banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Şehir Hatları Vapurları Hidrolik Rampalı

Şehir hatları vapurlarında yolcu güvenliğini artırmak için hidrolik rampa sistemine geçildi.

GÜNCEL 13.08.2014, 07:42
2848
Şehir Hatları Vapurları Hidrolik Rampalı

163 Yıllık Gelenek Bitti

Şehir hatları vapurlarında yolcu güvenliğini artırmak için hidrolik rampa sistemine geçildi. Bundan böyle vapurlarda eski tip sürgülü köprülerin yerine, otomatik olarak çalışan rampalı sistem kullanılacak. İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları yeni ve modern gemilerin inşasının yanı sıra mevcut vapurlarını da modernize ediyor. Şehir hatlarının Haliç’te bulunan tersanesinde yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu hidrolik açılır kapanır rampa geliştirildi. Sistem ilk olarak Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan İstanbul-9 vapurunda denenmeye başlandı. 17 nostaljik vapura uygulanacak olan hidrolik rampa sistemi, eski köprülü uygulamaya göre daha geniş ve daha güvenli.

ENGELLİLER DE KULLANABİLECEK

Rampalar, vapurlara sancak ve iskele tarafına birer adet monte edilecek. Malzemeler paslanmayan, deniz suyu, yağmur, güneş, sıcak, soğuk ve sarsıntılara dayanıklı olacak olacak. Rampalı sistemi engelli yolcular da daha rahat kullanabilecek. Tüm nostaljik vapurlara uygulanacak sistemle yolcu iniş-binişlerinde güvenlik artırılacak. Yeni sistem yolcuların, vapur iskeleye yanaşmadan ve rampa verilmeden erken inmelerinin de önüne geçilmiş olacak.

YOLCULAR İÇİN HAREKETLİ KORKULUK

Hidrolik rampa sistemi ayrıca hareketli korkuluk modülünü üzerinde bulunduruyor. Böylece yolcular sadece bu rampa üzerinden inip binebiliyor.Yeni dönemde üretilen vapurlarda ise bu sistem mevcuttu.

İNİŞ-BİNİŞ HIZLANACAK

Sistem sayesinde yolcu iniş-binişlerindeki süre de yarı yarıya düşüyor. Sürme iskeleyle ortalama 7-8 dakika arasında olan yolcu iniş-biniş süresi, yeni hareketli rampayla ortalama 3-4 dakikaya inecek. Böylece bir yandan vapurdaki yoğun kalabalık tahliye edilirken yeni yolcuların da gemiye geçişi sağlanacak.

Yorumlar (1)
Istanbul 9 7 yıl önce
Lütfen Haberi düyeltiniz.

İstanbul 9 vapurundaki Rampayı görüp üzerındeki plakette üreticinin Cesimo Makine Otomasyon olduğunu görebiliriniz. Fikrin Sehirhatlarına önerildiğini ARGE ve imalatının 2 ayda tamamlanarak Sehirhatlarına teslim edildiğini, sonra bu ARGE firmasının başına neler geldiğini, Türkiyede çözüm sunanların elini taşın altına koyanların kafasına nasıl basıldığınıda haber yapabilirsiniz.
22
kapalı
banner102
Günün Karikatürü Tümü