Shell, Dünyanın En Büyük Gemisini Yaptıracak

Enerji devi Shell, dünyanın en büyük mega tankerini yaptıracağı ve geminin 4 futbol sahası büyüklüğünde olacağı açıklandı.

Shell, Dünyanın En Büyük Gemisini Yaptıracak

Shell, Dünyanın En Büyük Gemisini Yaptıracak

Enerji devi Shell, dünyanın en büyük mega tankerini yaptıracağı ve geminin 4 futbol sahası büyüklüğünde olacağı açıklandı.

480 metre uzunluğundaki mega tanker, sıvılaştırılmış doğal gaz terminali olarak da görev yapabilecek. Böylelikle tanker, açık denizdeki doğal gaz kaynaklarından doğal gaz üretebilecek.

Prelude FLNG Projesi olarak bilinen projede 75 metre genişliğindeki geminin "10 bin yılda bir rastlanan tropik fırtınalara bile dayanabilecek dayanıklılıkta olacağı" belirtildi.

Geminin tonajı 600.000 olacak; gemide 50 bin ton ağırlığında donanım bulunacak.

Gemi, Batı Avustralya'daki Browse havzasında keşfedilen Prelude ve Concerto doğal gaz rezervlerinden doğal gaz çıkarılmasında kullanılacak.

Shell: "Bu yöntem daha ucuz hem daha çevreci"

Shell şirketi yaptığı açıklamada teknolojinin LNG çıkarılmasında hem maliyetleri düşüreceğini hem de daha çevreci olacağını belirtti.

Yüzen LNG gemisinin önceden karadan uzak olması nedeniyle ekonomik olmadığından çıkarılamayan doğal gaz rezervlerini değerlendireceği, uzun mesafeli açık deniz boru hatları ve karaya uzanan yapıların inşasına gerek bırakmayacağı bildirildi.

Shell'in bu projeye yatırım yapıp yapmayacağına ilişkin nihai kararı, projenin çevresel ve üretimsel onay almasından sonra belli olacak.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 10 yıl Önce

GETIRIN BIZ YAPALIM ZATEN KRIZDE VAR HIÇ DEGILSE PIYASA CANLANIR . YAPAMAYIZ DEMEYIN BIZ HER ŞEYİ YAPARIZ IMKANLAR DAHILINDE

mekan
mekan - 10 yıl Önce

yaparız niye yapmayalım. Barometre ile Termometre takmayı unuturuz ama olsun. onlar olmadan da gemi gider nasıl olsa.

can özakman
can özakman - 10 yıl Önce

Yorum yazan genç arkadaşların heyecanını anlıyorum ama belli ki bu arkadaşlarımız sektörün epey yabancısı..Değil böyle bir mega tankeri yapma, projelendirecek bir dizayn büromuz bile yok.Ayrıca ne bu inşaayı gerçekleştirecek tersanemiz ne de teminatını karşılayabilecek durumumuz var.

ALPER KAPTAN
ALPER KAPTAN - 10 yıl Önce

DEĞERLİ ARKADAŞLAR GÜZEL YORUM YAPMIŞSINIZDA ATLADIĞINIZ BİR NOKTA VAR ODA SHELL BİR TÜRK FİRMASI DEĞİLDİR OLSA BİLEKİ BU İNŞAA EDİLECEK GEMİ ELBETTEKİ TÜRKİYEDE ÜRETİLMEYECEKTİR. GEMİNİN İNŞAASI BÜYÜK BİR İHTİMALLE JAPONYA VEYA KOREDE OLACAKTIR. TÜRKİYEDEKİ TERSANELERDE NE YAZIKKİ BU BÜYÜKLÜKTE BİR GEMİ İNŞAA EDECEK YETERLİ ALAN YOKTUR.

s s
s s - 10 yıl Önce

buyuk ıhtımalle japonya ya da korede yapılır.

biz de yaparız ama içine ederiz

izzet yüce
izzet yüce - 10 yıl Önce

neden bu gemi TÜRKİYEDE yapılmasın imkansız diye birşey yoktur.düşleri olmayanın yarınıda olmaz japonya ve kore liler anasının karnındas gemi yapmasını öğrenmediler.muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

saygılar

Yasin
Yasin - 10 yıl Önce

Biz kesin yaparız bu projeyi arkaşlar :)))

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176