tarafından 'kurtarma çalışmaları sırasında boru hattı kopmuştur' ifadesini taşıyan resmi yazı ile Kuşadası Liman Başkanlığı'na bildirilmiştir. 

Bu andan itibaren öncelikle Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Aydın İl Çevre Müdürlüğü ile ilgili resmi görüşmeler yapılmıştır. Sonrasında Kuşadası Belediyesi, geminin bağlı olduğu seyahat acentesi, geminin sahibi olan şirket ve gemiyi sigorta eden şirket heyetleri arasında görüşmeler başlatılmıştır. Durum değerlendirmesi ve olası zararların tespiti için keşif yapılmış ancak, deniz suyunda görüşün çok düşük olması nedeni ile kesin bir tespit yapılamamıştır. Gemi şirketi tarafından 'geminin turizm bağlantıları nedeni ile sefere çıkmak zorunda olduğu ve olabilecek en kısa sürede limandan ayrılmasına izin verilmesi talebi' karşılıklı olarak değerlendirilmiştir. Sigorta şirketi tarafından 1 milyon Amerikan Doları teminat verilmesi teklif edilmiş, bu rakam daha sonra 1 milyon 200 bin Amerikan Doları'na yükseltilmiştir. Bankalar kapalı olduğu için, teminat uluslararası güvence olan PNI sistemi içinde verilmiştir. Alınan teminat ile hattın turizm mevsiminde hizmette kalabilmesini sağlamak için en kısa sürede onarım çalışmalarına başlanması, sezon sonunda ise, her iki tarafının teknik heyetlerince yapılacak keşif sonucunda yenilenmesi gerektiğine karar verilmesi durumunda, tüm masrafları şirket tarafından karşılanmak üzere hattın yenilenmesine karar verilmiştir.

Hattın onarımı ve/veya yenilenmesi durumunda karar, ihale ve işin yapılması aşamalarında gemi sigorta şirketi temsilcisi ile müşterek çalışılacaktır. Gerektiğinde şirket, belediyenin vereceği projeye uygun olarak deşarj hattını kendi inisiyatifi ve kendi kadroları ile yenileyecektir. Periyodik bakımı kazadan 3 gün önce bitirilen ve devreye sokulan Derin Deniz Deşarj hattının tekrar zarar görmesi ilçemizde büyük üzüntü yaratmıştır. Bu kazanın çevreye en az zarar ile atlatılması bakımından hat onarım çalışmalarına başlanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

DenizHaber.Com

Yorumlar (3)
davut uygun 12 yıl önce
Ne denebilirki perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.sigorta şirketi hattın zarar görmemesi için profesyonel bir sualtı ekibinden yardım alabilirdi.milyon dolarlardan bahsediyoruz.çevreye verilen zarardan sözediyoruz.artık hattın revizyonu için bir profesyonel sualtı ekibinden destek alınır.
husamettin canbilen 12 yıl önce
Belediyenin aldığı teminat az bile kalır.Bildiğim kadarıyla bu iişe Kıyı Emniyet Teşkilatıda teklif vermiş olup,pahalı geldiği için ucuz fiyat veren tercih edilmiş.Haliyle bu işi eline yüzüne bulaştırmışlar herhalde.Dalgıç yokmuydu orada yada işi alan Uzmar acaba uzman değilmiydi? niye demirin nereye takıldığını sualtı sörveyi ile tespit edemediler?haritada boru olduğu işaretlenmemiş mi veya salvage master buradaki gizli veya aşikar boru hatlarını yerel otoritelere sormak aklına gelmedi mi? Yoksa salvage master kullanılmadımı?Kıyı Emniyeti bünyesinde neden dalgıç ekibi bulundurur bilirmisiniz acaba?İşi ehline vereceksin derdin olmıyacak.Bence özel sektörün bu boyutta kurtarma operasyonları için verdiği ilk sınav başarısız olmuştur.Kıyı Emniyet Haydarpaşa önünde oturan 2 adet büyük tankeri kurtarmış olup böyle bir sorunla karşılaşılmamıştır.Heriki gemide 12 kilit demir sermiş ama hiçbir kablo veya boru kopartılmamış.Bir kez daha Kıyı Emniyetin tecrübeli ve maharetli personelini kutlarım.Başarılarının devamını dilerim.
Alpay ARAS 12 yıl önce
Böyle bir olay avrupanın herhangi bir ülkesinde meydana gelse adamlar ortalığı ayağa kaldırırlardı Hatırlarsanız bir Türk tanker firmasına ait geminin sardunya açıklarında denize tank yıkama suyunu basmasını bahane edip milyon dolarlık ceza kesmişlerdi fransızlar,basılan yıkama suyuna ait atıkları norveç kendi karasularına basılmasına izin veriyor çünkü yükün artıkları balık besini olarak kabul görüyor sanırım yükte bir çeşit bitkisel yağ idi.Sonuçta yapılan tüm itirazlararağmen fransızlar cezayı şirkete ödettiler.Belki konuyla ilgisi yok diyebilirsiniz ama oturan gemi sonuçta liman içinde oturtturulmuş yani liman sahasının dışında değil ülkemizin kıyı emniyet diye bir kuruluşu var ve oradaki insanlarda işlerinde uzman kişiler şayet mevzuatımızda bir eksiklik varsa bence en kısa zamanda bunu düzeltip limanlarımızda hatta tüm karasularımızda bu tip uzmanlık gerektiren kurtarma işleri için kıyı emniyet kuruluşu zorunlu kılınmalı.Bu tip işler açık denizde gemi çekmeye benzemiyor.Bütün bunların yanında olayın çevre boyutunu kimse konuşmuyor,deşarj borusunun kopmasıyla tüm lağım liman içine boşaltımaya başlandı.bu ceza kesilmeli bu mevzuat düzeltilmeli ki bu ülkede her elini kolunu sallayan dilediği gibi hareket edemiyeceğini bilsin

saygılarımla Alpay ARAS

25°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?