banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Sıra Denizaltı Kurtarma ve Yedekleme Gemisinde

Milli tank "Altay"dan sonra şimdi de yerli Denizaltı Kurtarma ve Yedekleme Gemisi için harekete geçildi.

GÜNCEL 18.11.2012, 00:56
4596
Sıra  Denizaltı Kurtarma ve Yedekleme Gemisinde

Milli tank "Altay"dan sonra şimdi de yerli Denizaltı Kurtarma ve Yedekleme Gemisi için harekete geçildi.

Suriye tarafından düşürülen uçaktaki pilotların kurtarılması konusunda ABD'li kurtarma gemilerinin beklenmesi tartışma konusu olmuştu. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, tamamen yerli kurtarma ve yedekleme gemisi yapımı için tasarım, proje hazırlandığını, sözleşmelerin de imzalandığını açıkladı. Milli kurtarma gemisinin 2014 yılında göreve başlaması bekleniyor.

Milli Tank Altay'la tank üretimini milli imkanlarla yapan dünyanın sayılı ülkeleri sınıfına yükselen Türkiye, savunma sanayide yerli üretimleri önümüzdeki yıllarda tek tek sahneye çıkaracak. 2015'te seri üretime geçilmesi planlanan Altay projesi, Başbakan Erdoğan'a tanıtım töreninde verilen söz üzerine 1-2 yıl daha erken tamamlanacak. Türkiye, Altay'la hemen hemen aynı dönemde milli Denizaltı Arama ve Kurtarma Gemisi'ni de denize indirecek. Denizaltı kurtarmada Türkiye'nin ihtiyacı, Suriye'nin düşürdüğü jet uçağının enkazına ulaşma çalışmalarında bir kez daha ağırlıkla hissedilmişti.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, bakanlığa bağlı Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacına binan denizaltıdan personel kurtarma, yara alan kaza ve arıza yapan gemilerin kurtarılması, yedeklenmesi ve sualtı onarım, enkaz çıkarma gibi sualtı çalışmalarına icra edebilecek bir adet Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi'nin yapılacağını söyledi. Yılmaz, "Ana gemi ve yara alan karaya oturan, arıza yapan gemilerin kurtarılması, yedeklenmesi, açık deniz yedeklenmesi, sualtı onarım ve enkaz çıkarma çalışmaları, denizaltıdan personel kurtarma faaliyetlerine destek görevini görebilecek iki adet Kurtarma ve Yedekleme gemisinin tedariki için proje hazırlandı. Proje kapsamında tedarik sözleşmesi imzalandı. Gemilerin tasarımı, inşası ve donatımı yurt içinde gerçekleştirilecek. Halihazırda gemilerin inşası devam ediyor" dedi.

Denizaltı Arama ve Kurtarma Gemisinin üretimi, tasarımın tamamlanmasının ardından 3 Kasım 2011'de imzalanan sözleşmeyle başlatılmıştı. İstanbul Tersanesi'nde tamamen milli imkanlarla üretimi süren geminin 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyordu. Böylelikle gemi, 2014'te denize indirilmiş olacak. Denizaltı Arama ve Kurtarma Gemisi üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de önemli ihtiyaçlar arasında gösteriliyor.

Yorumlar (4)
murat birecik 9 yıl önce
güldürmen, beni... söyletmen, beni...şimdi ciddiyet!!!milli tankın, neresi milliymiş? (de bizim haberimiz yokmuş)bu ''milli'' sözcüğü, artık midemi bulandırıyor ve de ''mtu'' satışları için çok güzel bir kamuflaj oluşturması sağlanıyor!!!ssm'den, işbu yorumuma bir tepki bekliyorum. (hepsi okuyor bu yazıları)murat birecik(haydi mke! krank başına...)
murat birecik 9 yıl önce
ismini saklayan, sn yorumcu...

aşağıd aki sözcüklerle bir araştırma yapalım lütfen;

bollinger , us coastguard, island class, paxman, caterpillar...

ba kalım, amerika milli gemi için neler yapmış!..

benden uyarması
murat birecik

can can 9 yıl önce
murat bey, motorun mtu olması o tankı alman yapmaz. namlunun rheinmetall lisanslı namlunun mke'de üretilmesi de o tankı alman yapmaz. tankın gövdesinin-kulesinin dizaynı burada yapılıyor. bugun motoru mtu'dan alırsın yarın gider amerikadan sonra gider ukrayda'dan.. kaldı ki yerli motor konusunda çalışmalar başlayacak.

örneğin amerikan m1a2 abrams tanklarında 120mm L44 namlu yine rheinmetall lisansı ile amerikada üretilmiştir. bu abrams tankını alman malı yapmaz.

sizin mantığınızla gidersek dünyada hiçbir ülkenin silahı yerli olmaz. her ülke ucuz-kolay temin edilebilir parçaları her ülkeden temin edebilir.
ahmet cavit gur 9 yıl önce
milli tankin ne kadar milli oldugunu bilmiyorum.

fakat denizalti kurtarma gemisinin ne kadar milli oldugunu biliyorum.

ben 1966 itu makina fakultesi mezunuyum.yirmi sene tersanelerde calistim.

ben muhendis oldugum zaman bu memlekette civata-somun ithal edilirdi.

uyduruk bir cikarma gemisi insa ettigimiz zaman denize indirilmesi torenine cumhurbaskani gelir idi.

calistigim golcuk tersanesinde amerikadan getirilmis kaynak,dokum vs uzmanlari vardi.teknisyen seviyesindeki bu uzmanlarin agzina bakardik.

basbakanimizin dedigi gibi:neredeeeen nereye.

gerek ticari gerek harp gemisi insaatinda ulkemizin ulastigi seviyeden gurur duymak gerekir.

hem dizayn /proje, hem de kullanilan malzeme ve techizat onemli olcude yerlidir.

tuzla tersanelerinde milli muhripi yapmisiz,milli lct cikarma gemisi yapmisiz,milli sahil guvenlik gemisi yapmisiz,milli lojistik gemisi yapmisiz ve kullaniyoruz.ALLAH`in izniyle milli denizalti kurtarma gemisi de yapip kullanacagiz.

``bu isleri kucumsememek lazim ``derim.
banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü