banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

SFC’nin İhalesini Sedef Tersanesi Kazandı

Seaspan Ferries CORPORATİON (SFC) tarafından 2 adet çift yakıtlı feribot (Hibrid-LNG) için yapılan ihaleyi Sedef Tersanesi kazandı.

GÜNCEL 24.11.2014, 01:03
3900
SFC’nin İhalesini Sedef Tersanesi Kazandı

SFC’nin İhalesini Sedef Tersanesi Kazandı 

Seaspan Ferries CORPORATİON (SFC) tarafından 2 adet çift yakıtferibot (Hibrid-LNG) için yapılan ihaleyi Sedef Tersanesi kazandı.

Vancouver Kanada merkezli Seaspan Ferries CORPORATİON (SFC); iki adet yeni çift yakıtlı (dizel yakıt ve sıvılaştırılmış doğalgazdan elde ettiği elektrik ile tahrikli) feribot ihalesini Sedef Tersanesi’nin kazandığını açıkladı. Bu feribotlar batarya tahrik sistemine sahip olup, çevre ve doğa dostu olarak biliniyor. Ayrıca yine bu feribotlar hiçbir katı yakıt yakmadan sadece bataryaları ile seyir yapabilme kabiliyetine de sahip.

Seaspan Ferries CORPORATİON Başkan Yardımcısı Steve Roth “Seaspan olarak iki yeni SON teknoloji feribotun inşası için Sedef Tersanesi ile yaptığımız ortaklıktan mutluyuz. Bugün yapılan duyuru, müşterilerimize taahhüt ettiğimiz; yaşlanan filomuzu gençleştirmenin açık bir göstergesidir” dedi. Steve Roth açıklamasında şunların altını çizdi: “Seaspan’ın temel değerlerinden birisi çevre olup, Kanada’nın okyanus ve suyollarının korunmasını taahhüt ediyoruz. Bu yeni teknolojiyle geliştirilmiş feribotlar sera etkili gaz emisyonlarını mevcut alternatiflere göre büyük ölçüde düşürürken, bir yandan da en üst seviyede verimlilik, performans ve güvenirlilik sağlayacaktır”.

İhaleyi kazanan İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ise, “Bu sipariş, Sedef Tersanesi’nin çevreye duyarlı ve gelişmiş değerlerin katıldığı gemi üretimine adanmışlığının bir göstergesidir” dedi.

Sedef Tersanesi aldığı en son sipariş olan bu anlaşmanın yanı sıra, Karadeniz HOLDİNG için elektrik üreten gemiler, Suudi Arabistan için yüzer havuzlar inşa ediyor. Ayrıca Sedef Tersanesi, Türk Donanması için LPD çıkarma gemisi de inşa edecek. Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan Sedef Tersanesi, kurulduğu 1972 senesinden beri ürettiği 175’ten fazla gemi, kapasite ve tecrübesiyle dünya çapında bir marka haline geldi. Sedef Tersanesi; bünyesinde deniz ticareti, armatörlük, gemi inşa ve turizm gibi birçok kolun bulunduğu Turkon Holding’in bünyesinde yer alıyor.

Çift yakıtlı feribotların teknik özellikleri

(Hibrid-LNG) Feribotlar; 148.9 metre boyunda, 59 treyler taşıma kapasitesinde olup, içlerinde 1034 metre araç hattı bulunmaktadır. Azimuth tipi elektrik motorlu tahrik sisteminin yanı sıra dizeli ilk ateşleme yakıtı olarak kullanan, doğalgazı asıl yakıt olarak kullanabilen ve her iki yakıtı aynı anda ya da karışımını yakabilen jeneratörlere sahiptir. Tekneler belirli bir süre için sadece bataryaları üzerinden sağlanan elektrik ile de operasyon yapabilecekler. Bu geminin tasarımı ve klas onaylı resimleri Kanadalı Vard MARİNE Inc. tarafından Sedef Tersanesi dizayn departmanı işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Projenin geri kalan tüm üretim ve detaylı dizayn çalışmaları da yine Sedef Tersanesi dizayn departmanı tarafından yapılacak

Yorumlar (1)
Erdoğan KÖKNAR 7 yıl önce
hayırlı olsun cok sevındım ulkem adına olumlu gelısmelerden dolayı mutlu oldum SEDEF tersanesı benım ılk işyrerımdır ALLAH cc utandrmasın kolaylıklar dılıyorum
18
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:27
Yatsı 22:09
Günün Karikatürü Tümü