banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Şehir Hatları gemileri artık Yalova da üretiliyor

Yalova da kurulu Özata Tersanesi, İzmir ve İstanbul için vakum infüzyon teknolojisiyle çelikten 8 kat daha dayanıklı, 3 kat daha hafif olduğu belirtilen karbon kompozit malzemeden yolcu gemileri üretiyor.

GÜNCEL 28.02.2015, 09:02
5450
Şehir Hatları gemileri artık Yalova da üretiliyor

Şehir Hatları gemileri Yalova da üretiliyor

Yalova da kurulu Özata Tersanesi, İzmir ve İstanbul için vakum infüzyon teknolojisiyle çelikten 8 kat daha dayanıklı, 3 kat daha hafif olduğu belirtilen karbon kompozit malzemeden yolcu gemileri üretiyor.

Karbon kompozit malzemeden gemi üreten ilk ve tek özel tersane olma unvanını elinde bulunduran Özata Tersanesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nen 15 gemilik projenin 4'ünü teslim etti. Son olarak İzmir'in sembol isimlerinden şarkıcı ve sinema oyuncusu Dario Moreno'nun ismini taşıyan son yolcu gemisi de denize indirildi.

İç donanım çalışmaları devam eden "Dario Moreno" yolcu gemisi de 15 gün içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilecek. Tersane, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden de 4 gemi siparişi aldı. Tersane, bu siparişlerin ilkini mart ayının sonunda teslim etmeye hazırlanıyor.

Diğer gemileri de 1'er ay arayla İstanbul'da Şehir Hatları'nda kullanılmak üzere teslim edecek. Vakum infüzyon teknolojisiyle karbon kompozit malzemeden üretilen gemiler, çelik, alüminyum gibi malzemelerden daha pahalı olmasına karşın yakıt ve bakım avantajı sunuyor. Geminin işletme başarısına göre, 4 yılda kendisini amorti edebileceği belirtiliyor. Malzemenin çelikten 8 kat daha dayanıklı, 3 kat daha hafif olduğu belirtiliyor. Bu özelliği sayesinde daha düşük güçte makine ve daha az yakıtla 30 knot hıza ulaşabiliyor. Her yıl yapılması gereken gövde bakım işleri konusunda da büyük avantaj sağlıyor.

Karbon kompozit teknolojisi Türkiye'ye nasıl geldi?

Özata Tersanesi ile Türkiye, Norveç, İsveç ve Danimarka'nın ardından vakum infüzyon teknolojisiyle karbon kompozit malzemeden gemi üreten özel tersaneye sahip dördüncü ülke oldu. Tersanenin kurucusu ve sahibi Özdemir Ataseven, gemi inşa işinde 40 yıllık mazileri olduğunu belirtti. Tuzla'da 1985'te kurduğu şirketin ardından Altınova'da da bir tesisin daha faaliyete geçirildiğini aktaran Ataseven, buradaki diğer tersanelerin gelişmesine de ön ayak olduğunu ifade etti.

Gemi inşa teknolojileri konusunda yurtdışında sürekli araştırmalar yaptığını belirten Ataseven, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tersanelerin özel gemiler üreterek, ihtisaslaşarak bir yere geleceğini düşünüyordum. Konteyner, kuru yük gemileri yaptım ama diğer tersanelere de bakıyorum, hepimiz aynı şeyleri yapıyoruz. Küçük yolcu gemileri almaya başladım. Daha çok çelikten yaptık. Sonra Kıyı Emniyeti'nin ihtiyacı 'Hacıyatmaz' diye bilinen kurtarma gemileri işlerine başladık. O arada da sürekli araştırıyoruz. Avrupa'yı dolaşıyoruz, 'Ne yapabiliriz?' diye. Sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ihalesi çıktı. İki kez girmedik. Sonra dedik ki 'Bu ihaleye girelim.' Yatırım masrafı çok ağırdı. 1 sene içinde 20 milyon avro yatırım yapmamız lazımdı ki, krizde çok zordu. Bu bir riskti ama sanayici riskle yaşıyor. İhaleye son 20 günde karar verdik. Biz ve Norveçli bir firma girdi. Kompozit vakum infüzyon sistemi Türkiye'de denenmemişti. 'Bu olamaz, yapamazsınız' diyen çok oldu ama 'Biz bunu yaparız' dedik. Yatırım olursa, imkan verirse bizim milletimiz her şeyi yapar. Çünkü mühendisliğimiz çok iyi derecede. İhaleye girdik ve kazandık. Karbon kompozit için iyi bir ekip oluşturduk. Avrupa'da dolaştığımda teknoloji ve kapasite olarak bu büyüklükte karbon kompozit malzemeden gemi üreten bizim ayarımızda tersane yok."

