banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

'Seydi Ali Reis' Suya İndirildi

Sinop Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere yaptırılan Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi olan 'Seydi Ali Reis' suya indirildi.

GÜNCEL 09.09.2012, 12:00
2971
'Seydi Ali Reis' Suya İndirildi

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere yaptırılan Türkiye'nin ilk yerli araştırma gemisi olan 'Seydi Ali Reis'in' suya indirildiğini söyledi.

Prof. Dr. Bircan, 3 milyon 325 bin TL'ye mal olan geminin 2 ay içerisinde teknik donanımının da tamamlanıp hizmete gireceğini belirtti.

Sinop Üniversitesi tarafından ulusal ve uluslararası sularda bilimsel araştırma yapılmasını sağlamak amacıyla geçen yıl Eylül ayında Türkeli İlçesi'nde yapımına başlanan araştırma gemisinini yapımı tamamlandı. Türkeli İlçesi'ndeki özel bir tersanede yapılan 22 metre uzunluğunda, 135 gros ton ağırlığında, 7.5 metre genişliğindeki gemi, suya indirildi.

Geminin su alıp almadığının kontrol edildiğini ve bir sorunla karşılaşılmadığını söyleyen Prof. Dr. Bircan, "Geminin yapımı tamamlandı. Son olarak suya indirildi. Bir problem yaşanmadı. En kısa zamanda bize teslim edilecek. Biz de 2 ay içerisinde törenle açılışını yapıp hizmete sokmayı planlıyoruz. Şu an içerisinde bulunan labaratuvarların iç donamını yapılıyor. Yeni bir kaç cihaz alımının ardından iç donanım da tamamlanacak" dedi.

Yorumlar (7)
Dizayner 9 yıl önce
Bir Üniversitemiz ihale yapıyor ve Araştırma gemisi tasarımını gerçekleştiriyor. Her ne oluyorsa tasarımını gerçekleştiren ALAMATRA MÜHENDİSLİK LTD ŞTİ. daha sonra devre dışı bırakılarak sanki başka birileri tasarımını yapmış gibi gemiye tasarım boyunu 4 metre büyütmek suretiyle teknik şartname dışına çıkarak Sinop ili Türkeli ilçesinde kamu ihale şartlarını terk ederek ihale edilebiliyor.ALAMATRA MÜHENDİSLİK olarak biz bu durumdan bir şey anlamadık, ancak bedelinin 3 milyon Türk Lirası olmadığını çok iyi biliyoruz.

Artık bir Üniversite bunu yaparsa başkalarına ne diyebilirizki? Bu konu hakkında Sinop Üniversitesi Rektörlüğü bir açıklama yaparsa biz de bu yanlış anlamadan kurtuluruz diye ümit ediyoruz.

Sayın Rektör bilgimize müracaat ederse seve seve kendilerine yardımcı oluruz.

Meslek etiği adına saygılarımızla arz ve talep ederiz.
Misafir 09 9 yıl önce
Geminin su alıp almadığı kontrol edildi ne demek,

tersanede mühendislik metotları dışında el yordamıyla mı

yapıldı,!!?
Dizayner 9 yıl önce
Daha önceki yorumda belirtmeyi unuttuğumuz bir hususu da açıklamak zorundayız.

ALAMATRA MÜHENDİSLİK LTD ŞTİ. olarak yapılan dizayn neticesinde

geminin ana boyutları aşağıda belirtildiği gibidir.

Tam boy: 19,13 metre

Genişlik: 7,20 metre

Yükseklik:3,20 metre

Draft : 2,20 metre

Deplasmanı: 109 MT

Daha sonra inşaya başlandığında 4 metre ilave boy verilince bizim bildiğimiz balıkcı teknelerinden daha kötü bir netice ortaya çıkmıştır.

Resimde görüldüğü gibi geminin balbi su üzerinde kalmıştır. Yani ilave boy gemiyi yukarı kaldırmıştır. Görünen bu hatayı gidermek için gemiye tonlarca safra ağırlıgı gerekmektedir. Daha üzerine konulacak ilave yükler hariç.

Bu hata geminin tüm performansını etkileyeceği gibi denizdeki seyir kabiliyetini de ayrıca olumsuz yönde etkileyecektir. Lütfen dünya litaratörüne bir baksınlar böyle bir araştırma gemisi yüzeni varmı acaba. Dizayneri devre dışı bırakmanın faturasını kim ödeyecek bunu sayın Rektör sorgulaması gerekmektedir.Sürmene 9 yıl önce
Ay ışığında mı yapıldı bu duba. marifetmiş gibi yeni araştırma gemimiz diye başlık atılmış. Denizden ve gemiden anlamayan birilerinin yaptığı kesin. gurur değil utanç verici bir çalışma olmuş.
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 9 yıl önce
Her Üniversitenin Su Ürünleri Fakültesi bu şekilde abuk-subuk dizaynlarla "Araştırma Gemisi" yapacak ise, Türkiyenin Milli Gelirlerinin vay haline ! Sayın Rektör; Türkiye'nin ilk araştırma gemisi olduğunu söylüyorsanız, bu sizin daha önce kimlerin ne yaptığını bilmediğinizi gösterir. Önüne gelen "ilk" ve "tek" kelimelerini kullanıyor. Moda oldu. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin "YUNUS" adlı gemisi Türkiye'de çok öncelerde yapıldı. Ama oda yanlış bir dizayn. Bu gibi özel amaçlı gemilerin dizaynını yapmak için bilgi birikimi gerekli. Yoksa tekneniz, Temel Reisin balıkçı gemisi olur, araştırma gemisi değil. Geminin baş bodoslama ve balb (yumrubaş) dizaynı yanlış. Gemi Ana Boyutlarında da artık lütfen

(Bkz : Türk Standartları) draft kelimesi yerine Türkçesini "SU ÇEKİMİ" ni kullanalım. Bu gibi, ufak tefek gemiler yerine, birkaç Üniversite birleşip doğru-dürüst bir proje ile daha büyük ve kullanışlı Araştırma Gemisi yapsa iyi olmaz mı ?

Saygılarımla.
Yakup ERDEM 9 yıl önce
Şu yorumlara bakar mısınız... El insaf.

Bu gemi ne imkansızlıklarla yapıldı. Yarı fiyatına mal edildi.

Modern gemi yapmak her baba yiğidin harcı değildir. 14 knotu aşan hızı, 15 personeli rahat ettirecek, 2 laboratuvarı, 100m3 ün üzerinde depo ve atelyesi, adam gibi güverte üstü donanımıyla daha çok nazarlar çekecek üzerine. Allah kem gözlerden korusudun.Medya yanlış algılamış olabilir; Bu gemi Türkiyede tasarlanıp Türkiyede imal edilen, her şeyi türk mühendislerinin eseri olan, balıkçı gemisinden revize olmayan ilk araştırma gemisidir.arda 9 yıl önce
YAKUP abi kızma ama ,bu tekne bu boy ve bu boya karşılık bu en ile ,tabiri caiz ise topaç gibi yani,çok sıkıntılar çeker .6 metre daha boylu olsaydı ,hem hızı biraz daha artardı,ve maliyeti çok az değişirdi ,neyse filan ,filan ,yapılmış bitmiş ne desek boş ,hayırlısı olsun.
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner102
Günün Karikatürü Tümü