banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Sığacık'ta "Deniz Temizliği Şenliği" Yapıldı

Sığacık Limanı’nda gönüllü katılımcılar ve ilköğretim okulu öğrencileri bir araya geldi. Öğrenciler kıyı temizliği, dalgıçlar deniz dibi temizliği yaptı...

GÜNCEL 04.10.2009, 10:10
Sığacık'ta

DenizTemiz TURMEPA ve COCA-COLA TÜRKİYE İŞBİRLİĞİYLE SIĞACIK’TA DENİZ TEMİZLİĞİ ŞENLİĞİ

Sığacık Limanı’nda gönüllü katılımcılar ve ilköğretim okulu öğrencileri bir araya geldi. Öğrenciler kıyı temizliği, dalgıçlar deniz dibi temizliği yaptı. Öğrenciler, yorgunluklarını Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından sunulan müzik gösterisini dinleyerek giderdi.  

Çevre konusunda bireyleri aydınlatmak ve duyarlı hale getirmek amacı ile çalışmalarını sürdüren Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, kamu yararına olan faaliyetlerini sürdürüyor.

Her sene deniz ve kıyı temizliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen ‘ICC-International Coastal Cleanup (Uluslararası Kıyı Temizliği Günü), Coca-Cola’nın sponsorluğunda, DenizTemiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Sığacık Limanı’nda düzenlenen etkinliğe ilçedeki okullardan yaklaşık 150 ilköğretim öğrencisi, öğretmenler ve gönüllüler katıldı. 

Gönüllüler ve öğrenciler tarafından yapılan kıyı temizliğinin yanı sıra dalgıçlar da dip temizliği yaptı. Kıyı temizliğinin ardından Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından sunulan müzik dinletisi ile bu seneki etkinlik son buldu. 

 DenizTemiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi ve aynı zamanda Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, gerçekleştirilen etkinlikte gönüllülerin katılımının önemli olduğunu belirtti.

Dologh, “Denizleri ve kıyıları korumak, kirliliği önlemek için bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Asıl amacımız, denizlerin ve kıyıların kirletilmemesi mesajını vermek. TURMEPA olarak bizler gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla bu sevgiyi ve bilinci aşılamaya çalışıyoruz.Yararlı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

 The Ocean Conservancy tarafından ilk defa 1986 yılında Amerika’da organize edilen ve artık tüm dünyada en geniş katılımlı gönüllü kıyı temizliği organizasyonuna dönüşen Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nın Türkiye’deki çalışmaları 2002 yılından bu yana Deniz Temiz Derneği/TURMEPA tarafından koordine ediliyor.

2005 yılından beri dünya çapındaki sponsorluğunu Coca-Cola şirketinin üstlendiği Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü, her yıl yarım milyona yakın gönüllüyü deniz, göl, nehir kenarlarındaki çöp ve yabancı maddeleri toplamak üzere birkaç saatliğine bir araya getiriyor. Bu faaliyet sırasında toplanan veriler deniz kirliliğini engellemek üzere planlar geliştirmek amacıyla kullanılıyor. 2008 yılında 400.000 gönüllü 100 ülkede yaklaşık 4 milyon kg çöp topladı. 1986 yılından itibaren Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası kapsamında 400.000 km sahil şeridinde 72 milyon kg çöp toplandı.

Yorumlar (0)
14°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?