Özdemir Ataseven, tersanelerine dünyanın pek çok yerinden araştırmacıların da ilgi gösterdiğini belirterek, "Son olarak Belçika'dan bir üniversite grubu geldi. Knowhow bölümümüz de dahil herkese tersanemizi açıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hedef Avrupa"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ihalesine girme nedenlerinin Türkiye'ye bu teknolojiyi getirmek olduğunu aktaran Ataseven, şu bilgileri verdi: "Eğer biz bu teknolojiyi getirmeseydik tıpkı Devrim arabaları gibi bu teknoloji bize 30 sene daha gelmezdi. İhaleye 117 milyon avroya aldık. Norveçli firma, rakip olduğumuz için 150 milyon avroya düştü, yoksa 200 milyon avroya alacaklardı. Biz artık bu gemileri Türkiye'ye satmakla bir şey elde edemeyiz. Hedefimiz Avrupa'ya bu gemileri satmak. Rakiplerimiz belli, Avrupa'da bir-iki tersane. İkinci hedefimiz mega yatlar en önemlisi de askeri projeler."

Yorumlar (2)
MÜHENDİSLER 7 yıl önce
Sn. Editör neden yayınlamadığınızı anlamadığımız önceki yorumumuz

İzmir Belediyesi Ulaşım kadrosunun hala devam ettikleri yanlışlarına

yar dımcı olmak için.

Maalesef ulaşım, ihale ve kontrol ekiplerinde DENİZCİ yok.

Denizciliği mize katkı sağlıyan sitenizde yayınlarsanız yanlışların

önlenmesine katkı sağlarsınız.Dost acı söyler
GEMİMO ve GMO ÜYELERİ 7 yıl önce
Özata tersanesini karbon kompozit tekne yapımı için yaptığı yatırımı denizci mühendisler olarak bizde destekliyoruz.

F akat İZMİR Belediyesinin 15 adet tekne yapımına ödediği/ödeyeceği 316 milyon ve asağıdaki konulara karşıyız.

-Yapıl an şartname maalesef komisyonda denizci olmadığından çok yetersiz ve yanlış.Belediye kadrosunun zayıf olmasından yapımcı tersane bile şikayetçi ama müşteri haklıdır diye birşey diyemiyor.

-Gele n ve gelecek gemiler için bakım yeri yok, iskeleler uygun değil.Sadece Konak ve K.yaka iskelesinde regilasyona uymayan portatif iskeleler yapıldı. Sakıncalı ve tehlikeli.

-Gemi dizaynı bu hat için uygun değil

-Liman içinde max. 14 mil sınırı var iken neden 18 mil yapan 13 tekne yapılacak.İsraf.

-Kompazit olarak en pahalı tekne seçilmesine rağmen ana ve yardımcı makinalar, şaft pervane sistemi (paket) neden ucuz Fransız malı.

-Gemilerin personel, bakım, survey, yedek parça masrafları çok fazla olacak.Kısaca Belediye ulaşım bütçesini zor durumda bırakacak.

-Az yakıt yakacak dediler öyle olmadığını görüyoruz.

-Çaka bey ve ilk gelen 3 gemide çalıştıgından kısa bir süre sonra eksiklikler ve arızalar nedeniyle Yalova'ya gitti ve gidecek.Çakabey için hiç bir şeyi yok dediler 3,5 aydır Yalova'da.

- Şartnameyi hazırlayan komisyondan 1 mühendis kavga ederek ayrıldı,projeyi destekleyen Profesör oda başkanlığından ve İzsu yönetiminden ayrılmak mecburiyetinde kaldı.Bire birer sorgulamadan kaçıyorlar.

-Yet kili kişiler hala inat ediyor doğru dürüst açıklama yapmayıp Başkanı hala yanlış bilgilendiriyor.

Son olarak söyleteceğimiz Sn. Başkan İzmir'deki işi bilen denizcileri ulaşım yetkilileri ile bir araya getirerek gerçeği öğrenmeyi istemeli.

Zararı n neresinden dönülürse kardır.

Zaten birkaç gemi daha gelsin, herşey daha açık görünecek ve geniş kapsamlı basın-medya toplantımızla İzmir'li bilgilenecektir.
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü