banner191

banner148

banner179

banner176

Sigorta Sebepsiz Zenginleşme Aracı Değil

"Eğer geminin değeri kriz nedeniyle düşmüşse o değer üzerinde sigorta yaparız. Dolayısıyla gemicilik sektörü zor bir dönem geçiriyor alabilir ama sigorta maliyeti de düşer."

GÜNCEL 02.02.2009, 11:05
Sigorta Sebepsiz Zenginleşme Aracı Değil

Zararın o günkü değerini öderiz, sebepsiz zenginleşmeye izin yok    
 
 
Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, kriz dönemlerinde sigortanın ön plana çıktığını ve sigorta ile alakası olmayanların bile konuyu araştırmaya başladığını belirterek, "Sigorta sebepsiz zenginleşme aracı değildir, kayıp neyse o günkü değerini öderiz" dedi.

Ragıp Yergin, yaşanan kriz nedeniyle sigortalı varlıkların değer kaybetmesi konusuna açıklık getirdi. Sigortanın görevinin yerine koymak olduğunu belirten Yergin, değeri düşen varlıkların yüksek teminatlarla sigortalanmasının yanlış olduğuna dikkat çekti. Ragıp Yergin, bir işletmenin veya o işletmedeki makine teçhizatının ya da bir konutun kriz nedeniyle değeri düşse de sigorta bedelinin değişmeyeceğini ifade ederek, şunları söyledi: "Bir konutun demir-çelik ve inşaat maliyeti, bir de bulunduğu konum itibarıyla hava parası vardır. İşte sigorta o, demir-çelik maliyetini yerine koyar. Bu açıdan baktığımızda ev fiyatları düşse de bizim sigorta ettiğimiz konut bedeli çok değişmez. Aynı şekilde 8 yaşındaki bir gemiyi örnek alalım. Gemi batarsa yerine koymak bizim görevimiz, yenilemek değil. Eğer geminin değeri kriz nedeniyle düşmüşse o değer üzerinde sigorta yaparız. Dolayısıyla gemicilik sektörü zor bir dönem geçiriyor alabilir ama sigorta maliyeti de düşer. Yalnız, sebepsiz zenginleşme olmaz. Yani, geminin değeri 750 bin dolar iken, 1.5-2 milyona sigortalatılırsa ve o gemi de batarsa, sigorta şirketi 1.5-2 milyon doları ödemez. Değeri neyse onu öder."

Tüketiciler uyarılıyor

Ragıp Yergin, banka kredisi ile alınan konutların sigortasına da değinerek, bu konuda da ciddi yanlış anlaşılmalar olduğunu söyledi. Tüketicilerde bankadan aldıkları kredi tutarı kadar sigorta yaptırabilecekleri yönünde bir kanı olduğunu belirten Yergin, "Banka konuta 200 bin dolar kredi vermiş olabilir. Ama onu yerine koyma değeri sigortaya göre 100 bin dolardır. Biz sigortayı 100 bin dolar üzerinde yaparız. Bu konuda da hem bankayı hem de tüketiciyi uyarırız. Sigortanın özelliği o binayı bir daha yapıp, ayağa kaldırma şeklindedir. Yoksa bankaya çıkartıp 200 bin dolar ödemek değildir" şeklinde konuştu. Ragıp Yergin, kriz dönemlerinde sigortalı değerleri, yeniden değerleme yoluna gittiklerine de dikkat çekerek, özelliği olan bir konutun ya da tesisisin bu dönemlerde mutlaka ekspertiz değerinin yeniden yapılmasında fayda olduğunu kaydetti. Ragıp Yergin, sigorta şirketi olarak sigortalıları eksik ya da fazla sigorta yaptırmama konusunda uyardıklarını da hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Bir tesisin sigortasını yaparken oradaki ekipmanları eksperlerimiz aracılığı ile değerlendiririz. Hasar sonrası eksperlerimiz yeniden değerleme yaparlar ve o günün yerine koyma değeri neyse onu öderiz." 

Yorumlar (1)
Kpt.Alev TUNÇ 12 yıl önce
Bu anlamsız çıkışlar ve başlıklar zaten zar zor anlam bulmaya çalışan sigorta sektörüne yarar yerine zarar getiriyor...Şayet teknik bir açıklama yapılmak isteniyorsa daha dikkatli olmalı. Başlıklardan yorum çıkaranlar var. Herneysa konumuz hasar ödemekse 3 ay önce yaptırdığım ve 25milyon dolara mal olan bir gemim bugün "total loss" tam ziya olsa Aksigorta piyasa düştü yarısını mı öderim diyecek?(mutabakatlı dahi olsa)yoksa aynı gemiden bulup teslim edecek??(pek rastlanmış bir olay değil ya neyse...

ragıp Bey'in sözleri maksadını aşmış ve anlaşılmıyor bence, daha doğru ve anlaşılır bir açıklama yapıp insanların sigorta sektörüne olan yaklaşımlarını soğutmasa iyi olur... Bu işten de ankarlı SİGORTA Şirketleri olur... Bir daha düşünmeleri gerek...

Saygılarımla,

Kpt.Alev TUNÇ
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?