banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Sıvılaştırıp Deniz Yoluyla Taşınmalı

Enerji uzmanları “Kıbrıs doğalgazının Türkiye üzerinden taşınması, en mantıklı yöntem” değerlendirmesinde bulunuyor.

GÜNCEL 14.01.2014, 01:07
2127
Sıvılaştırıp Deniz Yoluyla Taşınmalı

Tek alternatif Türkiye!

Kıbrıs doğalgazının Türkiye üzerinden taşınması, en mantıklı yöntem”

Kuzey Kıbrıs’ta yayınlanan Havadis Gazetesi’nin haberine göre, Noble Energy şirketi yetkilileri, sondajda belirlenen 5 trilyon ayak küp miktarın sıvılaştırılarak gemilerle nakledilmesinin ekonomik açıdan iyi bir seçenek olmadığını belirtiyor. Enerji uzmanları “Kıbrıs doğalgazının Türkiye üzerinden taşınması, en mantıklı yöntem” değerlendirmesinde bulunuyor.

SIVILAŞTIRILIP DENİZ YOLUYLA TAŞINMALI

Rum Yönetimi, Kıbrıs sorunu nedeniyle doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürülmesine sıcak bakmıyor. Türkiye’nin siyasi bir kararla vanaları kapayacağından ve operasyonu tek yanlı durdurabileceğinden endişe eden Rum yetkililer, gazın sıvılaştırılarak deniz yoluyla taşınmasını istiyor.

SIVILAŞTIRMA TESİSİ 10 MİLYAR DOLAR

Ancak sıvılaştırma tesisinin maaliyeti yaklaşık 10 milyar dolar civarında. 5 trilyon ayak küp olduğu tahmin edilen doğalgaz rezervi için 10 milyar dolarlık tesis kurulması ekonomik açıdan mantıklı bulunmuyor. Bu çerçevede geçerli tek seçeneğin doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması olduğu değerlendiriliyor. Bulunan doğalgazda hukuken Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunduğu göz önüne alındığında Türkiye seçeneği daha da ağırlık kazanıyor.

ALTERNATİFLER DEĞERLENDİRİLİYOR AMA..

. Noble Energy yetkilileri, 12. Parsel'deki doğalgazı sıvılaştıracak LNG tesisi dışındaki alternatiflerin de değerlendirildiğini belirtiyor. Alternatifler arasında, doğalgazın Türkiye üzerinden boru hattı ile taşınması görüşü ağırlık kazanıyor.

EN İYİ SEÇENEK TÜRKİYE

Noble Energy’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini yakından izleyen İngiliz Global Enerji Çalışmaları Merkezi kıdemli enerji analisti Julian Lee’ye göre de, doğalgazın Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa’ya taşınması hem ekonomik hem de teknik açıdan en iyi seçenek.

SİYASİ ENGELLER AŞILMALI

Lee, Türkiye alternatifinin gerçekleşmesi için Kıbrıs sorunundaki siyasi engellerin aşılması gerektiğini vurguluyor. Doğalgazın boru hattıyla Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını da değerlendiren Lee, bunu “çok yüksek maliyetli ve çok zor bir proje” diye niteliyor.

KRİZDEN ÇIKIŞTA TEK SEÇENEK: DOĞALGAZ

Tarihin en ağır ekonomik kriziyle mücadele eden AB üyesi Kıbrıs Rum kesimi, krizden çıkış için tek seçeneğin doğalgaz satışı olduğunu değerlendiriyor. Gazın Türkiye üzerinden boru hattıyla Avrupa’ya taşınması en ekonomik ve en hızlı seçenek olarak görülüyor. Bu noktada uzmanlar, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabaların merkezinde siyasi meselelerin yanı sıra artık doğalgazın da bulunduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü