banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Sedef Tersanesi'ne Büyük Piyango

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), 26 Aralık tarihli kararıyla, Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) projesinde SEDEF Tersanesinin seçildiğini duyurdu.

GÜNCEL 28.12.2013, 01:00
4249
Sedef Tersanesi'ne Büyük Piyango

Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi SEDEF Tersanesi'nin

 Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), 26 Aralık tarihli kararıyla, Türkiye’nin en büyük deniz ihalelerinden biri olan Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) projesinde SEDEF Tersanesinin seçildiğini duyurdu.

Eylül ayındaki SSİK toplantısında bu karar bekleniyordu ancak karar alınmaması sürpriz olarak nitelenmişti. Teknik olarak ihalenin sonuçlanmasının ardından kararın imza toplanarak tamamlandığı ve 26 Aralık itibariyle gerçekleştiği öğrenildi. İhaleyi kazanan, Metin Kalkavan’a ait tersane, Türkiye’nin projesiyle yakından ilgilenen İspanyol Kamu şirketi Navantia’nın önerdiği Juan Carlos gemisi ile ihaleye katılmıştı. Bu projeye yönelik olarak büyük tersanelerin tamamı ilgi duyuyordu.

Projenin iddialı katılımcılarından RMK ihalede üçüncü sırada kaldı. İkinci sırayı DESAN aldı. SEDEF ile görüşmeler başarısız olursa ikinci sıradaki DESAN ile görüşülecek. Tartışmalı deniz projeleri Savunma sanayindeki denizcilik projeleri, son dönemin en tartışmalı süreçlerinin yaşanmasına neden oldu. Çok sayıda tersane, savunma projelerinden pay almak için yarıştı. RMK ile görüşmelere başlanan ancak iptal edilen MİLGEM Ada sınıfı 6 adet korvetin üretimi de yaklaşık 3 milyar Dolarlık bir projeydi.Denizcilik sektöründe savunma sanayii projeleri siyasilere yapılan baskılarla gündeme gelmişti.

Havuzlu çıkarma gemisi projesi 10 adet çeşitli tiplerde gemi-bot üretimini içeriyor

Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi kapsamında, 1 adet havuzlu çıkarma gemisi inşa edilecek. Bu gemiler, üzerinde bir adet pist bulunan ve burada helikopter operasyonlarına imkan vermesi yanında uçak taşıyabilmesi nedeniyle de uçak gemisinden sonraki en büyük platformlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bir tabur askeri taşıyabilecek kapasitesi olması yanında, çıkarma araçları, tank ve diğer platformlar, küçük gemileri de taşıyabiliyor. LPD’ler barış amacıyla çok sayıda insan ve ürün taşıyabilmesi kapasitesi nedeniyle felaketlere müdahale ve acil tahliye operasyonlarında kullanılıyor.

Proje kapsamında havuzlu çıkarma gemisi yanında 4 adet LCM sınıfı, yük, personel ve platformları taşıyabilecek çıkarma gemisi, 2 adet LVCP yük, personel ve platformları taşıma aracı, 2 adet hızlı RHIB bot ve 1 adet rehberleme amacına yönelik komuta botu inşa edilecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, havuzlu çıkarma gemisinin; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda kullanılabileceği, ana görev fonksiyonu “Kuvvet Aktarımı ve Amfibi Harekâtı” olduğu belirtildi.

Açıklamada, proje kapsamında inşa ettirilecek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılacak gemilere ilişkin şu bilgi verildi: Gemi, idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacaktır. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline katkı sağlayacaktır. Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecektir. Bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecektir.

Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi, 22 Haziran 2005 tarih ve 273 sayılı İcra Komitesi Kararı ile başlatılmıştır. Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) 22.02.2010 tarihinde yayımlanmıştır.

Teknik Özellikler

Gemi, su alabilen bir kıç havuza sahip olacaktır ve bu havuza; 1 adet tank taşıma kapasiteli 4 adet LCM veya 1 adet tank taşıma kapasiteli 2 adet LCAC girebilecektir. Gemi ayrıca; 2 adet LCVP, 2 Adet RHIB ve 1 Adet Rehberleme Maksatlı Komutan Botunu bünyesinde taşıyacaktır.

Yorumlar (4)
ahmet cavit gur 9 yıl önce
bu proje sedef tersanesine ve memleketimize hayirli ugurlu olsun.emanet tam ehline verilmistir.gerek alt yapi, gerek tecrube bakimindan bu projeyi en iyi gerceklestirecek tersane sedef'tir.sinif arkadasim merhum haluk senyil beyi rahmetle aniyorum.halen sedef tersanesinde cogu deniz kuvvetlerimizden ayrilmis cok degerli ve tecrubeli muhendis arkadaslarimiz var.gemi insa sanayimiz rahmetli ata nutku hocamizin insa ettigi "golcuk"gemi sinden cok sukur bugunlere geldi.gemi insa sektorumuz ne kadar iftihar etse yine azdir.dilovasinda baslayan sedef tersanesi bugun tuzla'daki modern yerinde yuzakimiz bir tesis olarak uluslararsi kalitesiyle hizmete devam ediyor.bu tip bir geminin kendi imkanlarimizla kendi yurdumuzda yapilabilmesine imkan saglayan herkesten ALLAH razi olsun.icinde hastane ve havuz bulunan bu devasa gemi ulkemizin gucune guc katacaktir.
murat birecik 9 yıl önce
nihayet, emanet ehline verilecek!.. sedef'im benim... ilk aşkım.

bizler, gözümüzü o yuvada açtık, 12 eylül döneminde... buradan, bülent arkun babamın, ellerinden öperim. aykut gürlek'in ruhuna dualar okurum. sezai türkeş ve feyzi akkaya'yı saygıyla anarım.

sezai akaltın, orhan akın, merhum nazmi ve haluk şenyıl ağabeylerimiz bizi eğitti. ilk voith scneider(1983 1; de, ilk chock fast da, ilk durastic de o yuvada uygulandı!.. bizler, o yuvadan aldığımız feyz ve cesaretle, bağımsız olarak, iş hayatına başladık. başarılar dilerim, sedef tersanesine. saygılarımla. murat birecik. kimya mühendisi
naib naiboğlu 9 yıl önce
rmk kapanır..
ADINIZI YAZIN 9 yıl önce
O koca gemi bir adat tank mı taşıyacak :(
27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü