banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Seyir Hatası mı Bu Hale Getirdi?

290 metrelik ultra modern yolcu gemisi Costa Concordia'nin kayalıklara çarparak kısa sürede fotoğraftaki acıklı hale dönüşmesine sebep olan kaza, bir seyir hatası sonucu mu?

GÜNCEL 14.01.2012, 10:58
2457
Seyir Hatası mı Bu Hale Getirdi?

Facebook üzerinde Gemi Trafik adlı kullanıcı tarafından geminin AIS kayıtları yayınlandı.

Yayınlana rotaya göre gemi anlaşılmaz bir şekilde çok tehlikeli bir rota takip etmiş görünüyor.

Açıklanmaya muhtaç nokta aşağıdaki 1. resimde açıkça görülüyor.

Gemi Civitavecchia'dan hareket ettikten sonra normal rotasında ilerlemeye başlamış.

Giglio Adası'nı iskelede bırakan bu rota neta bir şekilde İtalya anakarası ile Giglio Adası arasında  gemiyi geçirebilecek 298 derecelik rota.

Ne var ki ada ile İtalya anakarası arasındaki kanala 7-8 deniz mili kala gemi anlaiılmaz bir şekilde  rotasını 20 derece kadar iskeleye çevirerek, Giglio adasını tabiri caizse "pruvaya alıyor".

Ve daha sonra gemi Giglio Adasonon açığındaki iki büyük kaya parçasının (eğer bunlara adacık denilebilirse adacığın) arasından geçiyor. Yani deveyi iğne deliğinden geçirmek gibi.

Eğer bu AIS rotası doğru ise denizcilik tekniği açısından açıklanmaya muhtaç pek çok nokta ortaya çıkmış bulunacak.

Akla gelen en basit soru da şu:

"Ne akla hizmet koca gemiyi kayalıklara bu kadar yakın soktunuz? Yanıbaşında neta sular dururken koca gemiyi iğne deliğinden geçirmenin anlamı ne?"

 

 

 

İşte Gemi Trafik sayfasında konuyla ilgili yapılan tartışmalar...

 • COSTA CONCORDIA 'nın kaza rotası..Ekteki resimde geminin AIS kayıtlarına giren rotası görülebilir.Gemi adaya doğru hızla giderken son anda fark edip sancak manevrası yaptığı, daha yavaş bir hızla ada önlerindeki sığlık noktada kayaların arasından geçerken hasar gördüğü ve liman önlerinde halen tahliye işlemlerinin devam ettiğini söyleyebiliriz.
 • Gemi Trafik Kazanın olduğu dün gece saatlerinden beri pek çok gemiyle tahliye devam ediyor. Aynı anda 5 ayrı gemi ana karaya bağlantısı olan Monte Argentario'ya (kaza yaşanılan adanın 10 mil doğusunda) tahliye yapıyorlar..
 • Gemi Trafik Bu arada belirtmem gerekir ki bölgede amatör AIS alıcı istasyonları yok. O yüzden bu bölgeyi www.gemitrafik.com 'dan canlı olarak takip etme imkanınız yok. Ama gelişmeleri ben ücretli servislerden alıp burada paylaşacağım..
  yaklaşık bir saat önce · Beğen.
 • Gemi muhtemelen bir autopilot arızası ve vardiya hataları nedeni ile bu kazayı yaşadı..
  Zira Civitavecchia 'dan çıkıp ilk durağı olan Savona'ya gidecek geminin normal rotası üzerinden Giglio adası yok..
  Gemi dün gece 22:04 'e kadar 298 ro...tasına doğru ilerlerken (ki bu rota Savona'ya doğru giden, adalar ile çapariz vermeyen doğru bir rota..) her ne oldu ise yaklaşık 20 derece iskeleye dönmüş ve 279 'a doğru ilerleyeme başlamış.. Bu rota direk Giglio adasının ortasına giden bir rota!.. Dolayısı ile bu değişikliği bir zabit yapmış olamaz, uzak bir mesafe de değil.. Bu noktadan adanın mesafesi tam 10 mil..
  22:42 'ye kadar bu rota üzerinde devam edilmiş, taa ki adaya 1 mil mesafe kalıncaya kadar.. halen hız 15.3kts..
  Bu noktada 292'ye çevrilmiş ve hız 6.6kts'a kadar düşmüş..
  Muhtemelen "neden adaya bu kadar yakın düştük" paniği yaşanıyor köprüde.. Muhtemelen süvari çağırılıyor filan..
  Ama bu koşturmacada adaya paralel gitmenin onları kurtaracağını düşünmek yanlış olmuş, zira hemen Giglio adası limanının öncesinde ciddi bir kayalık-sığlık bölge var.. (Yukarıdaki haritada detayda görülüyor..)
  İşte bu noktadan sonrası biraz karanlık.. Zira haberlerde kaptanın bu kayalık bölgeden önce birşeye çarptığı ve gemiyi acilen giglio limanına sokmaya çalıştığı yazıyor.. Mantıken normalde bu büyüklükte bir geminin kesinlikle geçemeyeceği bir kayalık bölgeden geçirip kestirme rotadan limana sokmuş istemiş gibi görünebilir.. ama işin ilginci bu noktaya kadar geminin rotası üzerinden hiçbir sığlık yok.. en sığ nokta 118m civarlarında.. dolayısı ile benim yorumum adaya çok yakın düştükleri için panikle başka şeylere bakarken istemeden bu kayaların arasından geçtikleri ve bu sebeple gemiyi kayalara sürterek ciddi hasar almasına neden oldukları yönünde..
  Zaten kayalıkların arasından geçtikten sonra gemi sürüklenme hızında liman önlerine doğru ilerlemiş.. yani asıl ciddi problemi bu kayalıklardan geçerken yaşamışlar gibi görünüyor..
 • Gemi Trafik halen haberlerde sebep olarak "ciddi elektrik arızası" diyorlar.. autopilot, kontrol vb. ile ilgili bir arıza olduğu kesin ama 10 mil yol boyunca neden müdahale edilememiş, neden bodoslama adaya doğru gitmişler belli değil..

