banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Sektör, Hamburg-İstanbul Yemeğinde Buluştu

Geleneksel Hamburg-İstanbul denizcilik akşam yemeği buluşmasına önceki UDH Bakanı ve Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve önceki Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da katılarak birer konuşma yaptı.

GÜNCEL 20.11.2015, 00:22
Sektör, Hamburg-İstanbul Yemeğinde Buluştu

9.su yapılan geleneksel Hamburg-İstanbul denizcilik akşam yemeği buluşması Ceylan İntercontinental Otel'de yapıldı. 

Önceki UDH Bakanı ve Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve önceki Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da katılarak birer konuşma yaptı.

Sektörün geniş ilgi gösterdiği yemekte DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da bir konuşma yaptı.

Toplantıya eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım,  Almanya’nın önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Alman yöneticiler ve çok sayıda işadamı katıldı.

Tecrübe ve know - how...

Toplantıyı organize eden işadamı Dr. Saruhan Bozyakalı açılış konuşmasında sektörün zor günler geçirdiğini ancak geleceğe pozitif olarak baktıklarını belirterek, “Türk tersaneleri kazandıkları tecrübe ve know - how ile diğer ülkelerden ve iç piyasadan standart dışı gemi siparişleri almaya devam etmekte. Türkiye çok gayeli inşa edilen bu tip gemiler yapımında birikimi olan Almanya ile birlikte büyük hamleler yapabilirler” dedi.

Eski Bakan Binali Yıldırım ise uluslararası ticaretin önemine değişerek dünya gayri safi milli hasılasının yüzde 50’sinin uluslararası ticaretten oluştuğunu söyledi.

Bu ticaretin yüzde 80-90 oranındaki kısmının deniz ticareti olduğunu vurgulayan Yıldırım, durumun Türkiye için de aynı olduğunu belirterek “Sektörün kendi içinde bir yenileme, dönüşüm projesini başlatması gerekiyor. Bu konuda Deniz Ticaret Odası öncü olacak” diye konuştu.

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wullf da yaptığı konuşmada Türkiye ve Almanya’nın deniz ticareti konusunda iki iyi partner olduklarını ancak bu alanda henüz tüketilmemiş bir potansiyelin olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?