banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Sismik gemi "MTA Turkuaz" törenle denize indirildi

Türkiye'nin yerli sismik araştırma gemisi "MTA Turkuaz" törenle İstanbul Tersanesi‘nde denize indirildi.

GÜNCEL 28.03.2015, 14:07
Sismik gemi

Sismik gemi "MTA Turkuaz" törenle denize indirildi

Türkiye'nin yerli sismik araştırma gemisi "MTA Turkuaz" törenle İstanbul Tersanesi‘nde denize indirildi.

Yaklaşık 2 yıl önce İstanbul Denizcilik'te yapımına başlanan ve 100 milyon euroya mal olan MTA Turkuaz'ın yapımında bin işçi görev yaptı.

Tuzla’daki İstanbul Tersanesi’nde inşaa edilen Türkiye’nin ilk yerli sismik araştırma gemisi MTA TURKUAZ, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerjive Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı törenle denize indirildi. Türk bayrağı ve balonlarla süslenen gemi özellikleri bakımından Türkiye’nin yeni araştırma gemisi olmakla birlikte jeofiziksistemler ve deniz tabanı ayrıntılıgörüntüleme haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı robot aracın yanı sıra,su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılacak. MTA Turkuaz’ın tasarımı yüzde 100 yerli ve tamamen Türk mühendislerinden oluşan dizayn ekibi tarafından gerçekleştirildi.

TURKUAZ için tören düzenlendi

Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Maden Tetkik Arama (MTA) için yaptırılan yerli sismik araştırma gemisi "TURKUAZ"ın denize indirilme töreninde yaptığı konuşmada, Hindistan, Fransa, Singapur, Çin ve İngiltere gibi ülkelerin denizlerdeki maden aramacılığı ile ilgili faaliyetlerini yakından bildiklerini, Hindistan ve Çin'in yalnızca elektrik tesisatlarında kullandığı bakırı denizde aramaya başladığını kaydetti. Japonya'nın maden aramacılığı ile ilgili konularda 200 milyon dolardan fazla bütçe ayırdığı bilgisini veren Yıldız, özellikle cep telefonlarının, laptopların ve hibrit arabaların teknolojik ürünlerinde kullanılmak üzere çinko ve diğer bütün metalik madenlerle alakalı aramalarına devam ettiğini dile getirdi. Yıldız, şu anda denizlerdeki maden aramacılığı ile ilgili çalışmaları dünyada 20'ye yakın ülkenin sürdürdüğünü ifade etti.

"MTA Turkuaz, sadece kendi denizlerimizdeki madenleri değil, ilişkileri geliştirdikleri bütün ülkelerle beraber bu tür çalışmaları yürütecek" diyen Yıldız, kutuplardan okyanuslara kadar dünyanın bütün denizlerinde yeni ortaklarla arama faaliyetlerinde bulunacağının altını çizdi. Söz konusu geminin depreme sebep olan fayların belirlenmesinden, derin denizlerdeki kirlilik oranlarının bilimsel çalışmalarına kadar bir çok alanda katkı koyacağını anlatan Yıldız, "Bu bizim tersanelerimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermek açısından da önemli. Denizlerimizden elde edeceğimiz iyi haberlerle, müjdeli haberlerle, şu ana kadar alabilmiş değiliz, bir petrol ya da doğalgaza rastlıyor olabilmemizle beraber sondaj platformunu da inşallah bu tür tersanelerde yapmış olacağız" şeklinde konuştu.

"Arama yatırımlarını bütçe olarak 10 katına çıkardık"

Bakan Yıldız, son 13 yılda bütün alanlarda arama yatırımlarını bütçe olarak 10 katına, sondaj miktarını da 6 katına çıkardıklarını söyledi.Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında arama ve üretim kabiliyetlerinin yürüttükleri diplomasi ile çok iyi noktalara geldiğini bildiren Yıldız, "Anlayış olarak 'Bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir' demedik" ifadelerini kullandı. Kendi çıkarları uğruna, milyonlarca insanın ölmesine, evlerinden ve yurtlarından olmasına müsaade etmediklerini vurgulayan Yıldız, sömürgeci bir milletin mirasçıları olmadıklarını dile getirdi. Son 7-8 ay içerisinde dünyadaki ham petrol fiyatlarının oynamasından kaynaklanan sebeplerle 975 milyar dolarlık bir rakamın üretici ülkelerden tüketici ülkelere kaydığı bilgisini veren Yıldız, MTA'nın bütçesini 10 katına çıkardıklarını da söyledi.

Yıldız, 7,2 milyar ton kömüre yeni rezerv katıldığını, bu rakamın dünyanın bir günde kullandığı kömür miktarına denk geldiğini ifade etti. MTA'nın 555 milyon dolara ihale ettiği bütün jeotermal kuyuları ile beraber son 12 yılda çok ciddi katkılar sağladığını vurgulayan Yıldız, bunların 360 milyon lirasının kuyuların bulunduğu ilin özel idaresine aktarılan bütçe olduğunun altını çizdi.

İstanbul Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Şener ise konuşmasından sonra Bakan Yıldız'a günün anısına bir hediye takdim etti. Tuzla Müftüsü Aşır Durgu'nun açılış duasını yaptığı törende, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakan Yıldız, İstanbul Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Atilla Çiftçi, İstanbul Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlkem Şahin, Maden Tetkik Arama Müdürü Yusuf Ziya Coşar, Savunma Sanayi Müsteşarı Orhan Öge, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Şükrü Korlu açılış kurdelasını kesti.

Yaklaşık 2 yıl önce İstanbul Denizcilik'te yapımına başlanan ve 100 milyon euroya mal olan "MTA Turkuaz" adlı sismik araştırma gemisi büyük ölçüde tamamlandı. Denize bugün indirilen yüzde 100 yerli tasarım MTA Turkuaz'ın yapımında bin işçi görev yaptı. MTA Turkuaz araştırma gemisinin görevi, modern bilimsel ekipman donanımıyla Türkiye deniz yetki alanları başta olmak üzere dünya denizlerinde doğal kaynakların aranması, karalardaki jeolojik yapıların denizlerdeki devamlılığının tespiti, deprem, iklim değişikliği, alt yapı hizmetleri üretmek ve bu amaçla su kolonun, deniz dibi ile dip altının özelliklerini araştırma faaliyetlerini icra etmek.

Özel sektör kuruluşları veya üniversiteler tarafından derin ve açık denizlerde yapılması planlanan bilimsel ve teknik araştırmalar, denizaltı zemin etütleri, fiber-optik haberleşme kabloları, doğalgaz ve petrol boru hatları güzergah veya stabilite incelemeleri, mühendislik veya araştırma amaçlı projeler, deprem, iklim değişikliği, deniz kirliliği, ekolojik araştırmalar için gerek duyulan çalışmalar doğrultusunda MTA Turkuaz araştırma gemisinin imkanlarından yararlanılacak. 50 personelin görev yapacağı gemi, 86 metre boyu, 23 metre genişliğinin yanı sıra sismik operasyon kabiliyeti, ekipman ve laboratuvar imkânlarıyla RV Barbaros Hayreddin Paşa'yı geride bırakacak.

Yorumlar (1)
ahmet cavit gür 5 yıl önce
içinde hiç bir araştırma cihazı olmadığı halde,sırf' biz de ege'de hak sahibiyiz 'diyebilmek için göstermelik sismik araştırma yapmıştık uyduruk gemi ile..o günlerden bu günlere gelmemizde emeği geçenlere selam olsun.'mta turkuaz' hayırlı olsun.denizlere hakim olan cihana hakim olur diyenlerin ruhu şad olsun.
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?