 

Yorumlar (11)
ahmet cavit gur 11 yıl önce
elbette hepimizin almamiz gereken dersler var.bu kadar teknoloji,bu kadar egitim,son derece siki imo kurallari,sayisiz ism uygulamalari ve mou sartlari varken yine de kaza oluyor.hem de yolcu gemisinde.

bundan sonra sigorta sirketlerinin yeni cihazlar,yeni kurallar zorlamasina hazir olalim.

demek ki ne kadar tedbir alinirsa alinsin yine de insan faktoru devreye giriyor.kaza gelince gozler gormez oluyor.butun denizcilik camiasina gecmis olsun.

kazalardan ve belalardan butun denizcileri ALLAH korusun.
kpt.şevket özdemir 11 yıl önce
çok çok geçmiş olsun.

umarım sebebi tam olarak araştırılıp objektif bir şekilde açıklanır.başka unsurlar katılmadan.bu geminin teknik bakımdan yetersizlikler taşıdığı bir düşünceye asla katılmam.ama arıza olabilir.müdahale yapılmamış gözüküyor.kazanın detaylarını beklemekte fayda var.ama hepimizin almamız gereken büyük dersler var.
Fatih Solmaz 11 yıl önce
Geminin Kaptanları heyecan olsun diye aralarında iddaaya tutuşup o 2 adacık arasından yok geçirirsin, yok geçiremezsin gemiyi diye düelloya girdiler :) yoksa onca mil adaya belli hızda paralel gitmezlerdi
sintine pompasi 11 yıl önce
herkese selamlar,geminin daha önceleri de giglio adası'na yakin gecip liman onunden selamlama yaptigi goruluyor. bu iki kayaligin disindan gecip mendirege sokulmus olabilir. ama bu son seferinde iki kayaligin arasina girmek gafletinde bulunmus olabilir. videoya bakin:http://video.corriere.it/nave-concordia-al-giglio-/9dfa5ea6-3e9b-11e1-8b52-5f77182bc574
mehmet tektas 11 yıl önce
gerçekten de yazının baslığında olduğu gibi: denizcilik tamamen ölmese bile,neredeyse eskiye kıyasla kaliteli ve yetişmis personel açısından gerilerde oldugu açıkça görülmektedir.... eskıden böle kazalar 40 _50 senede bir aralıklarla olurdu.(tabi bunu gemive deniz arclari sayısındakı artışla açiklayıp işin içinden çikmaya çalisirsak] sadece durumu görmezden gelmiş oluruz;hiç inandici olmaz.! bunu dünya denizciligi açisindan söylüyorum saygılar...
Cem YALNIZ 11 yıl önce
Türker AĞCA 11 yıl önce
Yaşım her ne kadar 39 olsada zamanında eski kaptanlarla çalışıp,mesleğin gelenek,göreneklerini görmüş ve o zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz cihazlarla şu an çalışan bir gemi kaptanı olarak rahatlıkla söyleyebilirmki maalesef mesleğimiz bitme,yerlerde sürünme noktasına gelmiştir.

O kadar yeni teknoloji,o kadar cihaz olmasına rağmen hala bu ve buna benzer kazalar yaşanıyorsa denizcilerin kendilerini çok ciddi anlamda yargılaması gerekmektedir.

Lafı çok uzatmaya gerek yok.Her çıkan teknolojinin amacı bize yardımcı olmaksada aslında bize daha çok zarar vermektedir.Gemiler en son teknoloji ilede donatılsa maalesef bizler tarafından kumanda edilmektedir.Teknolojiye bağlı kalındıkça manuel kullanımlardan uzaklaşılmakta ve buda acil durumlarda veya cihazların arızalanması durumlarında yeni yetişen kadroların ellerinin ayaklarının birbirine dolaşmasına neden olmaktadır.

Kaptanı olduğum bütün gemilerde stajerinden II.Kaptanına bütün zabitlere en büyük nasihatım ilk önce pruvaya bakmaları ve gözlerine güvenmeleridir.Ama maalesef şu an yeni gemilerin hemen hemen hepsinde zabitler pruvaya bakmayı unutmuşlar,haritaya mevki koymaya bile üşenir hale gelmişlerdir.Köprüüstünde herkes alarm çalmasını bekler olmuş,diğer gemi bodoslamadan yaklaşsa bile cihazlarda alarm çalmazsa hareket bile etmez olmuşlardır.

Bu nedenle istenildiği kadar kural konulsun,istenildiği kadar yeni teknolojiler gemilere adapte edilsin ilk önce insan faktörü göz önüne alınmalı ve buna göre hareket edilmelidir.Uzakyol Kaptanı

Türker AĞCA
Serdar Argıç 11 yıl önce
Loveboat'taki arkadaşlar çuvallamış, can kayıpları olması çok üzücü,Saygılarımla

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü