banner191

banner148

banner179

banner176

Şili'deki Kayıp Gölün Sırrı Çözüldü

Bilim adamları, geçen ay gizemli şekilde yok olan ve yerinde 40 metre derinliğinde bir çukur bırakan Güney Şili'deki 10 futbol sahası büyüklüğündeki kayıp gölün sırrını çözdü.

GÜNCEL 05.07.2007, 16:48
Şili'deki Kayıp Gölün Sırrı Çözüldü

1 günde yol olan gölün sırrı 
 
Gizemli şekilde yok olan Güney Şili'deki 10 futbol sahası büyüklüğündeki kayıp gölün sırrı çözüldü.

Bilim adamları, geçen ay gizemli şekilde yok olan ve yerinde 40 metre derinliğinde bir çukur bırakan Güney Şili'deki 10 futbol sahası büyüklüğündeki kayıp gölün sırrı çözüldü.

Erimeyle aşağı inen buzul suları gölde su miktarını artırdı. Artan su, gölün bir tarafındaki buz duvarında çatlağa neden oldu. Çatlaktan aşağı çekilen su önce yakındaki fiyorda, buradan denize aktı ve ardında buz parçalarıyla dolu, kuru bir göl yatağı bıraktı.

Şili Bilimsel Çalışmalar Merkezi'nden buzul uzmanı Andres Rivera, gölün yavaş da olsa yeniden suyla dolmaya başladığını açıkladı. Patagonya'nın Magallanes bölgesindeki göl, bu yılın başlarına kadar 4-5 hektar, yani yaklaşık 10 futbol sahası büyüklüğünde yüzey alanına sahipti. Araştırmacılar buzullardan eriyen sularla beslenen gölün sadece iki ay içinde yok olmasının, küresel ısınmanın etkilerinin bir göstergesi olduğunu söylüyor.

Buzulların büyüme ve çekilmesi Patagonya'nın doğal dinamiklerinden ama iklim değişikliği ve artan sıcaklık bu süreci bozuyor. 

Kaynak: VATAN Gazetesi

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?